2003 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Veteran Men (Overall - Handicapped, Lightweight Only)

Place   Rower                       Organization                Age   Adjusted  Hand.     Row

   1 Alderman,Edwin              USIRT                           65   6:11.50  :50.0   7:01.50    Lightweight
   2 Junttila,Usko               Unaffiliated                    65   6:14.40 0:50.0   7:04.40    Lightweight
   3 Stubley,Philip              York                            63   6:21.80 0:42.0   7:03.80    Lightweight
   4 Cureton,Rich                USIRT/UN Michigan               52   6:24.00 0:06.0   6:30.00    Lightweight
   5 Wallace,James               Rocky Mountain RC               81   6:24.80 2:06.0   8:30.80    Lightweight
   6 Sleigh Jr,Robert            Hampshire Fitness               70   6:27.50 1:10.0   7:37.50    Lightweight
   7 Thompson,Jim                Desert Rowing Club              68   6:27.60 1:02.0   7:29.60    Lightweight
   8 Hastings,Dennis             USIRT/RCMC                      52   6:29.40 0:06.0   6:35.40    Lightweight
   9 Fawcett,Malcolm             Old Wrecks IRC                  62   6:31.10 0:38.0   7:09.10    Lightweight
  10 Mangin,Alain                Unaffiliated                    54   6:31.90 0:12.0   6:43.90    Lightweight
  11 Harvey,John                 Team Australia                  52   6:35.00 0:06.0   6:41.00    Lightweight
  12 Tardieu,Jean Paul           Unaffiliated                    53   6:40.60 0:09.0   6:49.60    Lightweight
  13 Bayko,Rick                  Forum Flyers                    55   6:40.70 0:15.0   6:55.70    Lightweight
  14 Reid,David                  USIRT                           60   6:41.90 0:30.0   7:11.90    Lightweight
  15 Kirshbaum,Alan              Lake Merritt RC                 60   6:45.50 0:30.0   7:15.50    Lightweight
  16 Roseman,Daniel              Cambridge Boat Club             60   6:46.70 0:30.0   7:16.70    Lightweight
  17 Dancks,John                 Syracuse Chargers               53   6:47.20 0:09.0   6:56.20    Lightweight
  18 Williams,Jonathan           Motley RC                       51   6:49.10 0:03.0   6:52.10    Lightweight
  19 Christiansen,Aage           Unaffiliated                    51   6:49.20 0:03.0   6:52.20    Lightweight
  20 Rudd,Jim                    Jacksonville RC                 62   6:50.70 0:38.0   7:28.70    Lightweight
  21 Varley,Edwin                Warthogs RC                     75   6:51.40 1:35.0   8:26.40    Lightweight
  22 Taylor,Ted                  Old Wrecks IRC                  55   6:51.60 0:15.0   7:06.60    Lightweight
  23 Melody,Denis                Armley S Ctr                    79   6:54.90 1:55.0   8:49.90    Lightweight
  24 Bisek,Peter                 Sagamore Rowing                 61   6:55.60 0:34.0   7:29.60    Lightweight
  25 Gardiner,Phil               Team Australia                  50   6:56.40 0:00.0   6:56.40    Lightweight
  26 Shaper,Larry                Dresden RC                      59   7:01.40 0:27.0   7:28.40    Lightweight
  27 Madden,Robert               Vesper Boat Club                56   7:02.00 0:18.0   7:20.00    Lightweight
  28 Schmuck,Howard              Crash-B Board                   54   7:06.90 0:12.0   7:18.90    Lightweight
  29 Voima,Jussi                 Unaffiliated                    52   7:11.40 0:06.0   7:17.40    Lightweight
  30 Cockrell,Scott              Gentle Giant RC                 56   7:13.70 0:18.0   7:31.70    Lightweight
  31 Brenon,Dennis               Unaffiliated                    53   7:23.40 0:09.0   7:32.40    Lightweight
  32 Rodday,Willie               Unaffiliated                    54   7:24.70 0:12.0   7:36.70    Lightweight
  33 Draayer,Hans                Blood Street                    50   7:26.10 0:00.0   7:26.10    Lightweight
  34 Franklin,Laurence           Pontins Holiday UK              72   7:39.10 1:20.0   8:59.10    Lightweight
  35 Earle,Ralph                 Honolulu YMCA                   60   7:45.70 0:30.0   8:15.70    Lightweight
  36 Walker,Leroy                Unaffiliated                    52   7:54.80 0:06.0   8:00.80    Lightweight
  37 Farr,Peter                  Motley RC                       53   7:56.60 0:09.0   8:05.60    Lightweight
  38 Fanger,Robert               Mt Auburn Club                  69   8:01.10 1:06.0   9:07.10    Lightweight
  39 DeNatale,Peter              Sledgehammer Rowing Club        50   8:16.90 0:00.0   8:16.90    Lightweight

Computer Timing courtesy of Spitler Racing Systems

CRASH-B

© Copyright 2003 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships