2001 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Junior Women

Place   Rower                       Organization                Age     Final  Points
   1 Ketcheson,Leah              Bayside Rowing Club             18   7:02.60  100.00
   2 Magee,Samantha              St Paul's School                17   7:05.30   99.41
   3 Peterson,Alexis             Buffalo Seminary                16   7:10.20   98.82
   4 Miller,Deborah              West Potomac High               17   7:12.70   98.24
   5 Ramos,Katherine             Mclean High School              17   7:14.90   97.65
   6 Nelson,Alexandra            W Springfield High School       17   7:16.30   97.06
   7 Dobmeier,Mary               Holy Angels/west Side Rowing C  17   7:20.60   96.47
   8 O'Brien,Shawna              Liverpool HS                    18   7:22.70   95.88
   9 Lavigne,Lysanne             Ecole Sec.de Mortagne           17   7:23.40   95.29  Lightweight
  10 Palandech,Sarah                                             16   7:24.10   94.71
  11 Starr,Catherine             Saugatuck                       17   7:25.50   94.12
  12 Schofield,Heather           Steel City Rowing Club          17   7:26.80   93.53  Lightweight
  13 Cooke,Sandra                Serra/nd/mercy High School Cre  16   7:28.60   92.94  Lightweight
  14 Zider,Jacqueline            St Paul's                       16   7:28.70   92.35  Lightweight
  15 Peckinpaugh,Amy             Yorktown                        16   7:28.90   91.76
  16 Beville,Susan               Girls Prep School               17   7:29.60   91.18  Lightweight
  17 Dreissigacker,Marlo         Motley Rowing Club              17   7:30.30   90.59
  18 York,Carly                  Oklahoma A.R.                   15   7:30.90   90.00  Lightweight
  19 Strock,Rebekah              Emma Willard                    18   7:31.30   89.41
  20 Winslett Owen,Alexandria    National Cathedral School       17   7:32.30   88.82
  21 Golden,Katie                Miss Porters School             15   7:32.60   88.24
  22 O'Neill,Maureen             Shaker Rowing Association       17   7:33.30   87.65
  23 Marlenga,Ashley             The Winsor School               18   7:33.80   87.06
  24 Downing,Kaytlyn             Henninger                       18   7:35.20   86.47
  25 Wittke,Katharina            Germany                         18   7:35.70   85.88  Lightweight
  26 Davison,Kate                Derryfield School               15   7:36.20   85.29
  27 Ahearn,Ashley               St Paul's School                17   7:36.20   84.71
  28 DeSimone,Incke              Norwalk River Rowing Associati  16   7:36.90   84.12
  29 Wangsgard,Samantha          West Springfield High School    18   7:38.30   83.53
  30 Sjogren,Anna                Groton School                   16   7:39.30   82.94
  31 Droney,Maura                Miss Porter's School            18   7:39.60   82.35
  32 Campbell,Caroline           Norwalk River Rowing            14   7:39.90   81.76
  33 Spoto,Kali                  Pittsford Crew                  17   7:40.10   81.18
  34 Kendrick,Amanda             Huntington High School          17   7:40.60   80.59
  35 Frank-Finney,Leah           C.J.R.C.                        17   7:40.70   80.00  Lightweight
  36 Washco,Jennifer             Saratoga Rowing Association     17   7:41.30   79.41
  37 Tuppen,Elizabeth            West Side Crew                  17   7:42.60   78.82
  38 Spottswood,Ella             Miss Porter's School            16   7:42.70   78.24
  39 Kathman,Maggie              C.J.R.C.                        17   7:42.80   77.65  Lightweight
  40 Gibson,Victoria             G-Row Boston                    16   7:43.10   77.06
  41 Winslow,Lauren              Austin Rowing Club              16   7:43.50   76.47
  42 Gordon,Kate                 Steel City Rowing Club          18   7:43.70   75.88
  43 McCann,Libby                Community Rowing Inc.           16   7:43.70   75.29
  44 Woodward,Candice            McLean High School              17   7:44.00   74.71
  45 Burns,Sarah                 Shaker RA                       16   7:45.80   74.12
  46 Trowbridge,Sarah            Blood Street Sculls             18   7:46.30   73.53
  47 Albert,Katie                The Derryfield School           17   7:47.10   72.94
  48 Cassevs,Rachel              The Winsor School               16   7:48.30   72.35
  49 Bento,Caitlyn               Miss Porter's School            17   7:49.50   71.76
  50 Sweitzer,Pam                New Canaan High School Crew     16   7:50.20   71.18
  51 McHugh,Maura                Brookline High                  18   7:50.50   70.59  Lightweight
  52 Froghlke,Meaghan            Steel City Rowing Club          17   7:51.20   70.00
  53 Ryan,Kayla                  Liverpool HS                    16   7:51.20   69.41
  54 MacAusland,Charlotte        St. Paul's School               17   7:51.30   68.82
  55 Thompson,Katy               National Cathedral              16   7:51.70   68.24
  56 Lederman,Erica              NRRA                            15   7:51.90   67.65
  57 Starr-Phillips,Emily        Phillips Exeter                 16   7:52.70   67.06
  58 Maxfield,Kimberly           Mclean High School              16   7:53.80   66.47  Lightweight
  59 Wattley,Abigail             Norwalk River Rowing Associati  19   7:53.90   65.88
  60 Brewitt,Anne Kari           St Paul's School                15   7:55.70   65.29
  61 Collier,Katherine           Groton School                   17   7:57.00   64.71
  62 Brodbeck,Johanna            Shaker Rowing Association       18   7:57.20   64.12  Lightweight
  63 Halse,Jessica               Shaker Rowing Assoc.            17   7:57.20   63.53
  64 Schulz,Lauren               Cold Spring Harbor              16   7:57.30   62.94
  65 Simonds,Emily               Pomfret School                  17   7:57.60   62.35
  66 Faisal,Noor                 G-Row Boston                    17   7:58.80   61.76
  67 Snyder,Kate                 Burnt Hills Rowing Association  18   7:59.20   61.18
  68 Pritchard-Smith,Helen       Great Britain                   14   8:00.10   60.59
  69 Drapaza,Drew Anne           Burnt Hills                     18   8:01.10   60.00
  70 Thorpe,Allison              Cold Spring Harbor High School  16   8:02.50   59.41
  71 Hewson,Emma                 Stonington High School          17   8:03.40   58.82  Lightweight
  72 Noonan,Jessica              Orchard Park High School        15   8:04.50   58.24  Lightweight
  73 Hotkowski,Rachel            Lyme-Old Lyme High School       15   8:05.00   57.65
  74 Bates,Sarah                 St Paul's School                16   8:05.80   57.06
  75 Bransfield,Allison          Emma Willard School             16   8:06.10   56.47  Lightweight
  76 Partenza,Jen                Burnt Hills                     14   8:06.20   55.88
  77 Clapp,Marjorie              St Paul's School                15   8:06.50   55.29
  78 Flood,Sarah                 Saugatuck Rowing Association    16   8:07.00   54.71
  79 Hahn,Abby                   Lyme-Old Lyme High School       14   8:08.40   54.12
  80 Kelly,Molly                 NRRA                            15   8:09.20   53.53
  81 Barnett,Meghan              West Side                       17   8:10.10   52.94  Lightweight
  82 Steim,Ella                  Groton School                   17   8:10.20   52.35
  83 Millard,Alexandra           St Paul's School                17   8:10.50   51.76  Lightweight
  84 Rushmore,Crysten            Nottingham High School          15   8:10.70   51.18
  85 Taylor,Jaime                Huntington High School          16   8:12.30   50.59
  86 Sims,Abigail                Old Lyme Rowing                 16   8:12.80   50.00  Lightweight
  87 Doherty,Colleen             Saugatuck                       17   8:12.90   49.41
  88 Buck,Sarah                  Stonington High School          17   8:13.40   48.82
  89 Giordano,Christin           Saugatuck                       15   8:13.40   48.24
  90 Hahn,Kristen                Lyme-Old Lyme High School       16   8:14.70   47.65
  91 Devoti,Jessica              West Springfield High School    14   8:16.70   47.06
  92 Joscelyne,Clare             Miss Porters                    16   8:17.30   46.47  Lightweight
  93 Ross,Rachael                Our Lady Of Mercy               15   8:17.80   45.88
  94 Cornell,Karen               Steel City Rowing Club          17   8:18.90   45.29  Lightweight
  95 Wagstaff,Laura              Miss Porters School             17   8:19.00   44.71
  96 Tomkins,Holly               Villa Madonna Academy           17   8:19.00   44.12  Lightweight
  97 Rohrer,Jamie                Saugatuck                       15   8:19.30   43.53
  98 Chang,Narissa               New Canaan High Crew            18   8:19.90   42.94
  99 Micocci,Maria               Mclean                          14   8:20.90   42.35  Lightweight
 100 Debevoise,Hadley            National Cathedral              17   8:21.00   41.76  Lightweight
 101 Campbell,Carla              G-Row Boston                    15   8:22.50   41.18
 102 Buch,Laura                  Lyme Old Lyme High School       16   8:25.60   40.59
 103 Skinner,Raven               Mclean High School              17   8:26.00   40.00  Lightweight
 104 Soares,Stephanie            Stonington High School          16   8:27.40   39.41  Lightweight
 105 Geronemus,Kate              Saugatuck                       15   8:27.90   38.82
 106 Priest,Kathryn              Norwalk River Rowing Associati  16   8:30.90   38.24
 107 Schneller,Anna              Bay Shore High School           16   8:31.70   37.65  Lightweight
 108 Stern,Alexa                 Stonington Crew                 16   8:36.40   37.06  Lightweight
 109 Simeone,Deanna              Stonington High School          15   8:36.60   36.47  Lightweight
 110 Ziolkowski,Emily            Brian Mcmahon High School       14   8:37.00   35.88  Lightweight
 111 Dreissigacker,Dana          Motley Rowing Club              15   8:37.80   35.29  Lightweight
 112 Martelon,Mary Kate          Lauralton Hall                  17   8:38.10   34.71
 113 Latham,Caitlin              Huntington High                 16   8:40.30   34.12  Lightweight
 114 Currier,Margaret            Unaffiliated                    16   8:41.70   33.53
 115 Cockrell,Elizabeth          Derryfield School               17   8:41.90   32.94  Lightweight
 116 Strizzi,Jenna               Lyme-Old Lyme High School       16   8:42.40   32.35
 117 Bill,Seana                  Lyme-Old Lyme High School       16   8:42.40   31.76  Lightweight
 118 Wright,Mary                 Stonington High Schhol          15   8:43.30   31.18
 119 Peterson,Kate               Phillips Exeter                 15   8:44.80   30.59
 120 Anderson,Christina          St Pauls Scool For Girls        16   8:46.60   30.00  Lightweight
 121 Sowash,Alexandra            Phillips Exeter Academy         16   8:52.30   29.41  Lightweight
 122 McLaughlin,Laura            G-Row Boston                    15   8:53.30   28.82
 123 Smith,Shelley               Stonington High School          15   8:53.90   28.24
 124 Landon,Emily                The Derryfield School           18   8:56.00   27.65  Lightweight
 125 Bouard,Carmen               G-Row Boston                    17   9:02.90   27.06
 126 Donohue,Emily                                               16   9:03.20   26.47
 127 Wertheimer,Kathryn          Norwalk River Rowing Associati  14   9:08.50   25.88
 128 Healey,Lindsay              G-Row Boston                    16   9:08.60   25.29  Lightweight
 129 Broka,Bora                  G-Row Boston                    14   9:09.80   24.71  Lightweight
 130 Reich,Zoe                   Norwalk River Rowing Associati  17   9:15.40   24.12  Lightweight
 131 Hayward,Kelly               Our Lady Of Mercy Academy       14   9:36.20   23.53  Lightweight
 132 Yesmin,Sabina               G-Row Boston                    17   9:37.50   22.94  Lightweight
 133 Jimenez,Michelle            G-Row Boston                    14   9:57.90   22.35  Lightweight
 134 Suos,Waddhana               G-Row Boston                    17  10:21.30   21.76  Lightweight

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2001 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships