2001 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Veteran Women (Overall - Handicapped)

Place   Rower                       Organization                Age   Adjusted  Hand.     Row
   1 Boldt,Merete                Denmark                         53   7:07.60 0:09.0   7:16.60    Age Group Winner
   2 Ryan,Eileen                 Unaffiliated                    51   7:24.10 0:03.0   7:27.10  
   3 Rayner,Pauline              Great Britain                   60   7:24.50 0:30.0   7:54.50    Age Group Winner
   4 Bailey,Anna                 Great Britain                   50   7:28.90 0:00.0   7:28.90  
   5 Morse,Jane                  Community Rowing - Boston       58   7:35.50 0:24.0   7:59.50  
   6 Rindlaub,Laurette           Unaffiliated                    66   7:36.10 0:54.0   8:30.10    Lightweight
   7 Cork,Anne                   Unaffiliated                    50   7:38.70 0:00.0   7:38.70  
   8 Naylor,Mikela               Pocock Rowing Center            54   7:46.00 0:12.0   7:58.00    Lightweight
   9 Turner,Elizabeth            Saugatuck Rowing Club           50   7:49.10 0:00.0   7:49.10  
  10 Rouse,Paddy                 Great Britain                   72   7:51.70 1:20.0   9:11.70  
  11 Kemper,Catherine            ZLAC Rowing Club                55   7:51.70 0:15.0   8:06.70    Lightweight
  12 McCarthy,Loretta            Lake Carnegie Rowing Associati  51   7:54.40 0:03.0   7:57.40    Lightweight
  13 Gram,Marianne               Denmark                         50   7:56.10 0:00.0   7:56.10    Lightweight
  14 McCune,Frankie              Kinetic Fitness Studio          70   7:56.50 1:10.0   9:06.50    Ltwt & Age Group Winner
  15 Allen,Shelagh               Great Britain                   62   7:58.00 0:38.0   8:36.00  
  16 Fitzsimons,Janet            Unaffiliated                    57   7:59.70 0:21.0   8:20.70  
  17 Merseth,Katherine           Unaffiliated                    55   8:07.40 0:15.0   8:22.40  
  18 Surridge,Mavis              Great Britain                   71   8:07.60 1:15.0   9:22.60    Lightweight
  19 Keel,Sarah                  Northwest A.C.                  71   8:11.60 1:15.0   9:26.60  
  20 Hall,Deborah                Unaffiliated                    57   8:11.70 0:21.0   8:32.70  
  21 Schumacker,Christel         Ridley Graduate Boat Club       51   8:13.30 0:03.0   8:16.30    Lightweight
  22 Wynee-Wynter,Mary           Community Rowing                52   8:16.90 0:06.0   8:22.90  
  23 Stone,Mary                  Open Water Rowing               73   8:18.70 1:25.0   9:43.70    Lightweight
  24 Dowd,Mary                   Norwalk River Assoc.            55   8:18.70 0:15.0   8:33.70  
  25 Sable,Jane                  Saugatuck Rowing Club           54   8:19.40 0:12.0   8:31.40    Lightweight
  26 Faber,Anne                  Saugatuck Rowing                55   8:26.10 0:15.0   8:41.10    Lightweight
  27 Buch,Betsy                  Blood St Sculls                 52   8:28.10 0:06.0   8:34.10  
  28 Miller,Mary                 Motley Rowing Club              53   8:31.10 0:09.0   8:40.10  
  29 Grinnell,Debbie             Community Rowing                52   8:31.70 0:06.0   8:37.70    Lightweight
  30 Barber,Marygrace            CRI                             52   8:34.40 0:06.0   8:40.40  
  31 Hosel,Ana Maria             Club De Remo Teutonia           60   8:35.10 0:30.0   9:05.10    Lightweight
  32 Bartha,Judith               Unaffiliated                    57   8:35.60 0:21.0   8:56.60  
  33 Haven,Madge                 Thompsons Boat Center           55   8:41.60 0:15.0   8:56.60  
  34 Taggart,Karen               CRI                             54   8:42.50 0:12.0   8:54.50  
  35 Matson,Susie                Great Britain                   52   8:45.70 0:06.0   8:51.70  
  36 Vecchoine,Leslie            Cape Cod Rowing Club            52   8:48.80 0:06.0   8:54.80  
  37 Shumate,Patricia            Detroit Boat Club               59   8:49.40 0:27.0   9:16.40    Lightweight
  38 Wolff,Wendy                 The Fitness Group               59   8:49.80 0:27.0   9:16.80  
  39 DuRoss,Mary                 Unaffiliated                    50   8:49.80 0:00.0   8:49.80  
  40 Kawamura,Betty              Westside YMCA                   67   8:52.00 0:58.0   9:50.00    Lightweight
  41 Bell,Mary                   Unaffiliated                    57   9:21.10 0:21.0   9:42.10  
  42 Bullard,Laurie              Whaling City Rowing Club        53   9:33.60 0:09.0   9:42.60  

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2001 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships