2003 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Veteran Men 'A' (Age 50-59)

Place   Rower                       Organization                Age     Final  Points
   1 Foss,Tore                   Unaffiliated                    51   6:11.40  100.00
   2 Cureton,Rich                USIRT/UN Michigan               52   6:30.00   98.94  Lightweight
   3 Dreisigacker,Peter          Motley RC                       51   6:30.50   97.87
   4 Hendershott,Paul            Elkhart YMCA                    59   6:31.00   96.81
   5 O'Toole,Larry               Gentle Giant RC                 52   6:31.10   95.74
   6 Flanders,Al                 CRASH-B                         51   6:32.10   94.68
   7 Brown,Alex                  Old Wrecks IRC                  51   6:33.20   93.62
   8 Kurmakov,Nickolay           Simmons College                 51   6:33.80   92.55
   9 Hastings,Dennis             USIRT/RCMC                      52   6:35.40   91.49  Lightweight
  10 Peterson,Marc               Unaffiliated                    52   6:39.50   90.43
  11 Harvey,John                 Team Australia                  52   6:41.00   89.36  Lightweight
  12 Dreisigacker,Dick           Motley RC                       55   6:41.50   88.30
  13 Falk,Peter                  Warthogs RC                     52   6:43.00   87.23
  14 Mangin,Alain                Unaffiliated                    54   6:43.90   86.17  Lightweight
  15 Spence,Alexander            Whitley Bay                     52   6:44.00   85.11
  16 Ajello,Bob                  Roaring Brook Bc                55   6:45.10   84.04
  17 Clapp,Eugene                Union Boat Club                 53   6:47.60   82.98
  18 Tardieu,Jean Paul           Unaffiliated                    53   6:49.60   81.91  Lightweight
  19 Wheatley,Wheatley           Tim's Basement                  53   6:50.60   80.85
  20 Williams,Jonathan           Motley RC                       51   6:52.10   79.79  Lightweight
  21 Christiansen,Aage           Unaffiliated                    51   6:52.20   78.72  Lightweight
  22 Loomis Jr,Don               GMS Rowing Center               56   6:52.70   77.66
  23 Brescoll,Dennis             Detroit Boat Club               51   6:55.30   76.60
  24 Bayko,Rick                  Forum Flyers                    55   6:55.70   75.53  Lightweight
  25 Dancks,John                 Syracuse Chargers               53   6:56.20   74.47  Lightweight
  26 Gardiner,Phil               Team Australia                  50   6:56.40   73.40  Lightweight
  27 Reppert,Sibley              Union Boat Club                 57   6:56.90   72.34
  28 Bullard,John                Whaling City RC                 55   6:57.70   71.28
  29 Gluckman,Larry              Motley RC                       56   6:58.30   70.21
  30 Davies,Tim                  Saugatuck RC                    56   6:58.60   69.15
  31 Knight,Frank                Super Canoa                     57   6:58.80   68.09
  32 Garren,Scott                Alston Brighton Y               55   6:59.20   67.02
  33 Rawls,Tom                   Unaffiliated                    56   6:59.80   65.96
  34 Wood,Frank                  Unaffiliated                    50   7:00.10   64.89
  35 Modest,Reiner               Concept2 Denmark                53   7:01.40   63.83
  36 Klinkow,Peter               KSG Rowing Club                 54   7:01.60   62.77
  37 Pisinski,Victor             Unaffiliated                    53   7:01.60   61.70
  38 Dill,Dan                    Union Boat Club                 56   7:02.80   60.64
  39 LePard,Bill                 Unaffiliated                    50   7:03.50   59.57
  40 Abele,Ralph                 Quinobequin Club                54   7:05.50   58.51
  41 Keating,James               Union Boat Club                 55   7:05.90   57.45
  42 Taylor,Ted                  Old Wrecks IRC                  55   7:06.60   56.38  Lightweight
  43 Simanovsky,Oleg             Cambridge Boat Club             55   7:07.90   55.32
  44 MacKinnon-Little,Angus      Super Moose IRC                 52   7:09.20   54.26
  45 Wind,Maury                  Saugatuct Rowing Club           58   7:10.00   53.19
  46 Baker,William               Union Boat Club                 51   7:10.60   52.13
  47 Lee,Robert                  Unaffiliated                    58   7:12.30   51.06
  48 Gee,Tommy                   Old Wrecks IRC                  59   7:13.50   50.00
  49 Czysz,Frank                 Unaffiliated                    53   7:15.40   48.94
  50 Sturges Sr,Jeffrey          Quinsigamond RA                 55   7:16.07   47.87
  51 Voima,Jussi                 Unaffiliated                    52   7:17.40   46.81  Lightweight
  52 Schmuck,Howard              Crash-B Board                   54   7:18.90   45.74  Lightweight
  53 Madden,Robert               Vesper Boat Club                56   7:20.00   44.68  Lightweight
  54 Smith,Douglas               Unaffiliated                    52   7:20.40   43.62
  55 Lynch,Ken                   Cambridge Boat Club             59   7:21.50   42.55
  56 Sava,John                   Unaffilaited                    59   7:21.70   41.49
  57 Bracewell,Joe               Unaffiliated                    56   7:22.00   40.43
  58 Sauer,Joel                  Unaffiliated                    57   7:22.90   39.36
  59 Draayer,Hans                Blood Street                    50   7:26.10   38.30  Lightweight
  60 Shaper,Larry                Dresden RC                      59   7:28.40   37.23  Lightweight
  61 Dawson,Jeffrey              Community Rowing                58   7:28.60   36.17
  62 Crocker,David               Genesee Waterways Center        51   7:31.00   35.11
  63 Cockrell,Scott              Gentle Giant RC                 56   7:31.70   34.04  Lightweight
  64 Brenon,Dennis               Unaffiliated                    53   7:32.40   32.98  Lightweight
  65 Krez,Daniel                 Unaffiliated                    59   7:32.90   31.91
  66 Donovan,Paul                IDT Sierra                      54   7:34.50   30.85
  67 Rodday,Willie               Unaffiliated                    54   7:36.70   29.79  Lightweight
  68 Boland,Thomas               Unaffiliated                    51   7:39.30   28.72
  69 Orfaly,Bob                  Unaffiliated                    57   7:39.90   27.66
  70 Zingale,Douglas             Unaffiliated                    52   7:43.10   26.60
  71 Hirst,Thomas                Hudson River Rowing             52   7:56.70   25.53
  72 Doherty,Kevin               University Club                 55   7:59.20   24.47
  73 Colburn,Kenneth             Unaffiliated                    50   7:59.90   23.40
  74 Walker,Leroy                Unaffiliated                    52   8:00.80   22.34  Lightweight
  75 Farr,Peter                  Motley RC                       53   8:05.60   21.28  Lightweight
  76 Kennedy,Alan                Unaffiliated                    55   8:09.40   20.21
  77 Rufo,Tony                   Unaffiliated                    54   8:10.50   19.15
  78 DeNatale,Peter              Sledgehammer Rowing Club        50   8:16.90   18.09  Lightweight

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2003 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships