2003 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Junior Men (Lightweight Only)

Place   Rower                       Organization                Age     Final  Points
   1 Luff,Marc                   USIRT/CINC Jr Rowing            18   6:24.70  100.00  Lightweight
   2 Visinaki,Richard            Saugatuck Rowing Club           17   6:28.50   99.65  Lightweight
   3 Colistro,Timio              James Bay Athletic Assn.        17   6:28.60   99.30  Lightweight
   4 McGrath,Michael             Saugatuck RC                    17   6:32.40   98.95  Lightweight
   5 McDonald,Dane               Capital Crew                    17   6:32.80   98.60  Lightweight
   6 Fredell,Alex                Saugatuck Rowing Club           18   6:33.00   98.25  Lightweight
   7 Vogelsang,Jack              City Honors                     16   6:34.20   97.90  Lightweight
   8 Brescoll,James              Detroit Boat Club               18   6:34.50   97.55  Lightweight
   9 Heidt,Greg                  St Paul's School                18   6:35.60   97.20  Lightweight
  10 Kreutter,Jason              Brighton Crew                   17   6:37.80   96.85  Lightweight
  11 Ryan,Peter                  St John's HS                    17   6:40.20   96.50  Lightweight
  12 Sergschneider,Peter         Saugatuck                       17   6:40.20   96.15  Lightweight
  13 Montoya,Carlos              Loyola Academy                  16   6:41.80   95.80  Lightweight
  14 Panich,Evan                 Phillips Andover                18   6:42.20   95.45  Lightweight
  15 Parmington,Kent             City Honors                     17   6:42.80   95.10  Lightweight
  16 Bruker,Aaron                NMH                             17   6:42.80   94.76  Lightweight
  17 Wood,Ryan                   Noble Greenough                 17   6:42.90   94.41  Lightweight
  18 DiPiazza,Brendan            Norwalk Rowing Association      15   6:45.00   94.06  Lightweight
  19 Kenary,Sam                  St Johns HS                     16   6:45.40   93.71  Lightweight
  20 O'Connor,Chris              Shipley                         17   6:48.30   93.36  Lightweight
  21 O'Connell,Preston           St Paul's School                17   6:49.10   93.01  Lightweight
  22 Johnson,Matthew             Detroit BC                      17   6:50.30   92.66  Lightweight
  23 Chodroff,Jon                WYRA                            17   6:50.80   92.31  Lightweight
  24 Kochem,Matt                 Burnt Hills Rowing              16   6:51.10   91.96  Lightweight
  25 Bush,Jason                  Chaminade HS                    16   6:51.30   91.61  Lightweight
  26 Wooten,Alex                 Washington Lee HS               18   6:51.50   91.26  Lightweight
  27 Cooley,Ben                  St Paul's School                18   6:51.50   90.91  Lightweight
  28 Cooke,Ben                   Groton School                   17   6:51.70   90.56  Lightweight
  29 Wyant,Christopher           Saugatuck                       16   6:52.50   90.21  Lightweight
  30 Toplyn,Andrew               NRR                             17   6:52.60   89.86  Lightweight
  31 Murphy,Michael              Belmont Hill                    17   6:52.80   89.51  Lightweight
  32 Accomando,Joshua            Belmont Hill                    17   6:52.90   89.16  Lightweight
  33 Russo,James                 St Anthony's HS                 16   6:54.20   88.81  Lightweight
  34 Erdos,Alexander             Buckingham Browning & Nichols   18   6:54.80   88.46  Lightweight
  35 Haggerty,Sean               Saratoga Rowing                 17   6:55.10   88.11  Lightweight
  36 Russell,Matthew             Groton School                   17   6:55.20   87.76  Lightweight
  37 Cunningham,Sam              Steel City RC                   16   6:56.00   87.41  Lightweight
  38 Berbert,Taylor              Wilmington Yourth Rowing Assoc  16   6:57.30   87.06  Lightweight
  39 Yonge,Briton                Pine Crest High School          18   6:57.40   86.71  Lightweight
  40 McCook,Brendan              Mclean HS Crew                  15   6:58.00   86.36  Lightweight
  41 Sundel,Matthew              The Woodland                    17   6:58.20   86.01  Lightweight
  42 Lyons,Wesley                Washington Lee High School      18   6:58.90   85.66  Lightweight
  43 McCook,Chris                McLean HS Crew                  17   6:59.30   85.31  Lightweight
  44 Arbury,Stuart               PRCC HS                         16   6:59.50   84.97  Lightweight
  45 Maguire,Andrew              BCC HS                          15   6:59.90   84.62  Lightweight
  46 Long Jr,Michael             BCC High School                 18   7:00.40   84.27  Lightweight
  47 De Regt,Briane              Norwalk River RA                16   7:00.50   83.92  Lightweight
  48 Fortin,Matthew              Saugatuck Rowing Club           16   7:01.10   52.80  Lightweight
  49 Prado,Joseph                Hillsborough HS Rowing          17   7:01.30   83.57  Lightweight
  50 Wright,Nick                 New Canaan High School          17   7:01.90   83.22  Lightweight
  51 Rothmeier,Alex              Belmont Hill                    17   7:02.40   82.87  Lightweight
  52 Korec,Richar                Unaffiliated                    14   7:02.50   82.52  Lightweight
  53 Masterman,Justin            Noble And Greenough School      16   7:02.80   82.17  Lightweight
  54 Stimart,Zachary             McLean Crew Club                18   7:03.40   81.82  Lightweight
  55 Bartlett,Timothy            BHRA                            15   7:05.80   81.47  Lightweight
  56 Bates,David                 St Paul's                       16   7:06.20   81.12  Lightweight
  57 Fortin,Matthew              Saugatuck Rowing Club           16   7:07.01   80.77  Lightweight
  58 Tamblyn,Jonathan            NYRA                            17   7:07.20   80.42  Lightweight
  59 Scida,Thomas                Chaminade HS                    18   7:07.20   80.07  Lightweight
  60 Brady,Andrew                Choate                          17   7:07.90   79.72  Lightweight
  61 Madden,Andrew               WYRA                            16   7:07.90   79.37  Lightweight
  62 Kiami,Michael               Belmont Hill                    16   7:08.50   79.02  Lightweight
  63 Stiller, Greg               Saugatuck Rowing Club           17   7:08.90   78.67  Lightweight
  64 Mulvey,Brendan              Lourdes                         16   7:10.40   78.32  Lightweight
  65 Hoyle,Sam                   Groton School                   16   7:10.50   77.97  Lightweight
  66 Kurd,Andrew                 St Paul's School                16   7:10.60   77.62  Lightweight
  67 Miller,Luke                 Our Lady Of Lourdes             17   7:10.60   77.27  Lightweight
  68 Geyer,Mike                  West Springfield                16   7:11.90   76.92  Lightweight
  69 Hanes,Ian                   Chaminade HS                    15   7:12.00   76.57  Lightweight
  70 Kroft,Jonathan              Belmont Hill                    17   7:13.30   76.22  Lightweight
  71 Sandman,Zack                Andover                         16   7:13.30   75.87  Lightweight
  72 Fusco,Billy                 NRRA                            16   7:14.40   75.52  Lightweight
  73 Phillips,Ian                Washington Lee HS               16   7:14.50   75.17  Lightweight
  74 Zingale,Thomas              Noble & Greenough               16   7:14.50   74.83  Lightweight
  75 Hodgeman,Steven             Norwalk Rowing                  15   7:14.60   74.48  Lightweight
  76 Lafarge,Grant               Wayland Weston Crew             17   7:14.90   74.13  Lightweight
  77 Olaya,Sergio                Bethesda-CC                     17   7:15.60   73.78  Lightweight
  78 Stern,Andrew                NRRA                            17   7:17.60   73.43  Lightweight
  79 Kennedy,James               John Jay HS                     16   7:18.80   73.08  Lightweight
  80 Eckhardt,Lukas              Our Lady Of Lourdes             17   7:18.90   72.73  Lightweight
  81 Hodgeman,Julian             Norwalk Rowing                  15   7:19.30   72.38  Lightweight
  82 Ferraro,Brandon             W Springfield High              17   7:19.40   72.03  Lightweight
  83 Gillespie,Tom               Norwalk                         15   7:19.40   71.68  Lightweight
  84 Milazzo,Kevin               St Anthony's                    15   7:19.80   71.33  Lightweight
  85 Quevedo,Franco              CYC                             15   7:20.50   70.98  Lightweight
  86 Bittner,Joe                 National Team                   15   7:20.70   70.63  Lightweight
  87 Verma,Rohan                 McLean High School              16   7:22.70   70.28  Lightweight
  88 Kern,Peter                  Chaminade HS                    15   7:22.90   69.93  Lightweight
  89 Fish,David                  Norwalk River                   16   7:24.30   69.58  Lightweight
  90 Davison,Corey               Derryfield School               15   7:24.70   69.23  Lightweight
  91 Beasley,Knox                Groton School                   17   7:25.50   68.88  Lightweight
  92 May,Rob                     NRRA                            17   7:26.60   68.53  Lightweight
  93 Cronauer,Andrew             Chaminade HS                    15   7:26.70   68.18  Lightweight
  94 Chin,Andrwe                 Mclean HS Crew                  15   7:26.80   67.83  Lightweight
  95 Drakos,John                 Old Lyme HS                     16   7:30.70   67.48  Lightweight
  96 Cannella,Joseph             Unaffiiated                     17   7:32.80   67.13  Lightweight
  97 Blanco,David                Washington Lee HS               18   7:37.60   66.78  Lightweight
  98 Keyrouse,Bill               Saratoga                        17   7:37.90   66.43  Lightweight
  99 LaRose,Timothy              Our Ladyof Lourdes              16   7:40.30   66.08  Lightweight
 100 Higgins,Malachi             Our Lady Of Lourdes             15   7:42.10   65.73  Lightweight
 101 Mirkin,Dima                 Brookline High                  17   7:43.10   65.38  Lightweight
 102 Cole,David                  NRRA                            16   7:44.20   65.03  Lightweight
 103 Schwartzman,Cael            Saratoga                        17   7:44.60   64.69  Lightweight
 104 Couto,Andre                 Kearney High School             16   7:50.60   64.34  Lightweight
 105 Giso,Ben                    Belmont Hill                    15   7:55.30   63.99  Lightweight
 106 Persico,Frank               Norwalk River Rowing            14   7:55.40   63.64  Lightweight
 107 Amand,Shawn                 CRI                             16   8:12.20   63.29  Lightweight
 108 Brady,Brian                 Salisbury School                15   8:15.60   62.94  Lightweight

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2003 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships