1999 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

C.R.A.S.H.-B. 1999 results for event: Veteran Men (Overall - Handicapped)

Place   Rower                       Organization                Age   Adjusted  Hand.     Row
  Final  Points
   1 Rounds,Stephen              Carnegie Lake Rowing Assn       70   5:54.20 1:10.0   7:04.20  
   2 Frost,Noel                  Upper Thames RC                 60   6:01.40  :30.0   6:31.40  
   3 Sarich,Vincent              Unattached                      64   6:02.20  :46.0   6:48.20  
   4 Uhlenbruck,Kurt             Mainzer RC                      72   6:04.20 1:20.0   7:24.20  
   5 Clinard,Joe                 Unattached                      80   6:08.50 2:00.0   8:08.50  
   6 Hendershott,Paul            City Fitness                    55   6:09.50 0:15.0   6:24.50  
   7 De Weert,Paul               ARV Sculling                    53   6:18.30  :09.0   6:27.30  
   8 Schiffer,Karl               Mainzer RC                      61   6:20.70  :34.0   6:54.70  
   9 Randall,Paul                City Fitness                    81   6:22.70 2:06.0   8:28.70  
  10 Bauer,Dave                  Rocky Mountain Rowing Club      63   6:23.40  :42.0   7:05.40    Lightweight
  11 Elliott,Basil               Unattached                      55   6:23.90  :15.0   6:38.90  
  12 Porter,Frank                Cambridge Boat Club             61   6:30.10  :34.0   7:04.10  
  13 Dreissigacker,Dick          Motley Rowing Club              51   6:32.30  :03.0   6:35.30  
  14 Shepherd,Lemuel             Unattached                      73   6:35.20 1:25.0   8:00.20  
  15 Wallace,James               Greenwood Athletic Club         77   6:35.90 1:45.0   8:20.90    Lightweight
  16 Rogers,Hartley              MIT                             72   6:35.90 1:20.0   7:55.90  
  17 Jones,Tom                   Unattached                      57   6:36.90  :21.0   6:57.90  
  18 Bertina,Frank               Holland                         52   6:37.10  :06.0   6:43.10  
  19 Miller,Stuart               Unattached                      51   6:38.40  :03.0   6:41.40  
  20 Jacobowitz,David            Ralph's Basement                56   6:39.80  :18.0   6:57.80  
  21 Barrett,John                Narragansett Boat Club          53   6:41.00  :09.0   6:50.00  
  22 Simitis,Dick                Quinsigamond Rowing Assc.       52   6:41.20  :06.0   6:47.20  
  23 Fiske,John                  Hartford Barge Club             63   6:41.20  :42.0   7:23.20  
  24 Welsh,Harry                 Canterbury                      73   6:42.00 1:25.0   8:02.00    Lightweight
  25 Carter,Dustin               Unattached                      51   6:42.60  :03.0   6:45.60  
  26 Ferguson,John               Chatham Racquet                 61   6:46.50  :34.0   7:20.50  
  27 Gratwick,Geoff              Maine Rowing Association        55   6:46.80  :15.0   7:01.80  
  28 Reppert,Sibley              Union Boat Club                 53   6:47.00  :09.0   6:56.00  
  29 Boyle,Kenneth               Community Rowing Inc - Boston   57   6:47.70  :21.0   7:08.70  
  30 Gluckman,Larry              Motley Rowing Club              52   6:47.80  :06.0   6:53.80  
  31 Richardson,Stephen          Squamscott Scullers             78   6:49.10 1:50.0   8:39.10    Lightweight
  32 Walker,Frederick            Princess                        80   6:49.30 2:00.0   8:49.30  
  33 Sargent,Redi                Fairmount RC                    58   6:50.50  :24.0   7:14.50  
  34 Makepeace,Denny             Cambridge Boat Club             65   6:51.80  :50.0   7:41.80  
  35 Mc Gowan,Peter              Quinsigamond Rowing Assc.       56   6:51.90 0:18.0   7:09.90  
  36 Rockwell,Nick               Sarasota Scullers               52   6:52.70  :06.0   6:58.70    Lightweight
  37 Wetmore,Robert              New Haven Rowing Club           50   6:54.80  :  .    6:54.80  
  38 Schoonmaker,Raymond         Middletown Boat Club            53   6:55.50  :09.0   7:04.50  
  39 Peschel,Dale                Mt Baker Seattle                52   6:56.20  :06.0   7:02.20    Lightweight
  40 Cumbers,Chris               Grantham                        50   7:00.20  :  .    7:00.20    Lightweight
  41 Rudert,Rich                 Unattached                      60   7:00.60  :30.0   7:30.60    Lightweight
  42 Roseman,Dan                 Cambridge Boat Club             56   7:00.90  :18.0   7:18.90    Lightweight
  43 Hendry,David                Unattached                      62   7:01.60  :38.0   7:39.60  
  44 Philp,John                  FDR High School                 55   7:02.10  :15.0   7:17.10    Lightweight
  45 Spitler,Robert              Erg Nude                        61   7:02.90  :34.0   7:36.90  
  46 Braceland,George            Vesper Boat Club                85   7:04.70 2:30.0   9:34.70    Lightweight
  47 O'Neill,Terry               Nottingham                      55   7:07.50  :15.0   7:22.50  
  48 Keating,James               Union Boat Club                 51   7:08.00  :03.0   7:11.00  
  49 Shaper,Larry                Dresden Rowing Club             55   7:08.90  :15.0   7:23.90    Lightweight
  50 Schmuck,Howard              Crasb B Board                   50   7:09.60  :00.0   7:09.60    Lightweight
  51 Hall,Robert                 Unattached                      53   7:12.30  :09.0   7:21.30  
  52 Barrett,William             Cambridge Boat Club             56   7:13.60  :18.0   7:31.60  
  53 Thompson,Neil               Unattached                      57   7:16.60  :21.0   7:37.60    Lightweight
  54 Barkman,Leon                Unattached                      66   7:17.20  :54.0   8:11.20    Lightweight
  55 Fullerton,John              Unattached                      76   7:19.00 1:40.0   8:59.00    Lightweight
  56 Wolfe,Craig                 Hull Lifesaving Museum          54   7:20.40  :12.0   7:32.40    Lightweight
  57 Carabillo,Paul              Unattached                      50   7:20.80  :00.0   7:20.80    Lightweight
  58 Toscano,Anthony             Unattached                      54   7:21.00  :12.0   7:33.00  
  59 Boynton,Robert              Unattached                      59   7:22.30  :27.0   7:49.30  
  60 Sable,John                  Unattached                      52   7:26.20  :06.0   7:32.20    Lightweight
  61 Kruse,Peter                 Unattached                      50   7:29.80  :  .    7:29.80  
  62 Atkinson,Keith              Nottingham                      61   7:30.10  :34.0   8:04.10    Lightweight
  63 Dawson,Jeffrey              Unattached                      54   7:30.80  :12.0   7:42.80  
  64 O'Mara,Edward               Tampa Rowing Club               52   7:31.30  :06.0   7:37.30  
  65 Bartha,Tom                  Unattached                      60   7:31.60  :30.0   8:01.60  
  66 Loftus,David                Narragansett Boat Club          52   7:32.70 0:06.0   7:38.70  
  67 Dittmann,Steve              Vesper Boat Club                51   7:36.00  :03.0   7:39.00  
  68 Chamberlin,Paul             Unattached                      58   7:36.30  :24.0   8:00.30    Lightweight
  69 Ballas,Blackie              Unattached                      59   7:44.90  :27.0   8:11.90  
  70 Callicott,Richard           Birmingham                      52   8:32.50  :06.0   8:38.50  
  71 Maley,John                  Unattached                      59   9:28.90  :  .    9:28.90  
Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 1999 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships