1999 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

C.R.A.S.H.-B. 1999 results for event: Junior Women

Place   Rower                       Organization                Age     Final  Points
   1 Houghton,Frances            Univ London                     18   6:46.60  100.00
   2 Senft,Juliane               ORC Rostock                     17   6:56.10   99.13
   3 Durkin,Claudia              Vesper Boat Club                18   7:07.10   98.26
   4 Morin,Andreanre             Phillips Exeter Academy         17   7:08.80   97.39
   5 Davies,Caryn                Cascadilla Boat Club            16   7:11.00   96.52
   6 Pasternack,Tasha            Redwood H.S.                    17   7:29.50   95.65  Lightweight
   7 England,Hannah              St. Pauls School                16   7:34.20   94.78
   8 Cadwalader,Genevieve        St. Andrews                     16   7:36.90   93.91
   9 Sirvaitis,Valeria           Beaumont Crew Club              17   7:38.20   93.04
  10 Betancourt,Frances          St. Pauls School                17   7:40.20   92.17
  11 Healey,Rosamund             Hingham HS                      18   7:41.20   91.30
  12 Zusky,Clarice               Community Rowing Inc - Boston   17   7:43.60   90.43
  13 Prazar,Karen                Phillips Exeter Academy         18   7:43.60   89.57
  14 Mattice,Kristen             Burnt Hill Crew                 15   7:46.60   88.70
  15 Goldstein,Mindy             Pittsford Crew                  17   7:47.00   87.83
  16 Reifsnyder,Jennifer         Norwalk River Rowing Club       16   7:49.40   86.96
  17 Magee,Samantha              St. Pauls School                15   7:51.80   86.09
  18 Dreissigacker,Marlo         Motley Rowing Club              15   7:52.40   85.22
  19 Witkowski,Alicja            Cold Springs Harbor HS          16   7:54.00   84.35
  20 Berlin,Dana                 Groton School                   17   7:55.00   83.48
  21 McElroy,Bridget             Northfield Mt Herman            17   7:55.40   82.61  Lightweight
  22 Dillner,Kristin             Cold Springs Harbor HS          16   7:55.80   81.74
  23 Friguletto,Sarah            Burnt Hill Crew                 18   7:56.00   80.87
  24 O'Neill,Kathryn             Brooks School                   17   7:56.40   80.00
  25 Constatine,Emily            St. Andrews                     16   7:56.60   79.13
  26 Pagitsas,Elpi               Brookline High School           17   7:59.10   78.26
  27 Nasella,Lauren              Buckingham Browne & Nichols     17   7:59.70   77.39
  28 Hargreaves-Heal,Rachel      Groton School                   17   8:00.30   76.52  Lightweight
  29 Carlitz,Ruth                Unattached                      16   8:03.30   75.65  Lightweight
  30 Wiles,Lauren                Unattached                      17   8:03.50   74.78
  31 Doyle,Anne                  Windsor Rowing Club             17   8:04.90   73.91
  32 Call,Blair                  West Side Rowing                18   8:06.20   73.04  Lightweight
  33 Collier,Katerine            Groton School                   15   8:06.30   72.17
  34 Martin,Sarah                Pittsford Crew                  18   8:09.70   71.30  Lightweight
  35 Malloy,Colleen              Unattached                      18   8:10.00   70.43
  36 Hotrovich,Stephanie         Unattached                      17   8:10.00   69.57
  37 Hall,Caroline               Windsor Rowing Club             16   8:10.90   68.70
  38 Gibson,Victoria             Unattached                      14   8:11.60   67.83  Lightweight
  39 Trowbridge,Lisl             Pomfret School                  17   8:12.30   66.96  Lightweight
  40 Maxwell,Sarah               Andover                         14   8:12.30   66.09
  41 Abel,Courtney               Norwalk River Rowing Club       17   8:14.20   65.22
  42 Rutigliano,Joanna           Blood St. Scullers              17   8:14.50   64.35
