2002 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Veteran Men (Overall - Handicapped)

Place   Rower                       Organization                Age   Adjusted  Hand.     Row
  Final  Points
   1 Rounds,Stephen              Lake Carnegie                   73   5:46.70 1:25.0   7:11.70  
   2 Osborne,Frederick           Unaffiliated                    75   5:58.80 1:35.0   7:33.80  
   3 Hendershott,Paul            Elkhart YMCA                    58   6:02.30 0:24.0   6:26.30  
   4 Leah,Herbert                Manchester GB                   73   6:05.20 1:25.0   7:30.20    Lightweight
   5 Daniell,Sam                 Unaffiliated                    72   6:07.70 1:20.0   7:27.70  
   6 Everington,Lionel           Walton RC GB                    73   6:11.20 1:25.0   7:36.20    Lightweight
   7 Foss,Tore                   Norway S.A.T.S.                 50   6:12.90 0:00.0   6:12.90  
   8 Wallace,James               Rocky Mountain RC               80   6:13.80 2:00.0   8:13.80    Lightweight
   9 Hinsby,Tom                  Letchworth GB                   56   6:15.00 0:18.0   6:33.00  
  10 Cooke,Arnold                Minerva Bath RC GB              60   6:15.40 0:30.0   6:45.40  
  11 Hodgson,John                Armley Sports GB                91   6:18.80 3:07.0   9:25.80    Lightweight
  12 Hall,Andrew                 Saugatuck RA                    51   6:19.20 0:03.0   6:22.20  
  13 Uttley,Roger                Harrow Sch RC GB                52   6:19.80 0:06.0   6:25.80  
  14 Elgar,John                  Argonaut RC                     71   6:20.60 1:15.0   7:35.60  
  15 Dayton,John                 Unaffiliated                    53   6:20.60 0:09.0   6:29.60  
  16 Porter,Frank                Cambridge Boat Club             64   6:22.00 0:46.0   7:08.00  
  17 Low,Martyn                  Luton RFC/Profiles GB           52   6:22.50 0:06.0   6:28.50  
  18 Stubley,Philip              Wetherly GB                     62   6:23.10 0:38.0   7:01.10    Lightweight
  19 Alderman,Edwin              Stanford Crew                   64   6:24.10 0:46.0   7:10.10    Lightweight
  20 Jones,Daniel                Squamscott Scullers             57   6:24.10 0:21.0   6:45.10  
  21 Spencer,D C                 Capital RC                      61   6:25.20 0:34.0   6:59.20  
  22 Heller,Mark                 Toledo RC                       50   6:25.50 0:00.0   6:25.50  
  23 Cureton,Rich                Unaffiliated                    51   6:25.50 0:03.0   6:28.50  
  24 Dreissigacker,Dick          Motley RC                       54   6:26.40 0:12.0   6:38.40  
  25 Cody,Michael                Saugatuck RC                    52   6:27.10 0:06.0   6:33.10  
  26 Makepeace,Denny             Cambridge Boat Club             68   6:27.20 1:02.0   7:29.20  
  27 Dreissigacker,Peter         Motley RC                       50   6:27.30 0:00.0   6:27.30  
  28 Junttila,Usko               Kokkolan Veikot Finland         64   6:27.50 0:46.0   7:13.50    Lightweight
  29 Lane,John                   MT Auburn Club                  63   6:28.80 0:42.0   7:10.80  
  30 Boyle,Kenneth               Community Rowing                60   6:29.40 0:30.0   6:59.40  
  31 Stewart,Archie              Abbey F Ctr GB                  73   6:29.70 1:25.0   7:54.70  
  32 Hastings,Dennis             RMRC                            51   6:31.60 0:03.0   6:34.60    Lightweight
  33 Reddy,Edward                Aviron Tadoussac                72   6:32.40 1:20.0   7:52.40  
  34 Mangin,Alain                France AC Gonet                 53   6:32.90 0:09.0   6:41.90    Lightweight
  35 Stearn,Leathem              Saugatuck Row Club              53   6:33.00 0:09.0   6:42.00  
  36 Loomis Jr,Don               Norwalk River Rowing Assoc.     55   6:34.20 0:15.0   6:49.20  
  37 Richardson,Stephen          Squamscott Scullers             81   6:35.10 2:06.0   8:41.10    Lightweight
  38 Kurmakov,Nikolay            Simmons College                 50   6:35.10 0:00.0   6:35.10  
  39 Reppert,Sibley              Union Boat Club                 56   6:35.10 0:18.0   6:53.10  
  40 Jacobowitz,David            Ralph's Basement                59   6:35.20 0:27.0   7:02.20  
  41 Varley,Edwin                Warthogs RC                     74   6:36.80 1:30.0   8:06.80    Lightweight
  42 O'Connell,Barry             Amherst College                 58   6:37.20 0:24.0   7:01.20  
  43 Peterson,Marc               Unaffiliated                    51   6:37.30 0:03.0   6:40.30  
  44 Imbert,Charles              France                          50   6:37.30 0:00.0   6:37.30  
  45 Wheatley,Tim                Tim's Basement                  52   6:37.40 0:06.0   6:43.40  
  46 Karcher,Fritz               Regensburger RV Germany         53   6:38.10 0:09.0   6:47.10    Lightweight
  47 Lake,Richard                Birdham RC GB                   63   6:38.50 0:42.0   7:20.50    Lightweight
  48 Ajello,Bob                  Roaring Brook Bc                54   6:38.50 0:12.0   6:50.50  
  49 Raymond,Peter               Crash-B                         55   6:38.60 0:15.0   6:53.60  
  50 Torres,Alex                 Rowing Fitness Ctr              54   6:39.00 0:12.0   6:51.00  
  51 Swift,Jonathan              Warthogs RC                     58   6:39.30 0:24.0   7:03.30  
  52 Falk,Peter                  Warthogs RC                     51   6:39.70 0:03.0   6:42.70  
  53 Warren,Chuck                Unaffiliated                    72   6:40.10 1:20.0   8:00.10  
  54 McGowan,Peter               Quinsigamond Rowing             59   6:40.40 0:27.0   7:07.40  
  55 Curtis,Dick                 Motley                          55   6:41.30 0:15.0   6:56.30  
  56 Jordan,John                 Saugatuck Rowing                56   6:41.80 0:18.0   6:59.80  
  57 Davies,Tim                  Saugatuck                       55   6:42.50 0:15.0   6:57.50  
  58 Cheney,Ward                 Unaffiliated                    51   6:42.80 0:03.0   6:45.80  
  59 Sowles,James                Union Boat Club                 66   6:44.50 0:54.0   7:38.50  
  60 Bullard,John                UMASS Dartmouth                 54   6:45.10 0:12.0   6:57.10  
  61 Mahoney,Peter               Southsea RC GB                  50   6:46.10 0:00.0   6:46.10    Lightweight
  62 Ober,Bill                   Sagamore Rowing Ass.            60   6:46.50 0:30.0   7:16.50    Lightweight
  63 Wind,Maury                  Saugatuck Rowing Club           57   6:46.80 0:21.0   7:07.80  
  64 Conrad,Herbert              Regensburger Ruderverein Germa  71   6:47.10 1:15.0   8:02.10  
  65 Abele,Ralph                 Saugatuck Rowing Club           53   6:48.10 0:09.0   6:57.10  
  66 Jones,Tom                   Unaffiliated                    60   6:48.90 0:30.0   7:18.90  
  67 Christiansen,Age            Norway                          50   6:48.90 0:00.0   6:48.90    Lightweight
  68 Barrett,William             Cambridge BC                    59   6:49.30 0:27.0   7:16.30  
  69 Sands Jr,Benjamin           Unaffiliated                    69   6:50.40 1:06.0   7:56.40  
  70 Dancks,John                 Syracuse Chargers               52   6:50.50 0:06.0   6:56.50    Lightweight
  71 Keating,James               The Union Boat                  54   6:51.00 0:12.0   7:03.00  
  72 Roseman,Dan                 Cambridge Boat Club             59   6:52.40 0:27.0   7:19.40    Lightweight
  73 Lynch,Ken                   Cambridge Boat Club             58   6:53.80 0:24.0   7:17.80  
  74 Melody,Denis                Armley Sports GB                78   6:54.50 1:50.0   8:44.50    Lightweight
  75 Hall,Robert                 Unaffiliated                    56   6:55.00 0:18.0   7:13.00    Lightweight
  76 Clapp,Eugene                Union Boat Club                 52   6:55.70 0:06.0   7:01.70  
  77 Bayko,Rick                  Forum Flyers                    54   6:58.20 0:12.0   7:10.20    Lightweight
  78 Foley,Paul                  Union Boat Club                 50   6:58.70 0:00.0   6:58.70  
  79 Coveny,Daniel               Univ Of St Thomas               56   6:59.00 0:18.0   7:17.00  
  80 Abley,Ross                  Oasis Sports GB                 81   7:00.10 2:06.0   9:06.10    Lightweight
  81 Parker,James                One On One Fitness GB           53   7:01.30 0:09.0   7:10.30    Lightweight
  82 Rudd,Jim                    Jacksonville RC                 61   7:01.80 0:34.0   7:35.80    Lightweight
  83 Sprague,George              Warthogs RC                     74   7:03.80 1:30.0   8:33.80  
  84 Green,Steven                Cleethorpes AC GB               51   7:04.40 0:03.0   7:07.40    Lightweight
  85 Spoto,John                  Unaffiliated                    52   7:06.50 0:06.0   7:12.50  
  86 Wall,John                   Unaffiliated                    59   7:07.80 0:27.0   7:34.80  
  87 Schmuck,Howard              Crash B Board                   53   7:10.50 0:09.0   7:19.50    Lightweight
  88 Donovan,Paul                Sierra Research                 53   7:10.80 0:09.0   7:19.80  
  89 Wilson,Ian                  Nottingham GB                   50   7:12.30 0:00.0   7:12.30  
  90 Loska,Ted                   Unaffiliated                    50   7:14.30 0:00.0   7:14.30  
  91 Shaper,Larry                Dresden RC                      58   7:14.30 0:24.0   7:38.30    Lightweight
  92 Buch,Walter                 Blood St Sculls                 50   7:16.00 0:00.0   7:16.00  
  93 Cohen,Major                 Unaffiliated                    51   7:16.40 0:03.0   7:19.40    Lightweight
  94 Oreilly,Dan                 Unaffiliated                    64   7:17.10 0:46.0   8:03.10  
  95 Baker,William               Union Boat Club                 50   7:18.10 0:00.0   7:18.10  
  96 Sullivan,Jim                Friends Of Stonington Crew      50   7:23.10 0:00.0   7:23.10    Lightweight
  97 Smith,Douglas               Unaffiliated                    51   7:24.30 0:03.0   7:27.30  
  98 Whitney Jr,Wallace          Quinisigamond RA                59   7:27.50 0:27.0   7:54.50  
  99 Faithful,Mark               Community Rowing                56   7:30.00 0:18.0   7:48.00  
 100 Hall,John                   Unaffiliated                    54   7:30.30 0:12.0   7:42.30  
 101 Dammin,Tristram             Union Boat Club                 54   7:30.50 0:12.0   7:42.50  
 102 McEldowney,John             Nereid Boat Club                51   7:32.30 0:03.0   7:35.30  
 103 Hawkins,David               Unaffiliated                    56   7:32.60 0:18.0   7:50.60    Lightweight
 104 Rodday,Willy                Concord Rel                     53   7:33.00 0:09.0   7:42.00    Lightweight
 105 Hrbek,Jim                   Judo America                    51   7:33.10 0:03.0   7:36.10  
 106 Brenon,Dennis               Unaffiliated                    52   7:33.70 0:06.0   7:39.70    Lightweight
 107 Lamoureux,David             Unaffiliated                    60   7:33.80 0:30.0   8:03.80    Lightweight
 108 Kelnhofer,Joseph            Unaffiliated                    61   7:36.00 0:34.0   8:10.00  
 109 Olse Jr,John                Unaffiliated                    52   7:36.90 0:06.0   7:42.90  
 110 Dow,Wells                   Unaffiliated                    57   7:37.00 0:21.0   7:58.00  
 111 Atkinson,Keith              Notingham BC GB                 64   7:37.40 0:46.0   8:23.40    Lightweight
 112 Shaw,Bernard                Urmston L Ctr GB                71   7:53.70 1:15.0   9:08.70  
 113 Walker,Leroy                Unaffiliated                    51   7:55.80 0:03.0   7:58.80    Lightweight
 114 Fullerton,John              Unaffiliated                    79   7:56.20 1:55.0   9:51.20    Lightweight
 115 Boland,Bill                 Concord Rec                     53   7:58.60 0:09.0   8:07.60  
 116 Buxton,Tim                  Nottingham GB                   50   8:01.70 0:00.0   8:01.70    Lightweight
 117 Krause,Richard              Unaffiliated                    63   8:02.40 0:42.0   8:44.40  
 118 Farr,Peter                  Motley RC                       52   8:05.90 0:06.0   8:11.90  
 119 McGuigan,Dermot             Unaffiliated                    52   8:08.80 0:06.0   8:14.80  
 120 Hersh,Leroy                 Unaffiliated                    70   8:13.50 1:10.0   9:23.50    Lightweight
 121 McCutcheon,Scott            Unaffiliated                    58   8:24.00 0:24.0   8:48.00  

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2002 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships