2001 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Veteran Men A (Age 50-59)

Place   Rower                       Organization                Age     Final  Points
   1 Hall,Andrew                 Saugatuck Rowing Association    50   6:21.20  100.00  Age Group Winner
   2 Hendershott,Paul            Elkhart YMCA                    57   6:27.10   98.81
   3 Castellan,James             Fairmount Rowing Assoc.         56   6:27.20   97.62
   4 O'Toole,Larry               Gentle Giant                    50   6:31.40   96.43
   5 Hastings,Dennis             Rocky Mountain Rowing Club      50   6:33.20   95.24  Lightweight
   6 Tardieu,Jean-Paul           France                          51   6:34.50   94.05  Lightweight
   7 Wojdyla,Dennis              Detroit Boat Club               50   6:35.40   92.86
   8 Dreissigacker,Dick          Motley Rowing Club              53   6:36.60   91.67
   9 Prichett,William            Unaffiliated                    52   6:36.70   90.48
  10 Falk,Peter                  Warthogs Rowing Club            50   6:36.70   89.29
  11 Hinsby,Tom                  Great Britain                   55   6:39.60   88.10
  12 Wheatley,Tim                Tim's Basement                  51   6:40.70   86.90
  13 Wetmore,Robert              New Haven Rowing Club           52   6:41.60   85.71
  14 Cary,Michael                Unaffiliated                    51   6:44.90   84.52
  15 Mangin,Alain                France                          52   6:44.90   83.33  Lightweight
  16 Simitis,Dick                Quinsigamond Rowing Associatio  54   6:47.20   82.14
  17 Meredith,George             Great Britain                   52   6:47.50   80.95  Lightweight
  18 Gluckman,Larry              Motley Rowing Club              54   6:48.20   79.76
  19 Niles,John                  Groton School                   50   6:49.30   78.57
  20 Veeser,Haram                City College                    50   6:52.10   77.38
  21 Curtis,Dick                 Motley                          54   6:52.70   76.19
  22 Clapp,Eugene                Union Boat Club                 51   6:53.60   75.00
  23 Kaercher,Fritz              Germany                         52   6:53.70   73.81  Lightweight
  24 Reppert,Sibley              Union Boat Club                 55   6:56.30   72.62
  25 Torres,Alex                 Rowing Fitnes Center            53   6:56.60   71.43
  26 Dancks,John                 Syracuse Chargers               51   6:56.90   70.24  Lightweight
  27 Nielsen,Svend Aage          Denmark                         54   6:57.30   69.05
  28 Jacobowitz,David            Ralphs Basement Rowing Club     58   6:57.40   67.86
  29 Abele,Ralph                 Unaffiliated                    52   6:57.40   66.67
  30 Bullard,John                Whaling City Rowing Club        53   6:58.10   65.48
  31 Sweitzer,James              Water Sports Center             53   6:58.60   64.29
  32 Stearn,Leathem              Saugatuck Rowing Club           52   6:59.00   63.10
  33 Andreychuk,Conrad           Unaffiliated                    66   6:59.20   61.90
  34 MacKay,John                 Unaffiliated                    53   7:01.80   60.71  Lightweight
  35 Swift,Jonathan              Unaffiliated                    57   7:02.60   59.52
  36 McGowan,Peter               Quinsigamond Rowing Associatio  58   7:03.50   58.33
  37 Keating,James               Unaffiliated                    53   7:04.50   57.14
  38 Bayko,Rick                  Unaffiliated                    53   7:07.40   55.95  Lightweight
  39 Bort,Daniel                 Community Rowing, Inc.          55   7:08.60   54.76  Lightweight
  40 Spoto,John                  Unaffiliated                    51   7:12.20   53.57
  41 Cacioppo, Sr,Richard        Nereid                          56   7:12.40   52.38
  42 Dahmen,Lloyd                Union                           59   7:13.20   51.19
  43 Jones,Tom                   Unaffiliated                    59   7:13.80   50.00
  44 Major Cohen,Douglas         Unaffiliated                    50   7:13.90   48.81  Lightweight
  45 Schmuck,Howard              Crash B Board                   52   7:16.40   47.62  Lightweight
  46 Della Mea,Gilbert           France                          54   7:17.90   46.43
  47 Davidson,Jesse              Unaffiliated                    51   7:18.70   45.24
  48 Barrett,William             Cambridge Boat Club             58   7:19.20   44.05
  49 Donovan,Paul                Sierra Research                 52   7:20.90   42.86
  50 Balsamo,Ralph               Unaffiliated                    54   7:25.40   41.67
  51 Hall,Robert                 Unaffiliated                    55   7:25.70   40.48  Lightweight
  52 Ford,Brian                  Miss Porter's School            56   7:30.00   39.29
  53 Bisek,Peter                 Sagamore Rowing Association     59   7:30.30   38.10  Lightweight
  54 Kadrovach,Pete              Unaffiliated                    58   7:31.10   36.90
  55 Boni,Roberto                Italy                           50   7:35.30   35.71  Lightweight
  56 Brenon,Dennis               Unaffiliated                    51   7:37.10   34.52  Lightweight
  57 Dammin,Tristram             Union Boat Club, Boston         53   7:38.40   33.33
  58 Scott,Chris                 Amoskoag Rowing Club            58   7:42.10   32.14
  59 McEldowney,John             Nereid Boat Club                50   7:44.50   30.95
  60 Dawson,Jeff                 Community Rowing                56   7:45.10   29.76
  61 Hall,John                   Unaffiliated                    53   7:46.30   28.57
  62 Marra,Bob                   Unaffiliated                    55   7:46.50   27.38
  63 Koovker,Willem              Unaffiliated                    58   7:50.00   26.19
  64 Walker,Leroy                Unaffiliated                    50   7:51.00   25.00  Lightweight
  65 Stampfle,Kurt               Unaffiliated                    52   7:58.10   23.81  Lightweight
  66 Boland,William              Unaffiliated                    52   8:05.80   22.62
  67 Toscano,Anthony             QRA                             56   8:13.50   21.43
  68 Dobmeier,Robert             Unaffiliated                    54   8:14.00   20.24
  69 Iappini,John                Marathon                        56   8:16.60   19.05  Lightweight
  70 Gessner,David               Unaffiliated                    56   8:19.50   17.86
  71 Brunquell,Philip            Unaffiliated                    51   8:31.40   16.67

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2001 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships