C.R.A.S.H.-B. 1997 results for event: Junior Women

Place   Rower                       Organization                Age     Final Points
   1 Holthaus,Britta             CII Germany                     18   6:47.60 100.00
   2 Buck,Manuela                CII Switzerland                 17   7:02.30  98.70
   3 Wakeley,Heather             Dartmouth                       18   7:07.00  97.40  College
   4 Wolff,Julia                 CII Germany                     17   7:18.30  96.10  Lightweight
   5 Becht,Erin                  Buffalo Seminary                16   7:20.90  94.81  High School
   6 Beaudoin,Francesca          UMASS - Amherst                 18   7:24.10  93.51
   7 Hanson,Amy                  Northeastern University         18   7:26.70  92.21
   8 Hopkinson,Rebecca           Huron HS                        16   7:27.30  90.91  High School
   9 Stasiak,Carrie              Toronto                         16   7:27.60  89.61  Lightweight
  10 Hickey,Alison               Noble & Greenough School        17   7:28.00  88.31  High School
  11 McGlone,Samantha            Toronto                         18   7:29.50  87.01  Lightweight
  12 Nelson,Elizabeth            Community Rowing Inc - Boston   17   7:30.40  85.71  High School
  13 Morse,Ashley                Niskayuna School                17   7:30.70  84.42  High School
  14 Hoegberg,Karen              Toronto                         17   7:31.00  83.12  Lightweight
  15 Freidin,Liz                 Buckingham Browne & Nichols     18   7:31.20  81.82  High School
  16 Rutiglaino,Juliet           Lyme - Old Lyme HS              17   7:32.10  80.52  High School
  17 Dakin,Emily                 Northfield Mt Herman            17   7:32.40  79.22
  18 Graves,Elizabeth            St. Mark's School               17   7:32.50  77.92  High School
  19 Goltra,Carolyn              Deerfield Academy               16   7:33.40  76.62  High School
  20 O'Sullivan,Eilish           Cold Springs Harbor HS          16   7:35.90  75.32  High School
  21 Marsella,Cathy              Liverpool High School           16   7:36.50  74.03  High School
  22 Davidson Dea,Kira           Groton School                   17   7:38.60  72.73  High School
  23 Buttine,Katie               Cold Springs Harbor HS          17   7:39.40  71.43  High School
  24 La Tourette,Alison          Simmons College                 18   7:40.00  70.13
  25 McCollum,Kathryn            Lyme - Old Lyme HS              17   7:45.60  68.83  High School
  26 O'BRYAN,MEGAN               UMASS - Amherst                 18   7:45.70  67.53  College
  27 Woollatt,Margaret           Buffalo Seminary                18   7:45.80  66.23  High School
  28 Newburg,Adrienne            Community Rowing Inc - Boston   16   7:46.50  64.94  High School
  29 Tansey,Melissa              Noble & Greenough School        17   7:49.00  63.64  High School
  30 Riley,Becky                 Liverpool High School           18   7:50.00  62.34  High School Lightweight
  31 Franko,Kathryn              Buffalo Seminary                17   7:50.10  61.04  High School
  32 Lindsay,Katherine           New York University             18   7:50.70  59.74
  33 Wasmund,Libby               Burnt Hill Crew                 16   7:51.90  58.44  High School
  34 Osborn,Kristen              Groton School                   18   7:52.20  57.14  High School
  35 Pringle,Rachel              Phillips Exeter Academy         18   7:52.20  55.84  High School
  36 Anderson,Ellen              Clark University                18   7:52.80  54.55  College
  37 Buch,Andrea                 Lyme - Old Lyme HS              16   7:54.30  53.25  High School
  38 Curran,Lilla                Buckingham Browne & Nichols     16   7:54.90  51.95  High School
  39 HALEY,MARGARET              Northeastern University         21   7:55.00  50.65  College
  40 Frey,Melissa                Cold Springs Harbor HS          17   7:55.90  49.35  High School
  41 Kinch,Holly                 Assumption College              18   7:57.70  48.05
  42 Ryan,Jaclyn                 Friends Academy                 17   7:58.30  46.75  High School
  43 D'Ambrose,Merideth          Unattached                      18   7:59.40  45.45  Lightweight
  44 Oakes,Lauren                Choate Rosemary Hall HS         15   8:01.30  44.16  High School
  45 MILLER,BROOKE               Wesleyan University             18   8:01.80  42.86  Lightweight
  46 Noel,Judith                 Groton School                   18   8:02.00  41.56  High School Lightweight
  47 Henzler,Kyle                Burnt Hill Crew                 18   8:02.10  40.26  High School
  48 Cline,Crystal               Liverpool High School           16   8:02.30  38.96  High School
  49 Cook,Julienne               St Anthony HS                   17   8:04.90  37.66  High School Lightweight
  50 Berkeley,Leila              Phillips Exeter Academy         18   8:05.00  36.36  High School
  51 Sprague,Amber               Clark University                18   8:05.10  35.06  College
  52 Racicot,Jackie              St Anthony HS                   17   8:05.30  33.77  High School Lightweight
  53 James,Danielle              St Anthony HS                   14   8:05.60  32.47  High School Lightweight
  54 Frey,Elizabeth              St Anthony HS                   16   8:08.60  31.17  High School Lightweight
  55 Drisdell,Julia              Community Rowing Inc - Boston   16   8:10.90  29.87  Lightweight
  56 O'Reilly,Melissa            Buckingham Browne & Nichols     16   8:13.70  28.57  High School
  57 Gardner,Geraldine           New York University             18   8:14.30  27.27  Lightweight
  58 Dutra,Ann Marie             Northeastern University         18   8:15.60  25.97
  59 Eno,Elizabeth               Lyme - Old Lyme HS              17   8:16.00  24.68  High School
  60 Sinnott,Bridget             Groton School                   17   8:16.00  23.38  High School Lightweight
  61 Josko,Tiffany               Saugatuck Rowing Club           18   8:17.10  22.08  High School Lightweight
  62 Wyatt,Natasha               Shenendowa a Crew Club          16   8:18.60  20.78  High School
  63 Dor-ner,Daphne              Phillips Exeter Academy         17   8:21.00  19.48  Lightweight
  64 Borowski,Kendra             Groton School                   17   8:22.20  18.18  High School
  65 Brown,Laurie                Burnt Hill Crew                 16   8:24.40  16.88  High School
  66 Solimine,Kaitlin            Phillips Exeter Academy         16   8:25.20  15.58  High School Lightweight
  67 Whidden,Sloane              Saugatuck Rowing Club           16   8:28.80  14.29  Lightweight
  68 Lynch,STacy                 University of Rhode Island      18   8:29.60  12.99
  69 PEAVEY,MILO                 Buckingham Browne & Nichols     18   8:32.40  11.69  High School Lightweight
  70 Willoughby,Rox              Burnt Hill Crew                 16   8:35.00  10.39  High School Lightweight
  71 Little,Sandy                Clark University                18   8:38.10  09.09  College
  72 Dooley,Michelle             Cold Springs Harbor HS          17   8:44.70  07.79  High School
  73 HARDIN,JANE                 Unattached                      17   8:45.20  06.49  Lightweight
  74 Palmer,Nelcia               Mandela Health Spot             15   8:46.20  05.19  High School
  75 Meyer,Laura                 Saugatuck Rowing Club           14   8:53.20  03.90  Lightweight
  76 FREEMAN,HAJIA               Mandela Health Spot             14   9:29.50  02.60  High School Lightweight
  77 Brown,Maria                 Mandela Health Spot             15  10:49.60  01.30  High School Lightweight

Results courtesy of Spitler Race Systems

CRASH-B 1997