CRASH-B 1996 Results - Junior Women

  • CRASH-B Home Page
  • Place   Rower                       Organization                 Heat    Final  Points
    
       1 Holtaus,Britta              CII Germany                   6:53.90  6:53.90 100.00
       2 Kirsch,Conny                CII Germany                   7:00.90  7:00.90  98.31
       3 Hillson,Christina           Vesper Boat Club              7:23.50  7:23.50  96.61
       4 Zoellig,Natalie             CII Switzerland               7:27.80  7:27.80  94.92
       5 MacQuarrie,Jill             Noble & Greenough School      7:35.30  7:35.30  93.22
       6 Cappell,Jena                Sacramento                    7:37.80  7:37.80  91.53  Lightweight
       7 Ewton,Katrina               Noble & Greenough School      7:38.10  7:38.10  89.83
       8 Williams,Annie              Elkhart Regatta               7:38.90  7:38.90  88.14  Lightweight
       9 Hickey,Alison               Noble & Greenough School      7:40.30  7:40.30  86.44
      10 Nichols,Naomi               Peterborough Rowing Club      7:40.30  7:40.30  84.75  Lightweight
      11 Messmann,Kristin            St Anthony HS                 7:41.90  7:41.90  83.05
      12 Nelson,Elizabeth            Community Rowing Inc - Bosto  7:42.60  7:42.60  81.36
      13 Freidin,Liz                 Buckingham Browne & Nichols   7:42.90  7:42.90  79.66
      14 McCollum,Kate               Lyme - Old Lyme HS            7:43.20  7:43.20  77.97
      15 Cline,Crystal               Liverpool High School         7:44.10  7:44.10  76.27
      16 Parrinello,Kristen          St Anthony HS                 7:44.80  7:44.80  74.58
      17 Wallace,Meghan              Sacramento                    7:45.40  7:45.40  72.88  Lightweight
      18 Seeger,Jeanine              Community Rowing Inc - Bosto  7:46.50  7:46.50  71.19  Lightweight
      19 Marsella,Catherine          Syracuse Chargers             7:47.60  7:47.60  69.49
      20 Groel,Jennifer              Holy Spirit HS                7:48.20  7:48.20  67.80
      21 Niven,Leigh Ann             St Catharines Rowing Club     7:52.10  7:52.10  66.10  Lightweight
      22 Sinnott,Bridget             Groton School                 7:52.20  7:52.20  64.41  Lightweight
      23 Tansey,Melissa              Noble & Greenough School      7:53.50  7:53.50  62.71
      24 Pringle,Rachel              Phillips Exeter Academy       7:54.10  7:54.10  61.02
      25 Brossard,Katherine          Lyme - Old Lyme HS            7:54.80  7:54.80  59.32
      26 Riley,Becky                 Liverpool High School         7:56.90  7:56.90  57.63  Lightweight
      27 MacWilliam,Susan            Buckingham Browne & Nichols   7:58.10  7:58.10  55.93  Lightweight
      28 Archambeau,Renee            Liverpool High School         7:59.00  7:59.00  54.24
      29 Pender,Emily                St. Pauls School              7:59.70  7:59.70  52.54
      30 Warren,Alicia               Syracuse Chargers             8:06.90  8:06.90  50.85
      31 Frey,Elizabeth              St Anthony HS                 8:10.40  8:10.40  49.15  Lightweight
      32 Berkeley,Leila              Phillips Exeter Academy       8:13.30  8:13.30  47.46
      33 Wetterau,Claire             Beach Channel HS              8:13.80  8:13.80  45.76
      34 Casey,Brooke                St Anthony HS                 8:13.90  8:13.90  44.07
      35 Comer,Challey               Syracuse Chargers             8:16.00  8:16.00  42.37
      36 Meyer,Elizabeth             Saugatuck Rowing Club         8:16.60  8:16.60  40.68  Lightweight
      37 Coffeen,Anna                Community Rowing Inc - Bosto  8:16.90  8:16.90  38.98
      38 Duncan,Erika                Liverpool High School         8:17.60  8:17.60  37.29
      39 Brennan,Jeanmarie           St Anthony HS                 8:18.60  8:18.60  35.59
      40 MacMillan,June              St Anthony HS                 8:19.90  8:19.90  33.90  Lightweight
      41 Lemay,Jessica               Phillips Exeter Academy       8:20.10  8:20.10  32.20
      42 Racicot,Jackie              St Anthony HS                 8:20.20  8:20.20  30.51  Lightweight
      43 Clark,Susan                 St. Pauls School              8:21.00  8:21.00  28.81
      44 Hotrovich,Stephanie         Wana Row Group                8:25.20  8:25.20  27.12  Lightweight
      45 Eno,Liz                     Lyme - Old Lyme HS            8:25.50  8:25.50  25.42
      46 Diguido,Diana               Saugatuck Rowing Club         8:25.50  8:25.50  23.73
      47 Perlcon,Penelope            St Anthony HS                 8:30.50  8:30.50  22.03  Lightweight
      48 Hein,Jessica                The Gunnery                   8:35.10  8:35.10  20.34
      49 Taublib Kiriat,Jessica      Beach Channel HS              8:37.70  8:37.70  18.64
      50 Day,Kristen                 Phillips Exeter Academy       8:40.40  8:40.40  16.95
      51 Cronin,Nora                 St Anthony HS                 8:42.10  8:42.10  15.25
      52 Foster,Alexandra            Noble & Greenough School      8:49.40  8:49.40  13.56
      53 Taylor,Melissa              Beach Channel HS              8:50.30  8:50.30  11.86
      54 Brown,Laurie                Burnt Hill Crew               8:50.30  8:50.30  10.17
      55 Dreissigacker,Marlo         Concept II                    9:14.50  9:14.50  08.47  Lightweight
      56 Palmer,Nellie               Mandela Health Spot           9:15.10  9:15.10  06.78
      57 Meyer,Laura                 Saugatuck Rowing Club         9:37.50  9:37.50  05.08  Lightweight
      58 Brown,Marie                 Mandela Health Spot          10:36.60 10:36.60  03.39  Lightweight
      59 Dreissigacker,Dana          Concept II                   10:41.50 10:41.50  01.69  Lightweight
    
    
    Results by Spitler Race Systems