2002 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Master Men

Place   Rower                       Organization                Age     Final  Points
   1 Larkman,Tony                Redhead GB                      32   5:57.60  100.00
   2 Rushton,Chris               Royce's Gym GB                  32   5:57.60   98.91
   3 Fleming,Nik                 Big Birds Gym GB                33   5:57.60   97.83
   4 Bohrer,Tom                  Union BC                        38   5:57.80   96.74
   5 Chambers,Trevor             Sudbury RC GB                   31   6:10.40   95.65
   6 Shields,Jonathan            Penn AC                         33   6:10.80   94.57
   7 Levin,Yossi                 Unaffiliated                    23   6:13.90   93.48  College
   8 Duby,Marc                   Riverside Boat Club             34   6:15.80   92.39
   9 Scanio,Joseph               Choate Rosemary Hall            34   6:15.90   91.30
  10 Berger,Wayne                Groton School                   35   6:17.80   90.22
  11 Miles,Steve                 Notts County RA GB              31   6:20.10   89.13  Lightweight
  12 Fiske,Steve                 Unaffiliated                    32   6:23.20   88.04
  13 Bass,Jon                    Norwalk River Rowing Assoc.     37   6:23.30   86.96
  14 Vanderschoot,Rudi           Riverside Boat Club             35   6:23.70   85.87
  15 Liimatta,Jari               Joensuun Poliisiurheilijat Fin  39   6:24.00   84.78
  16 Anderson,Kevin              Royal Navy GB                   39   6:24.60   83.70
  17 Calvelli,Fabio              C N Salviano Italy              34   6:24.90   82.61  Lightweight
  18 Nolvak,Rainer               Unaffiliated                    35   6:25.00   81.52  Lightweight
  19 Rosenbaldt,Oli              Rutgers Alumni                  31   6:25.00   80.43
  20 Lek,Rene                    Dynamo Moscow                   39   6:25.80   79.35  Lightweight
  21 Kelly,William               Unaffiliated                    31   6:27.40   78.26
  22 Bonnin,Dustan               Riverside BC                    34   6:27.90   77.17
  23 Klingsporn,Geoff            RMRC                            32   6:28.20   76.09  Lightweight
  24 Richards,Chris              Belmont Hill School             38   6:28.20   75.00
  25 Becker,Stefan               Potsdamer Rudergesellschaft Ge  35   6:28.40   73.91
  26 Kennel,John                 Unaffiliated                    33   6:28.50   72.83  Lightweight
  27 Whittaker,Michael           Metropolitan Police GB          32   6:28.90   71.74
  28 Schnorr,Peter               Union Boat Club                 39   6:29.10   70.65
  29 Cutting,David               Old Wrecks IRC GB               30   6:29.60   69.57  Lightweight
  30 Carey,Will                  Unaffiliated                    34   6:30.60   68.48
  31 Timmermann,Tim              Union Boat Club                 37   6:32.90   67.39
  32 Smart,Brent                 Burges Hill GB                  33   6:33.60   66.30
  33 Holovacs,Tim                Unaffiliated                    33   6:33.70   65.22
  34 Zawalki,Jeffrey             Lincoln Park BC                 35   6:35.10   64.13  Lightweight
  35 Brown,Andrew                Humberside Fire Brigade GB      38   6:38.40   63.04  Lightweight
  36 Rijenveld,Oscar             Nereus                          33   6:38.70   61.96
  37 Brooks,David                Avondale WPC GB                 39   6:39.30   60.87  Lightweight
  38 Caldwell,Eric               Cape Cod Rowing                 33   6:39.40   59.78
  39 Cox,Jim                     Marist College (Alumni)         36   6:39.70   58.70
  40 Osborn,John                 Folkestone Rugby Club GB        31   6:41.00   57.61
  41 Beck,Peter                  Motley RC                       31   6:43.00   56.52
  42 Stehle,Michael              New Jersey Outrigger            35   6:44.80   55.43
  43 Knapp,Steve                 Unaffiliated                    39   6:45.00   54.35  Lightweight
  44 Lee,Sam                     Nereid Boat Club                30   6:48.20   53.26  Lightweight
  45 Halligan,David              Unaffiliated                    32   6:48.30   52.17
  46 Lugan,Patrick               Norwalk River Rowing Club       31   6:48.80   51.09
  47 Arsenault,Robert            Unaffiliated                    37   6:49.10   50.00
  48 Gee,Richard                 GeeWhizz PR GB                  35   6:49.20   48.91
  49 Ahouse,Dave                 CRFC                            30   6:50.60   47.83
  50 Collins,Stephen             Sagatuck Rowing                 36   6:50.70   46.74
  51 Crowe,Mattison              Armoury Commons RC              30   6:52.30   45.65
  52 Steenstra,Eric              Unaffiliated                    35   6:52.90   44.57
  53 Lemieux,Jon                 U. Lowell Alumni                32   6:53.80   43.48
  54 Premo,Mark                  Mark And Mats Gym               34   6:54.30   42.39
  55 Boush,Michael               ULowell Alumni                  34   6:55.40   41.30
  56 Lyon,Andy                   Nottingham, GB                  36   6:55.80   40.22
  57 Jones,Mark                  U Lowell Alumni                 32   6:57.00   39.13
  58 Hug,Christopher             TNT Rowing                      36   6:58.30   38.04
  59 Brown,Wullie                Midlothian IRC GB               39   6:58.30   36.96  Lightweight
  60 Tolino,Giovanni             Beauty Center                   32   6:58.50   35.87  Lightweight
  61 Magay,Christopher           Unaffiliated                    34   6:59.80   34.78
  62 Goodwin,Ron                 Power Play Sports               32   7:02.00   33.70  Lightweight
  63 Kelnhofer,JR                Unaffiliated                    37   7:02.50   32.61
  64 Barry,Jim                   Unaffiliated                    36   7:04.90   31.52  Lightweight
  65 Hughes,Jeffrey              Unaffiliated                    31   7:05.30   30.43
  66 Skvor,Petr                  Bohemians Prah, Czech Republic  36   7:12.00   29.35
  67 Carmichael,John             Ulowell Alumni                  35   7:12.40   28.26
  68 Rezendes,Danny              Northeastern Univ               38   7:13.00   27.17  Lightweight
  69 Petruzziello,Carlo          CRI                             37   7:15.80   26.09  Lightweight
  70 Wilson,Andrew               Nottingham GB                   38   7:16.10   25.00
  71 Valoras,Dean                U Lowell Alumni                 32   7:18.00   23.91
  72 Boucher,Michael             Unaffiliated                    33   7:22.30   22.83
  73 Dixon,Joseph                Ulowell Alumni                  31   7:23.50   21.74
  74 Raoof,Evan                  Unaffiliated                    39   7:32.20   20.65
  75 Muskat,Daniel               Unaffiliated                    37   7:35.00   19.57
  76 Plaza,Rafael                NYU Law School                  32   7:37.50   18.48
  77 Dale,Ian                    Unaffiliated                    38   8:15.20   17.39

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2002 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships