CRASH-B 1996 Results - Junior Men

  • CRASH-B Home Page
  • Place   Rower                       Organization                 Heat    Final  Points
    
       1 Ramp,Florian                CII Switzerland               5:58.80  5:58.80 100.00
       2 Vonaburg,Andre              CII Switzerland               6:04.30  6:04.30  98.92
       3 Westerling,Tom              C II Europe                   6:05.60  6:05.60  97.85
       4 Koltzk,Stephan              Ruderverein Oderhort          6:13.60  6:13.60  96.77
       5 Hamilton,Edward             Rdondo Union HS               6:14.90  6:14.90  95.70
       6 Batchelor,Sam               Brookline High School         6:27.50  6:27.50  94.62
       7 Sokol-Hessner,Lauge         Brookline High School         6:27.50  6:27.50  93.55
       8 Izard,Michael               St. Pauls School              6:29.70  6:29.70  92.47
       9 Paul,Jonathan               St. Pauls School              6:33.40  6:33.40  91.40
      10 MacLaurin,Anfus             St. Pauls School              6:33.80  6:33.80  90.32  Lightweight
      11 SANDEMAN,CHRISTOPHER        Phillips Exeter Academy       6:34.10  6:34.10  89.25
      12 Ennis,Bill                  LaSalle H.S. Crew             6:35.20  6:35.20  88.17
      13 Goettner,Lewis              LaSalle H.S. Crew             6:35.60  6:35.60  87.10
      14 DePre,Thomas                Sagamore Rowing               6:35.80  6:35.80  86.02
      15 Smith,Matthew               Woodbridge High School        6:37.10  6:37.10  84.95  Lightweight
      16 Cappell,Dylan               Sacramento                    6:38.10  6:38.10  83.87
      17 Jenkins,Ian                 LaSalle H.S. Crew             6:38.20  6:38.20  82.80
      18 Bordeau,David               Belmont Hill High School      6:38.50  6:38.50  81.72
      19 Peterson,Clayton            Groton School                 6:38.70  6:38.70  80.65
      20 Longworthy,Ben              Phillips Exeter Academy       6:39.90  6:39.90  79.57
      21 Henwood,Thomas              LaSalle H.S. Crew             6:40.40  6:40.40  78.49
      22 Guthrie,Paul                Noble & Greenough School      6:40.80  6:40.80  77.42
      23 Kopp,Peter                  CII Switzerland               6:41.40  6:41.40  76.34
      24 Meyer,Spencer               The Gunnery                   6:41.90  6:41.90  75.27
      25 Goettner,Daniel             LaSalle H.S. Crew             6:42.60  6:42.60  74.19
      26 O'Connor,Jeremiah           St. Pauls School              6:42.80  6:42.80  73.12
      27 Martell,Christopher         Noble & Greenough School      6:43.40  6:43.40  72.04
      28 Curry,Michael               Belmont Hill High School      6:44.60  6:44.60  70.97
      29 Rousseaux,Jean              CII France                    6:45.00  6:45.00  69.89
      30 Dillon,Dan                  Sagamore Rowing               6:46.10  6:46.10  68.82  Lightweight
      31 Quigley,Tom                 Lyme - Old Lyme HS            6:46.20  6:46.20  67.74
      32 Fedyna,William              LaSalle H.S. Crew             6:47.50  6:47.50  66.67
      33 Hope Jr,Stephen             LaSalle H.S. Crew             6:47.80  6:47.80  65.59
      34 Venuto,James                LaSalle H.S. Crew             6:47.80  6:47.80  64.52
      35 Herbst,Gregory              St. Mark's School             6:48.40  6:48.40  63.44
      36 Persson,Andrew              St. Pauls School              6:48.50  6:48.50  62.37
      37 Bass,Ian                    Belmont Hill High School      6:48.90  6:48.90  61.29
      38 Hanson,Hanspeder            St. Pauls School              6:49.40  6:49.40  60.22
      39 White,Brian                 St. Johns High School         6:51.80  6:51.80  59.14
      40 Collins,Dwight              Salisbury School              6:51.90  6:51.90  58.06
      41 Kennedy,Thomas              Community Rowing Inc - Bosto  6:52.70  6:52.70  56.99
      42 Donahue,James               St. Johns High School         6:53.90  6:53.90  55.91
      43 Fertik,Michael              Saugatuck Rowing Club         6:55.10  6:55.10  54.84
      44 Dias,Scott                  Exeter                        6:55.40  6:55.40  53.76  Lightweight
      45 Thurlow Jr,Bradbury         St. Mark's School             6:55.50  6:55.50  52.69  Lightweight
      46 Wilding-White,Carter        Choate Rosemary Hall HS       6:55.90  6:55.90  51.61  Lightweight
      47 Romanzo,Brian               LaSalle H.S. Crew             6:56.70  6:56.70  50.54
      48 Condon,Harrison             Noble & Greenough School      6:56.90  6:56.90  49.46
      49 Auerbach,Philip             Buckingham Browne & Nichols   6:58.50  6:58.50  48.39
      50 Howe,Henry                  St. Pauls School              6:59.00  6:59.00  47.31  Lightweight
      51 Brown,David                 St. Pauls School              6:59.40  6:59.40  46.24  Lightweight
      52 Symons,William              Lyme - Old Lyme HS            7:01.50  7:01.50  45.16
      53 Demler,Brett                Burnt Hill Crew               7:01.80  7:01.80  44.09  Lightweight
      54 Moran,Wally                 Middlesex School              7:03.00  7:03.00  43.01
      55 Wall,John                   LaSalle H.S. Crew             7:03.20  7:03.20  41.94  Lightweight
      56 Haddon,Samuel               Tabor Academy                 7:03.80  7:03.80  40.86  Lightweight
      57 Shorr,Joshua                Groton School                 7:04.00  7:04.00  39.78
      58 Durham,Charlie              LaSalle H.S. Crew             7:04.50  7:04.50  38.71
      59 Thiers,George               LaSalle H.S. Crew             7:05.60  7:05.60  37.63
      60 Burr,Matthew                Groton School                 7:07.80  7:07.80  36.56  Lightweight
      61 McCarthy,Phil               Buckingham Browne & Nichols   7:08.60  7:08.60  35.48
      62 Prouty,Nathan               St. Johns High School         7:08.70  7:08.70  34.41  Lightweight
      63 Binder,Brian                LaSalle H.S. Crew             7:08.90  7:08.90  33.33
      64 Leonard,Edward              LaSalle H.S. Crew             7:10.70  7:10.70  32.26  Lightweight
      65 Flynn,Benjamin              St. Pauls School              7:10.90  7:10.90  31.18  Lightweight
      66 Carlson,David               St. Mark's School             7:11.20  7:11.20  30.11  Lightweight
      67 Emmet,William               St. Mark's School             7:12.00  7:12.00  29.03  Lightweight
      68 Bartlett,Stephen            Lyme - Old Lyme HS            7:13.50  7:13.50  27.96  Lightweight
      69 Skaliotis,Joel              Philips Andover Academy       7:13.70  7:13.70  26.88  Lightweight
      70 McClelland,Geordie          St. Mark's School             7:13.90  7:13.90  25.81
      71 Santos Neves,Miguel         Groton School                 7:14.00  7:14.00  24.73
      72 Haberman,Andy               Tabor Academy                 7:14.20  7:14.20  23.66  Lightweight
      73 Mah,Tim                     Noble & Greenough School      7:14.30  7:14.30  22.58
      74 Sada Melo,Federico          St. Mark's School             7:16.20  7:16.20  21.51
      75 Boulanger,Jason             The Gunnery                   7:19.50  7:19.50  20.43  Lightweight
      76 Hotrovich,Paul              Wana Row Group                7:19.50  7:19.50  19.35  Lightweight
      77 Leslie,Eric                 Buckingham Browne & Nichols   7:19.70  7:19.70  18.28  Lightweight
      78 Marcin,Ryan                 Middlesex School              7:21.00  7:21.00  17.20
      79 Skyer,Joshua                Beach Channel HS              7:23.10  7:23.10  16.13
      80 O'Donnell,Patrick           Burnt Hill Crew               7:25.70  7:25.70  15.05
      81 Esposito,Mike               Beach Channel HS              7:29.40  7:29.40  13.98
      82 Brown,Allan                 Mandela Health Spot           7:32.50  7:32.50  12.90  Lightweight
      83 Quinn,David                 Beach Channel HS              7:42.10  7:42.10  11.83
      84 Hoepp,Joseph                Choate Rosemary Hall HS       7:44.20  7:44.20  10.75  Lightweight
      85 McCabe,Bill                 Middlesex School              7:49.00  7:49.00  09.68
      86 Brown,Timothy               Mandela Health Spot           7:59.80  7:59.80  08.60  Lightweight
      87 Brand,Mike                  Beach Channel HS              8:03.30  8:03.30  07.53
      88 Palmer,Donnie               Mandela Health Spot           8:05.00  8:05.00  06.45
      89 Ray,Shawn                   Mandela Health Spot           9:17.40  9:17.40  05.38  Lightweight
      90 McCaskill,Sarnie            Mandela Health Spot           9:34.40  9:34.40  04.30  Lightweight
      91 VENGEROVSKIY,ROMAN          Unattached                    6:59.50           03.23
      92 HANKEY,KYLE                 Unattached                    7:16.10           02.15  Lightweight
      93 Hodges,Randall              Mandela Health Spot          10:50.50 10:50.50  01.08  Lightweight
    
    
    Results by Spitler Race Systems