1998 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

C.R.A.S.H.-B. 1998 results for event: Veteran Men (Overall - Handicapped)

Place   Rower                       Organization                Age   Adjusted  Hand.     Row   Points
   1 Rounds,Stephen              Carnegie Lake Rowing Assn       69   5:53.10  1:06.0   6:59.10 100.00
   2 Hendershott,Paul            City Fitness                    54   6:06.70  0:12.0   6:18.70  98.59
   3 Ripley,Andy                 Cambridge University            50   6:07.70  0:00.0   6:07.70  97.18  Age Group Winner
   4 Monahan,William             Hana Canoe Club                 68   6:08.70  1:02.0   7:10.70  95.77
   5 Leah,Herbert                Cheadle Hume                    69   6:11.30  1:06.0   7:17.30  94.37  Lightweight
   6 Vernon,Raymond              Cambridge Boat Club             84   6:14.90  2:46.0   9:00.90  92.96  Lightweight
   7 Burgard,Ralph               Unattached                      70   6:18.90  1:10.0   7:28.90  91.55  Ltwt & Age Group Winner
   8 Randall,Paul                City Fitness                    80   6:19.60  2:10.0   8:29.60  90.14  Ltwt & Age Group Winner
   9 Schiffer,Karl               Unattached                      60   6:21.90  0:30.0   6:51.90  88.73  Age Group Winner
  10 Bauer,David                 Unattached                      62   6:22.00  0:38.0   7:00.00  87.32  Lightweight
  11 Anderson,Theodore           Harvard                         66   6:23.00  0:54.0   7:17.00  85.92
  12 Corlett,Norm                Western Reserve RA              60   6:25.20  0:30.0   6:55.20  84.51
  13 Wallace,James               Unattached                      76   6:26.90  1:46.0   8:12.90  83.10  Lightweight
  14 Bertina,Frank               Holland                         51   6:28.90  0:03.0   6:31.90  81.69
  15 Gefter,Malcolm              Cambridge Boat Club             55   6:29.70  0:15.0   6:44.70  80.28
  16 Rogers,Hartley              CRASH-B                         71   6:29.90  1:16.0   7:45.90  78.87
  17 Jacobsen,David              Unattached                      54   6:29.90  0:12.0   6:41.90  77.46  Lightweight
  18 Borggaard,Roger             Cambridge Boat Club             52   6:31.60  0:06.0   6:37.60  76.06
  19 Raslavsky,Jim               Maine Rowing Association        51   6:31.70  0:03.0   6:34.70  74.65
  20 Braceland,George            Malta Boat Club                 84   6:32.00  2:46.0   9:18.00  73.24  Lightweight
  21 Dreissigacker,Dick          Motley Rowing Club              50   6:33.60  0:00.0   6:33.60  71.83
  22 Jacobowitz,David            Ralph's Basement                55   6:35.80  0:15.0   6:50.80  70.42
  23 Jones,Daniel                Squamscott Scullers             53   6:39.10  0:09.0   6:48.10  69.01
  24 Lane,John                   Mt Auburn Club                  59   6:39.60  0:27.0   7:06.60  67.61
  25 Crosby,David                Union Boat Club                 58   6:39.60  0:24.0   7:03.60  66.20
  26 Barrett,John                Narragansett Boat Club          52   6:39.90  0:06.0   6:45.90  64.79  Lightweight
  27 Jones,Tom                   Unattached                      56   6:40.40  0:18.0   6:58.40  63.38
  28 Staples,Steven              Hanlon B.C.                     66   6:40.70  0:54.0   7:34.70  61.97  Lightweight
  29 Skov,Peter                  Skjold RC                       56   6:41.80  0:18.0   6:59.80  60.56  Lightweight
  30 Makepeace II,C. Denison     Cambridge Boat Club             64   6:41.90  0:46.0   7:27.90  59.15
  31 Garnick,Marc                Cambridge Boat Club             51   6:42.00  0:03.0   6:45.00  57.75
  32 Jones Jr,Raymond            Detroit Boat Club               55   6:42.70  0:15.0   6:57.70  56.34
  33 Simitis,Richard             Quinsigamond Rowing Assc.       51   6:44.30  0:03.0   6:47.30  54.93
  34 Sowles,James                Unattached                      62   6:44.40  0:38.0   7:22.40  53.52  Lightweight
  35 Butt,Rick                   Blood St. Scullers              58   6:45.50  0:24.0   7:09.50  52.11  Lightweight
  36 Shuraleff,Nick              Northwest Athletic              56   6:46.50  0:18.0   7:04.50  50.70
  37 Gratwick,Geoffrey           Maine Triathletes               54   6:46.60  0:12.0   6:58.60  49.30
  38 Walker,Frederick            Princess                        80   6:46.80  2:10.0   8:56.80  47.89
  39 Richardson,Stephen          Squamscott Scullers             77   6:46.80  1:52.0   8:38.80  46.48  Lightweight
  40 Rolph,Wyman                 Carnegie Lake Rowing Assn       62   6:47.40  0:38.0   7:25.40  45.07
  41 Lussier,Ray                 Unattached                      69   6:50.60  1:06.0   7:56.60  43.66  Lightweight
  42 Laureyns,Richard            Unattached                      57   6:50.90  0:21.0   7:11.90  42.25
  43 Carter,Dustin               Unattached                      50   6:56.40  0:00.0   6:56.40  40.85
  44 McGowan,Peter               Quinsigamond Rowing Assc.       55   6:57.20  0:15.0   7:12.20  39.44
  45 Nutautas,Karolis            Zchalgiris Rowing Club          56   6:57.80  0:18.0   7:15.80  38.03  Lightweight
  46 Leombruno,Ron               Brockton YMCA                   60   6:58.20  0:30.0   7:28.20  36.62  Lightweight
  47 Welsh,Harry                 Unattached                      72   6:58.60  1:22.0   8:20.60  35.21  Lightweight
  48 Keating,James               Union Boat Club                 50   7:02.00  0:00.0   7:02.00  33.80
  49 Vandenbergh,Dick            Unattached                      63   7:02.40  0:42.0   7:44.40  32.39
  50 Wall,John                   Berkshire Sculling              55   7:02.80  0:15.0   7:17.80  30.99
  51 Donovan Sr,Dan              Unattached                      51   7:03.20  0:03.0   7:06.20  29.58
  52 Shaper,Larry                Dresden Rowing Club             54   7:09.20  0:12.0   7:21.20  28.17  Lightweight
  53 Swanson,Charles             Brockton YMCA                   55   7:10.10  0:15.0   7:25.10  26.76
  54 Bay,Flemming                Skjold RC                       60   7:11.00  0:00.0   7:11.00  25.35  Lightweight
  55 Loukonen,Matti              Unattached                      51   7:11.70  0:03.0   7:14.70  23.94  Lightweight
  56 Barrett,William             Cambridge Boat Club             55   7:13.70  0:15.0   7:28.70  22.54
  57 Sigurdsson,Stephen          Water Sports Center             51   7:14.00  0:03.0   7:17.00  21.13
  58 Huml,Lawrence               Connectquot River Club          55   7:15.60  0:15.0   7:30.60  19.72  Lightweight
  59 Hall,Robert                 Unattached                      52   7:15.90  0:06.0   7:21.90  18.31  Lightweight
  60 Besser,Donald               Unattached                      52   7:20.30  0:06.0   7:26.30  16.90  Lightweight
  61 Ackerman,Robert             Unattached                      62   7:22.50  0:38.0   8:00.50  15.49  Lightweight
  62 Fullerton,John              Unattached                      75   7:22.80  1:40.0   9:02.80  14.08  Lightweight
  63 Pettee,Mike                 Saugatuck Rowing Club           68   7:23.60  1:02.0   8:25.60  12.68
  64 Wolfe,Craig                 Hull Lifesaving Museum          53   7:24.10  0:09.0   7:33.10  11.27  Lightweight
  65 Toscano,Anthony             Quinsigamond Rowing Assc.       53   7:25.60  0:09.0   7:34.60  09.86
  66 Watts,Douglas               Unattached                      50   7:32.00  0:00.0   7:32.00  08.45  Lightweight
  67 Sable,John                  Unattached                      51   7:32.50  0:03.0   7:35.50  07.04  Lightweight
  68 Hall,John                   Unattached                      50   7:38.00  0:00.0   7:38.00  05.63
  69 Hart,Fran                   Unattached                      60   7:40.70  0:30.0   8:10.70  04.23
Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 1998 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships