2003 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Veteran Men 'B' (Age 60-69)

Place   Rower                       Organization                Age     Final  Points
   1 Eisenbud,Elliot             USIRT/Lake Natoma RC            60   6:38.80  100.00
   2 Paelzer,Horst               Koblenzer RC Rhenania GER       60   6:44.60   97.67
   3 Woodard,David               Cascadilla Boat Club            64   6:45.40   95.35
   4 Spencer,Duncan              Capital RC                      62   6:59.90   93.02
   5 Warburg,Jonathan            Union Boat Club                 61   7:01.10   90.70
   6 Alderman,Edwin              USIRT                           65   7:01.50   88.37  Lightweight
   7 Jones,Fred                  Canadian IRC                    60   7:02.90   86.05
   8 Stubley,Philip              York                            63   7:03.80   83.72  Lightweight
   9 McGuirk,Michael             Baltimore Rowing Club           60   7:04.10   81.40
  10 Junttila,Usko               Unaffiliated                    65   7:04.40   79.07  Lightweight
  11 Boyle,Kenneth               Community Rowing Inc            61   7:05.50   76.74
  12 Lancaster,Brian             Trax H & F                      65   7:09.00   74.42
  13 Fawcett,Malcolm             Old Wrecks IRC                  62   7:09.10   72.09  Lightweight
  14 Porter,Frank                Cambridge Boat Club             65   7:11.10   69.77
  15 Mills,John                  USIRT                           60   7:11.80   67.44
  16 Reid,David                  USIRT                           60   7:11.90   65.12  Lightweight
  17 McGowan,Peter               Quinsigamond RA                 60   7:13.10   62.79
  18 Dahmen,Lloyd                Union Boat Club                 61   7:13.70   60.47
  19 Lane,John                   MT Auburn                       64   7:14.90   58.14
  20 Petrecca,Vincent            Saugatuck Rowing Club           62   7:15.00   55.81
  21 Kirshbaum,Alan              Lake Merritt RC                 60   7:15.50   53.49  Lightweight
  22 Roseman,Daniel              Cambridge Boat Club             60   7:16.70   51.16  Lightweight
  23 Jones,Tom                   Unaffiliated                    61   7:20.50   48.84
  24 Makepeace,Denny             Cambridge Boat Club             69   7:26.90   46.51
  25 Rudd,Jim                    Jacksonville RC                 62   7:28.70   44.19  Lightweight
  26 Bisek,Peter                 Sagamore Rowing                 61   7:29.60   41.86  Lightweight
  27 Thompson,Jim                Desert Rowing Club              68   7:29.60   39.53  Lightweight
  28 Kellner,Richard             Unaffiliated                    61   7:34.10   37.21
  29 Kasputys,Joe                The Fitness Group               66   7:39.60   34.88
  30 O'Connor,Nicholas           Union Boat Club                 65   7:52.10   32.56
  31 Schefer,Christian           RG Wiking Leipzig               60   7:56.10   30.23
  32 Ackerman,Robert             Union Boat Club                 67   8:07.10   27.91
  33 Earle,Ralph                 Honolulu YMCA                   60   8:15.70   25.58  Lightweight
  34 Hudnut,Stewart              New Haven Rowing Club           63   8:31.30   23.26
  35 Molnar,Edward               Unaffiliated                    64   9:04.10   20.93
  36 Fanger,Robert               Mt Auburn Club                  69   9:07.10   18.60  Lightweight

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2003 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships