2004 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Junior Women

Place   Rower                       Organization                  Final
   1 Exner,Sybille               RCEH Celle                      6:58.70  
   2 Bruncvikova,Libuse          Dukla Praha CZE                 7:04.10  
   3 Kluchert,Anna               Potsdamer RG                    7:06.20  
   4 Birk,Kerry                  Choate Rosemary Hall            7:14.90  
   5 Fowler,Bridget              St. Andrew Rowing Club          7:14.90  
   6 Burns,Desiree               F.D. Roosevelt High School      7:20.90  
   7 McGrath,Caitlin             Norwalk River Rowing Associati  7:21.30  
   8 Massimino,Loren             Saugatuck Rowing Club           7:22.60  
   9 Rodriguez,Rebeca            UPIICSA                         7:22.90  
  10 Johnson,Katie               Oklahoma Association for Rowin  7:24.00  
  11 Laternser,Christina         Saugatuck Rowing Club           7:26.50  
  12 Logan,Ellie                 Brooks School Crew              7:27.10  
  13 Wrenshall,Sarah             Steel City Rowing Club          7:27.90  
  14 Kaplan,Sarah                Miss Porters School Crew        7:28.20  
  15 Dermody,Cara                Steel City Rowing Club          7:28.40  
  16 Marsh,Allison               Cape Code Crew                  7:28.90  
  17 Berry,Megan                 Vesper Boat Club                7:30.60  
  18 Lima,Mariana                Kent School                     7:31.10  
  19 Constantine,Rebecca         Northampton High Crew Club      7:31.40  
  20 Flynn,Christine             Norwalk River Rowing Associati  7:31.60  
  21 Kendrick,Anna               Winsor Crew                     7:32.50  
  22 Garrett,Hannah              St. Pauls School                7:33.00  
  23 Herrington,Emily            Emma Willard Crew               7:33.10  
  24 Huebscher,Sarah             Buckingham Browne & Nichols     7:33.80  
  25 Mance,Caitlin               Narragansett Boat Club          7:34.20  
  26 OBrien,Kelly                Miss Porters School Crew        7:35.80  
  27 Harriss,Lindsey             Greenwich Rowing Club           7:36.40  
  28 Dudek,Maddie                Northampton High Crew Club      7:36.60  
  29 Wardell,Rachel              Nereid Boat Club                7:36.70    Lightweight
  30 Printy,Andrea               Groton School                   7:37.00  
  31 Leemputte,Mary              Loyola Academy                  7:37.30  
  32 Weschler,Katrina            Loyola Academy                  7:37.40  
  33 Carota,Mercedes             West Side Rowing Club           7:37.50  
  34 Maslanka,Jennifer           Holy Spirit High School         7:38.70    Lightweight
  35 Micocci,Maria               McLean High School              7:38.90    Lightweight
  36 Lynch,Kate                  West Side Rowing Club           7:39.00    Lightweight
  37 Jedry,Ankica                Loyola Academy                  7:39.20  
  38 Nicholson,Laura             Buckingham Browne And Nichols   7:39.70  
  39 Burmeister,Jacquelin        Saugatuck Rowing Club           7:39.90  
  40 King,Michelle               Old Lyme Rowing Association     7:40.00  
  41 Griffeth,Ashley             Bromfield Rowing                7:40.50  
  42 Tvetenstrand,Emily          St. Pauls School                7:40.70  
  43 Jasin,Kristina              Detroit Boat Club               7:40.80  
  44 Blosser,Bailey              Pine Crest School               7:41.00    Lightweight
  45 Quinn,Meghan                Vesper Boat Club                7:41.00  
  46 Turner,Abbe                 East Lyme Rowing Association    7:42.50  
  47 Donnelly,Kristen            Mainland Regional High School   7:42.70  
  48 Cowan,Anne                  London Rowing Club              7:43.10  
  49 Rathbone,Vanessa            Brooks School Crew              7:43.40  
  50 Cyr,Nicole                  Cascadilla Boat Club            7:44.20  
  51 Conner,Jacqueline           Nereid Boat Club                7:44.30  
  52 Hedstrom,Kristin            Community Rowing, Inc.- Youth   7:44.30    Lightweight
  53 Robinson,Phoebe             Deerfield Academy Crew          7:45.20  
  54 Ishman,Sarah                Mainland Regional High School   7:45.90  
  55 Howard,Lexie                Norwalk River Rowing Associati  7:46.30  
  56 Carter,Monique              Row New York                    7:46.70  
  57 Harrison,Jahneva            Mainland Regional High School   7:46.70  
  58 Slaughter,Sarah             Norwalk River Rowing Associati  7:46.70  
  59 Rapp,Brittany               Loyola Academy                  7:46.80  
  60 Musto,Michela               Forest Hills Northern High Sch  7:47.00    Lightweight
  61 Gilley,Megan                Brighton Rowing Club            7:47.50  
  62 Zahran,Carmel               Groton School                   7:47.60    Lightweight
  63 Mizerek,Lina                McLean High School              7:47.70  
  64 Miners,Hannah               Norwalk River Rowing Associati  7:47.80  
  65 Djokic,Danielle             Kent School                     7:48.40  