  43 Fischer-Groban,Phoebe       Windsor Rowing Club             14   8:14.90   63.48
  44 Spacht,Allyson              Cold Springs Harbor HS          16   8:17.30   62.61
  45 Donovan,Martha              Nichols High School             17   8:18.00   61.74  Lightweight
  46 Drapala,Drew-Anne           Burnt Hill Crew                 16   8:19.70   60.87  Lightweight
  47 DiTullio,Brittany           Norwell High School             16   8:21.50   60.00  Lightweight
  48 Bradley,Jennifer            St Anthony HS                   17   8:22.00   59.13  Lightweight
  49 Dawson,Catherine            Brooks School                   18   8:23.20   58.26
  50 Todd,Aimee                  Coventry Common RC              15   8:23.40   57.39
  51 Nalbert,Donica              Burnt Hill Crew                 16   8:24.00   56.52
  52 Gaito,Lauren                Cold Springs Harbor HS          16   8:24.30   55.65
  53 Hernandez-Soria,Alexia      Groton School                   17   8:24.90   54.78
  54 Homan,Jessica               Cold Springs Harbor HS          17   8:30.80   53.91
  55 Grant,Whitney               Phillips Exeter Academy         16   3:32.00   53.04  Lightweight
  56 Lofgren,Inger               St. Pauls School                16   8:32.10   52.17  Lightweight
  57 Slezycki,Stephanie          Blood St. Scullers              16   8:32.40   51.30  Lightweight
  58 Taylor,Ashley               Unattached                      16   8:33.90   50.43
  59 Harrison,Meghan             Pittsford Crew                  17   8:34.60   49.57
  60 Kolomiets,Victoria          Albany RC                       17   8:34.70   48.70  Lightweight
  61 Wilson,Victoria             Phillips Exeter Academy         16   8:35.60   47.83
  62 Miller,Elizabeth            Bachelors                       16   8:36.60   46.96
  63 Wilk,Sheila                 St Anthony HS                   16   8:42.30   46.09  Lightweight
  64 Burke,Abbey                 Simsbury High School            15   8:46.60   45.22  Lightweight
  65 Palmer,Nelcia               Mandela Health Spot             16   8:48.00   44.35
  66 Wing,Stephanie              O'Bryant High School            14   8:48.40   43.48
  67 Filipi,Doriana              O'Bryant High School            16   8:48.40   42.61
  68 Baker,Stephanie             Unattached                      17   8:50.50   41.74
  69 Wells,Rebeccah              Lyme - Old Lyme HS              16   8:52.80   40.87  Lightweight
  70 Janeiro,Colleen             Lowell High School              17   8:53.30   40.00
  71 Faisal,Nour                 O'Bryant High School            15   8:56.10   39.13
  72 Keteyian,Kristen            Unattached                      16   8:59.80   38.26
  73 Swenson,Kathryn             Lowell High School              15   9:00.20   37.39
  74 Landon,Emily                Derryfield School               16   9:10.10   36.52  Lightweight
  75 Cockrell,Elizabeth          Derryfield School               16   9:10.30   35.65  Lightweight
  76 Olsen,Colleen               Burnt Hill Crew                 14   9:10.30   34.78  Lightweight
  77 Villalta,Carolina           Brighton High GROW              16   9:26.40   33.91  Lightweight
  78 Figueroa,Jessica            Brighton High GROW              17   9:31.10   33.04  Lightweight
  79 Brown,Maria                 Mandela Health Spot             16   9:53.90   32.17  Lightweight
  80 Vivas,Laura                 Brighton High GROW              16  10:03.90   31.30  Lightweight
  81 Moncada,Karen               Brighton High GROW              16  10:30.40   30.43  Lightweight
  82 Baez,Juana                  Brighton High GROW              14  10:59.60   29.57
  83 Canales,Hilda               Brighton High GROW              17  11:09.20   28.70  Lightweight
Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 1999 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships