2003 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Master Women

Place   Rower                       Organization                Age     Final  Points
   1 Will,Christiane             Bremer RG Hansa                 31   6:54.20  100.00
   2 O'Connor,Erin               Burnaby Lake RC                 33   6:56.70   98.53
   3 Hansen,Trine                Unaffiliated                    33   6:59.00   97.06
   4 Klean,Gina                  USIRT                           35   7:08.30   95.59
   5 Duff,Siobhan                USIRT                           35   7:09.20   94.12
   6 McGee,Heidi                 Saugatuck Rowing                37   7:13.60   92.65
   7 Gaertner,Faith              Saugatuck RC                    38   7:13.70   91.18
   8 Smith,Robyn                 Cukurova University             35   7:14.30   89.71
   9 McCallie,Rachel             USIRT/Girls Prep School         32   7:16.50   88.24
  10 Iverson,Melissa             USIRT                           34   7:16.90   86.76
  11 Sacheck,Jennifer            Union Boat Club                 30   7:17.70   85.29
  12 Dowling,Kate                Potomac Boat Club               39   7:19.30   83.82
  13 Malacrida,Grace             USIRT/RCMC                      39   7:21.20   82.35
  14 Nugent,Christina            Armley S Ctr                    36   7:21.30   80.88  Lightweight
  15 Brown,Megan                 Old Wrecks IRC                  35   7:23.80   79.41
  16 Scott,Amy                   Austin RC                       32   7:24.10   77.94  Lightweight
  17 Miles,Patricia              USIRT/Univ Of Dayton            38   7:26.90   76.47  Lightweight
  18 Nurminen,Eeva               Unaffiliated                    39   7:27.40   75.00
  19 Garcia,Martha               Mexico                          38   7:28.50   73.53
  20 Carlson,Cindi               USIRT/Univ Of Dayton            37   7:28.80   72.06
  21 Barnett,Helen               Old Wrecks IRC                  36   7:29.30   70.59
  22 Parsons,Michelle            Old Wrecks IRC                  36   7:29.70   69.12  Lightweight
  23 Collard,Sarah               Westside Rowing                 30   7:29.70   67.65
  24 Zecchini,Sara               Unaffiliated                    33   7:30.80   66.18
  25 Beazley,Erin                Canadian IRC                    35   7:31.00   64.71
  26 Lynam,Lisa                  Austin RC                       33   7:31.20   63.24  Lightweight
  27 Whelan,Margaret             USIRT/RCMC                      38   7:31.30   61.76
  28 Boteler,Pam                 Washington Canoe Club           34   7:32.70   60.29
  29 Downer,Monica               USIRT/LBRA                      36   7:34.30   58.82  Lightweight
  30 Hogan,Tiffany               Narragansett                    34   7:35.10   57.35
  31 Nordquist,Sharlene          San Diego RC                    31   7:35.90   55.88
  32 Koerber,Heather             Unaffiliated                    34   7:36.30   54.41
  33 Rourke,Andrea               CRI                             33   7:36.70   52.94
  34 Nix,Barbara                 Annapolis RC                    32   7:37.30   51.47
  35 Koch,Inger                  Unaffiliated                    38   7:37.90   50.00  Lightweight
  36 Sheffner,Loryn              Community Rowing                31   7:38.60   48.53
  37 Hunter,Margaret             Sagamore Rowing Assoc           36   7:39.70   47.06
  38 Harrison,Philippa           Leicester RC                    34   7:43.20   45.59
  39 Hambly,Karen                Old Wrecks IRC                  35   7:47.20   44.12
  40 Brown,Claire                Unaffiliated                    30   7:47.40   42.65  Lightweight
  41 Williams,Karissa            Norwalk River Rowing Assocaito  31   7:47.70   41.18
  42 Welch,Csilla                Unaffiliated                    30   7:49.80   39.71  Lightweight
  43 Erickson,Kristen            Norwalk River Rowing Associati  37   7:50.40   38.24  Lightweight
  44 Sandow,Tammy                CSUSAC                          34   7:54.50   36.76  Lightweight
  45 Stagnari,Barbara            Unaffiliated                    33   7:55.60   35.29
  46 Ward,Jennifer               Unaffiliated                    31   7:56.10   33.82  Lightweight
  47 Farinas,Angie               Community Rowing Inc.           31   7:56.80   32.35  Lightweight
  48 Elfstrom,Kacey              Blood Street Sculls             37   8:04.30   30.88
  49 Kelly,Mickey                Carrefour Isle Of Man           33   8:11.40   29.41  Lightweight
  50 Dukat,Judit                 Greenwich Rowing Club           31   8:16.60   27.94  Lightweight
  51 Bybee,Elisa                 Norwalk Rowing Association      37   8:20.80   26.47  Lightweight
  52 Hollis,Debbie               Saugatuck Rowing Club           31   8:24.00   25.00  Lightweight
  53 Deysher,Susan               Concord Rec Dept                32   8:25.70   23.53
  54 Guarini,Sandra              Unaffiliated                    33   8:31.30   22.06
  55 Dale,Liz                    Axa PPP Healthcare              38   8:39.50   20.59  Lightweight
  56 Liatsos,Kelly               Unaffiliated                    33   8:39.90   19.12  Lightweight
  57 Clift,Melanie               Dorney                          39   8:44.60   17.65  Lightweight
  58 Filby,Iliana                Unaffiliated                    30   8:51.00   16.18

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2003 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships