2002 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Junior Women

Place   Rower                       Organization                Age     Final  Points
   1 Udby,Fie                    Hobro Roklub Denmark            16   7:08.20  100.00
   2 Chupryna,Kateryna           Kent School                     15   7:13.50   99.48
   3 Peterson,Alexis             West Side RC                    17   7:13.50   98.96
   4 Berry,Christina             Wilmington Youth Rowing Assoc   18   7:17.00   98.44
   5 Fleckenstein,Alexis         Community Rowing Inc.           16   7:17.80   97.92
   6 MacLeod,Crystal             Evesham RC GB                   18   7:18.10   97.40
   7 Kennedy,Anne                Vesper BC                       17   7:20.00   96.88
   8 Sjogren,Anna                Groton /CRI                     17   7:21.40   96.35
   9 Davison,Kate                Derryfield School               16   7:22.80   95.83
  10 Golden,Katie                Miss Porter's School            16   7:24.50   95.31
  11 Cheney,Maggie               Community Rowing CRI            17   7:27.70   94.79
  12 Longhrey,Abby               Steel City Rowing Club          17   7:28.00   94.27
  13 Axten,Katelyn               Saugatuck Rowing Club           18   7:28.10   93.75
  14 Hulanick,Elizabeth          Brigantine Rowing               17   7:31.00   93.23
  15 Duggan,Margaret             NYAC                            17   7:32.20   92.71
  16 Collins,Emily               McLean                          18   7:33.80   92.19  Lightweight
  17 Casseus,Rachel              Winsor School                   17   7:35.00   91.67
  18 Sowman,Sarah                Community Rowing                17   7:36.50   91.15
  19 Goldman,Alexander           Community Rowing Inc.           17   7:36.90   90.62
  20 Middendorf,Jordan           National Cathedral School For   16   7:37.10   90.10
  21 Constantine,Rebecca         Northampton High School         15   7:37.70   89.58
  22 Rathvon,Meaghan             St Andrews School               18   7:38.10   89.06
  23 Bates,Sarah                 St Paul's School                17   7:39.70   88.54  Lightweight
  24 Durrant,Alida               Saratoga Rowing Assoc.          15   7:41.30   88.02
  25 Clarke,Lucy                 Bridgewater GB                  18   7:41.80   87.50  Lightweight
  26 Getz,Molly                  Detroit Boat Club               15   7:41.90   86.98
  27 Stoecklein,Jessica          Steel City Rowing Club          17   7:42.00   86.46  Lightweight
  28 Flynn,Caitlin               City Honors                     17   7:44.60   85.94
  29 Gibson,Victoria             Unaffiliated                    17   7:44.80   85.42
  30 McCann,Libby                Community Rowing                17   7:44.80   84.90
  31 Hotkowski,Rachel            Lyme Old Lyme HS                16   7:45.00   84.38
  32 Wallace,Claire              McLean High School              17   7:45.40   83.85  Lightweight
  33 Brewitt,Anne                St Paul's School                16   7:45.50   83.33
  34 Hafner,Sarah Kate           Hillsborough High               17   7:45.90   82.81  Lightweight
  35 Vanarnam,Alissa             Syracuse Chargers               16   7:46.30   82.29
  36 Gregson,Melissa             Deerfield Academy               17   7:46.40   81.77
  37 Walcott,Julia               Winsor School                   17   7:46.40   81.25
  38 McMahon,Elizabeth           West Side RC                    16   7:46.80   80.73
  39 McEwen,Keera                Jeb Stuart                      16   7:47.00   80.21
  40 Downing,Karlyn              Nottingham                      16   7:47.00   79.69
  41 Schneider,Katie             Nottingham                      16   7:47.20   79.17
  42 Brewster,Hannah             Cape Cod Rowing                 16   7:47.20   78.65
  43 Hayden,Jessica              Just Row                        16   7:47.40   78.12
  44 Thorpe,Allison              Cold Spring Harbor              17   7:47.70   77.60
  45 Reppert,Catherine           Phillips Academy Andover        17   7:47.70   77.08
  46 Ryan,Kayla                  Liverpool HS                    17   7:48.20   76.56
  47 McCarthy,Julia              Noble And Greenough             18   7:48.30   76.04
  48 Spottswood,Ella             Miss Porter's                   17   7:51.00   75.52
  49 Gibian,Rachel               Wilmington Youth Rowing Assoc   16   7:51.00   75.00
  50 Lewis,Lauren                West Side RC                    18   7:51.30   74.48  Lightweight
  51 Ryan,Megan                  Groton School                   17   7:51.30   73.96
  52 Kass,Tara                   Community Rowing                16   7:51.30   73.44
  53 Zultner,Kate                Carnegie Lake                   16   7:52.20   72.92
  54 Hochman,Lindsey             Cape Henry Collegiate School    17   7:52.70   72.40
  55 Schulz,Lauren               Cold Spring Harbor              17   7:52.80   71.88
  56 Casler,Kristen              Liverpool HS                    18   7:53.20   71.35
  57 Botsoglou,Kelly             West Side RC                    16   7:53.50   70.83
  58 Reynolds,Katie              Miss Porter's School            18   7:53.80   70.31
  59 St Pierre,Ashley            Phillips Exeter Academy         17   7:53.90   69.79
  60 Berson,Caroline             Mcclean HS                      15   7:54.40   69.27
  61 Martelon,Mary-Kate          Saugatuck Rowing Club           18   7:54.70   68.75
  62 Cordier,Christina           F D Roosevelt High              16   7:54.90   68.23
  63 Bransfield,Allison          Emma Willard School             17   7:55.40   67.71  Lightweight
  64 Gilbert,Laura               St Pauls School                 18   7:55.60   67.19
  65 Wood,Amanda                 Cold Spring Harbor              16   7:55.70   66.67
  66 Surprenant,Ashley           Shaker High School              15   7:55.80   66.15  Lightweight
  67 Beebe,Lydia                 West Side RC                    17   7:55.90   65.62
  68 Hahn,Kristen                Blood Street Sculls             17   7:56.00   65.10
  69 Joscelyne,Clare             Miss Porters School             17   7:56.30   64.58  Lightweight
  70 Micocci,Maria               McLean High School              15   7:56.30   64.06  Lightweight
  71 Pickering,Eliza             E O Smith                       16   7:57.70   63.54
  72 Herrington,Emily            Emma Willard School             15   7:58.00   63.02
  73 Lawrence,Stephanie          Community Rowing                17   7:58.08   62.50  Lightweight
  74 Wodzinski,Ashley            West Side RC                    16   7:58.10   61.98
  75 Vesely,Elexis               Northamton HS                   15   7:58.20   61.46
  76 Giordano,Christin           Saugatuck Rowing Club           16   7:58.30   60.94  Lightweight
  77 Hahn,Abby                   Blood Street Sculls             15   8:00.00   60.42
  78 Lederman,Erica              NRRA                            16   8:00.40   59.90
  79 Pizzo,Jessica               Saugatuck RI                    17   8:02.60   59.38
  80 Nussbickle,Stephanie        Lourdes                         16   8:02.60   58.85
  81 Doorey,Kelsey               Wilmington Yourth Rowing Assoc  16   8:02.60   58.33  Lightweight
  82 Miners,Hannah               NRRA                            14   8:02.80   57.81
  83 Rushmore,Crysten            Nottingham HS                   15   8:02.90   57.29
  84 Macausland,Charlotte        St Pauls School                 18   8:03.00   56.77
  85 Kyhos,Jennifer              National Cathedral School       17   8:03.30   56.25
  86 Noonan,Jessica              West Side RC                    16   8:03.80   55.73  Lightweight
  87 Shaw,Christina              Nottingham                      16   8:04.20   55.21
  88 McManus,Maria               Derryfield School               17   8:04.80   54.69
  89 Von Der Goltz,Anne Marie    St Paul's School                17   8:05.30   54.17
  90 Stender,Elizabeth           West Side RC                    16   8:05.50   53.65  Lightweight
  91 Kochefko,Christine          Saugatuck Rowing Club           16   8:06.00   53.12
  92 Holloway,Megan              Nottingham                      16   8:06.20   52.60
  93 Meyer,Laura                 Saugatuck RC                    18   8:06.40   52.08  Lightweight
  94 Parfit,Emily                Deerfield Academy               16   8:06.60   51.56
  95 Lindberg,Kate               NRRA                            18   8:07.20   51.04
  96 Riley,Kate                  Liverpool High School           17   8:07.80   50.52
  97 Roetman,Jamie               Emma Willard School             17   8:08.40   50.00  Lightweight
  98 Thurmond,Devon              Emma Willard School             15   8:09.40   49.48
  99 Lake,Sydney                 Stonington High School Crew     16   8:10.00   48.96
 100 Ross,Rachael                Our Lady Of Mercy               16   8:10.00   48.44
 101 Milazzo,Sarah               Phillips Exeter                 17   8:10.50   47.92
 102 Stone,Jaclyn                Syracuse Chargers               15   8:10.90   47.40
 103 Hafner,Emily                Our Lady Of Mercy               16   8:12.00   46.88
 104 Geronemus,Kate              Saugatuck RC                    16   8:12.00   46.35
 105 Buch,Laura                  Unaffiliated                    17   8:12.40   45.83
 106 MacKenzie,Sarah             Emma Willard School             17   8:12.70   45.31
 107 Hertz,Mara                  NRRA                            15   8:12.90   44.79
 108 Voorhees,Valerie            Liverpool                       17   8:13.70   44.27  Lightweight
 109 Groeger,Bethany             Ed Smith                        16   8:16.00   43.75
 110 Faisal,Nour                 G-Row Boston                    18   8:16.10   43.23
 111 Berger,Kathryn              Independence Rowing Nashua, NH  18   8:16.70   42.71
 112 Bailey,Emma                 Community Rowing                16   8:17.10   42.19  Lightweight
 113 Willoughby,Colleen          Burnt Hills                     17   8:17.20   41.67  Lightweight
 114 Bradley,Nicky               Huntington High School          16   8:18.00   41.15  Lightweight
 115 Cowles,Charlotte            Miss Porter's School            17   8:18.90   40.62  Lightweight
 116 Wertheimer,Katt             NRRA                            15   8:20.00   40.10  Lightweight
 117 Long,Sarah                  Phillips Exeter                 17   8:21.60   39.58  Lightweight
 118 Williams,Allison            Baldwins Ville Crew             15   8:22.40   39.06  Lightweight
 119 Shaw,Jessica                Nottingham                      18   8:23.30   38.54
 120 Bill,Seana                  Lyme Old Lyme High              17   8:23.30   38.02  Lightweight
 121 Currier,Margaret            Gunnery                         17   8:23.60   37.50  Lightweight
 122 Sims,Abigail                Blood Street Sculls             17   8:24.10   36.98
 123 Spoto,Jamie                 Pittsford Rowing                14   8:25.40   36.46
 124 Campbell,Carla              Groer Boston                    16   8:26.20   35.94
 125 Benfield,Katie              NRRA                            16   8:26.20   35.42
 126 Soltes,Jenna                Arlington High School           15   8:27.20   34.90
 127 Danaher,Catherine           NRRA                            17   8:28.50   34.38
 128 Soares,Stephanie            Stonington High                 17   8:30.10   33.85  Lightweight
 129 Galetta,Michelle            Stonington Crew                 16   8:30.60   33.33
 130 Murphy,Caitlin              Duxbury Maritime                15   8:33.40   32.81
 131 Fawcett,Jessica             NRRA                            14   8:33.50   32.29  Lightweight
 132 Warot,Sylvia                G-Row Boston                    16   8:35.10   31.77  Lightweight
 133 Canning,Patricia            G-Row Boston                    14   8:36.00   31.25
 134 Broka,Bora                  G-Row Boston                    15   8:38.70   30.73  Lightweight
 135 McCord,Katie                NRRA                            16   8:42.10   30.21  Lightweight
 136 Donohue,Emily               Stonington High School          17   8:42.30   29.69
 137 Almira,Anne                 Saugatuck                       17   8:43.50   29.17  Lightweight
 138 Petit-Frere,Alexandra       G-Row Boston                    14   8:44.20   28.65
 139 Hilliard,Marie              The Derryfield School           16   8:47.10   28.12  Lightweight
 140 Warczyk,Ania                BB&N School                     15   8:51.00   27.60  Lightweight
 141 Georgetti,Caroline          Stonington High                 15   8:51.10   27.08
 142 Woods,Keli                  Simsbury High School            15   8:55.80   26.56
 143 House,Emily                 Lyme Old Lyme High              17   8:57.60   26.04
 144 Casey,Cherish               G-Row Boston                    15   9:01.00   25.52
 145 Meadow,Cynthia              Derryfield School               17   9:06.30   25.00  Lightweight
 146 Claret,Fracisca             G-Row Boston                    17   9:10.90   24.48
 147 Magri,Cristina              Our Lady Of Mercy Academy       17   9:15.10   23.96  Lightweight
 148 Au,Sasha                    G-Row Boston                    15   9:21.90   23.44  Lightweight
 149 Jimenez,Michelle            G-Row Boston                    16   9:26.30   22.92  Lightweight
 150 Healy,Lindsay               G-Row Boston                    17   9:33.20   22.40  Lightweight
 151 Alabi-Isama,Jeminatu        G-Row Boston                    15   9:40.20   21.88  Lightweight
 152 Bouchier,Alicia             G-Row Boston                    15   9:45.90   21.35  Lightweight
 153 Amaral,Priscilla            G-Row Boston                    17   9:52.60   20.83
 154 Coleman,Waverly             G-Row Boston                    14  10:17.70   20.31

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2002 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships