CRASH-B 1996 Results - Master Men

  • CRASH-B Home Page
  • Place   Rower                       Organization                 Heat    Final  Points
    
       1 Darling,Thomas              Cambridge Boat Club           5:58.00  5:58.00 100.00
       2 Niskanen,Antti              C II Finland                  5:59.90  5:59.90  99.00
       3 Moore,John                  Penn Athletic Club Rowing As  6:02.20  6:02.20  98.00
       4 Gordon,James                Better Motion                 6:05.10  6:05.10  97.00
       5 O'BRIEN,ANDREW              Riverside Boat Club           6:19.10  6:19.10  96.00
       6 Wilson,John                 CII Nottingham                6:23.70  6:23.70  95.00
       7 Benning,Gregory             Cambridge Boat Club           6:24.00  6:24.00  94.00
       8 Randall,Bill                U.S. Coast Guard Academy      6:25.10  6:25.10  93.00
       9 Louvet,Thierry              CII France                    6:27.20  6:27.20  92.00
      10 Geyh,Edward                 MRRA                          6:27.60  6:27.60  91.00
      11 Farrow,David                Unattached                    6:28.90  6:28.90  90.00
      12 Clapp,Charles               Union Boat Club               6:29.60  6:29.60  89.00
      13 Fahrner,David               Open Water Rowing Club        6:30.50  6:30.50  88.00
      14 Fox,John                    Stroudwater Strokers          6:30.50  6:30.50  87.00
      15 Gomez,Dave                  Concept II                    6:32.30  6:32.30  86.00
      16 Manning,William             Buckingham Browne & Nichols   6:33.90  6:33.90  85.00
      17 McCaig,Douglas              Union Boat Club               6:34.90  6:34.90  84.00
      18 Churbuck,David              Union Boat Club               6:36.10  6:36.10  83.00
      19 Eldridge,Bob                Unattached                    6:38.60  6:38.60  82.00  Lightweight
      20 Schafer,Jeffrey             St Anthony HS                 6:38.60  6:38.60  81.00
      21 Migneaux,Patrick            CII France                    6:38.70  6:38.70  80.00
      22 Hay,Scott                   Saugatuck Rowing Club         6:39.10  6:39.10  79.00
      23 Frankenberry,Ed             Community Rowing Inc - Bosto  6:39.40  6:39.40  78.00
      24 Anderson,John               Royal Air Force               6:41.80  6:41.80  77.00
      25 Connolly,Patrick            Unattached                    6:43.70  6:43.70  76.00
      26 Greco,Rick                  Unattached                    6:44.30  6:44.30  75.00
      27 Derry,William               Lyme - Old Lyme HS            6:47.80  6:47.80  74.00
      28 Barringer,Greg              MIT                           6:49.80  6:49.80  73.00  Lightweight
      29 Stuart,H W                  Cambridge Boat Club           6:50.30  6:50.30  72.00
      30 O'Brien,John                Unattached                    6:51.70  6:51.70  71.00
      31 Martinowicz,Paul            NYC Fire Dept                 6:53.20  6:53.20  70.00
      32 Proctor,Andrew              Merck Fitness Center          6:54.40  6:54.40  69.00  Lightweight
      33 Morita,Pierre               New York University           6:55.30  6:55.30  68.00  Lightweight
      34 Blum,David                  Concept II                    6:55.70  6:55.70  67.00
      35 Craven,Alex                 CII Germany                   6:56.40  6:56.40  66.00
      36 Allen,Tolly                 Army                          6:56.70  6:56.70  65.00
      37 Morris,Philip               Unattached                    6:56.80  6:56.80  64.00
      38 Wilhide,David               Concept II                    6:57.00  6:57.00  63.00  Lightweight
      39 Hanagan Jr,George           BOB                           6:58.70  6:58.70  62.00  Lightweight
      40 Miwa,Brett                  Unattached                    7:00.70  7:00.70  61.00  Lightweight
      41 Buckley,Jack                Hull Lifesaving Museum        7:01.10  7:01.10  60.00
      42 Hall,William                Community Rowing Inc - Bosto  7:01.60  7:01.60  59.00
      43 Camilletti,Larry            Unattached                    7:03.60  7:03.60  58.00
      44 LaRose,Shawn                Concept II                    7:05.00  7:05.00  57.00
      45 Haldeman,Gordon             Unattached                    7:10.60  7:10.60  56.00
      46 Sexton,Jack                 Unattached                    7:20.00  7:20.00  55.00  Lightweight
      47 McGough,Kevin               Unattached                    7:23.20  7:23.20  54.00  Lightweight
      48 Muskat,Daniel               Unattached                    7:25.20  7:25.20  53.00
      49 Pidgeon,James               Unattached                    7:26.50  7:26.50  52.00
      50 Coxworth,Ian                Unattached                    7:36.20  7:36.20  51.00
    
    
    Results by Spitler Race Systems