  66 Yushkova,Anna               McLean High School              7:48.50  
  67 Murphy,Caitlin              Duxbury Bay Maritime School     7:48.60  
  68 Clark,Caitlin               Norwalk River Rowing Associati  7:49.20  
  69 Peterson,Courtney           McLean High School              7:50.30  
  70 Hill,Claire                 Norwalk River Rowing Associati  7:50.60  
  71 Rybczyk,Kara                Saugatuck Rowing Club           7:50.60  
  72 Campisi,Maria               Mainland Regional High School   7:50.70    Lightweight
  73 Bechtold,Stephany           Mainland Regional High School   7:51.50  
  74 Hinkel,Kathleen             Our Lady of Lourdes High Schoo  7:52.20  
  75 Mullen,Kate                 West Side Rowing Club           7:52.90  
  76 Boynton,Katherine           Burnt Hills Rowing Association  7:53.50  
  77 Berson,Caroline             Washington Area Rowing          7:53.90  
  78 Wick,Caroline               Washington-Lee High School      7:54.20  
  79 Maas,Dana                   McLean High School              7:54.30  
  80 Singh,Balinder              Kent School                     7:54.30  
  81 Havlicek,Victoria           Saugatuck Rowing Club           7:54.50  
  82 Seem,Mary                   Unaffiliated                    7:54.80  
  83 Miele,Alexandra             Choate Rosemary Hall            7:55.90  
  84 DiCola,Laura                Choate Rosemary Hall            7:55.90  
  85 Hertz,Mara                  Norwalk River Rowing Associati  7:56.10  
  86 Hagglund,Kathryn            London Rowing Club              7:56.30  
  87 Klever,Allie                Mainland Regional High School   7:56.70    Lightweight
  88 Santiago,Karin              Kearny High School              7:57.00    Lightweight
  89 Briskey,Emily               Our Lady of Lourdes High Schoo  7:57.20  
  90 Solar,Julie                 St. Anthonys High School        7:57.50    Lightweight
  91 Lynam,Laura                 TC Williams High School         7:57.50  
  92 Rounds,Kristen              Narragansett Boat Club          7:57.60  
  93 Propper,Checka              Kent School                     7:57.70  
  94 Schneider,Caitlin           Our Lady of Lourdes High Schoo  7:58.50  
  95 Russell,Lauren              Norwalk River Rowing Associati  7:58.60  
  96 DeVito,Katrina              Choate Rosemary Hall            7:58.60  
  97 Navarro,Denise              Saugatuck Rowing Club           7:59.00  
  98 Jonas,Katherine             Sammamish Rowing Association    7:59.10    Lightweight
  99 Oldiges,Maria               Our Lady of Lourdes High Schoo  7:59.10  
 100 Caprio,Alicia               Mainland Regional High School   7:59.40  
 101 Wagner,Barbara              Winsor Crew                     7:59.50  
 102 Kepple,Jocelyn              Unaffiliated                    7:59.50  
 103 Heinrich,Samantha           Pittsford Rowing                7:59.50    Lightweight
 104 Chatten,Erin                Shrewsbury High School Crew     8:00.50  
 105 Ford,Mary                   McLean High School              8:00.80  
 106 Romano,Gina                 Unaffiliated                    8:01.40  
 107 Hicks,Erin                  Our Lady of Lourdes High Schoo  8:01.80  
 108 Schenck,Amanda              Boston University Womens Crew   8:01.90  
 109 Di Bonaventura,Julia        Deerfield Academy Crew          8:02.20  
 110 Dowling,Kristen             Mainland Regional High School   8:02.30  
 111 Hahn,Abby                   Old Lyme Rowing Association     8:02.40  
 112 Kursman,Isabella            Lower Merion High School        8:02.50  
 113 Burke,Kelly                 Mainland Regional High School   8:02.60  
 114 Bubel,Ashley                McLean High School              8:02.70  
 115 Jamison,Grace               McLean High School              8:02.90  
 116 Brownson,Kate               Spackenkill High School         8:02.90  
 117 Brennan,Liz                 Episcopal Academy               8:03.00    Lightweight
 118 Mathes,Janet                Unaffiliated                    8:03.00  
 119 Fullmer,Rachel              West Side Rowing Club           8:04.90  
 120 Winter,Meredith             Norwalk River Rowing Associati  8:05.00    Lightweight
 121 Mulroe,Maire                Loyola Academy                  8:05.10  
 122 Eddy,Mary                   Washington-Lee High School      8:05.80    Lightweight
 123 Clark,Jessica               Norwalk River Rowing Associati  8:05.80  
 124 Adelson,Erna                Nereid Boat Club                8:06.30    Lightweight
 125 Bakerian,Rachel             Emma Willard School             8:06.30  
 126 McMichael,Rachel            Row New York                    8:06.30  
 127 Pearce,Elizabeth            St. Pauls School                8:07.00  
 128 Price,Thandiwe              Row New York                    8:07.00  
 129 Shafer,Francie              Episcopal Academy               8:07.10  
 130 Mulligan,Libby              Brooks School Crew              8:07.20  
 131 Grossman,Leah               Norwalk River Rowing Associati  8:07.50  
 132 Hamden,Eva                  Nereid BC                       8:07.70    Lightweight
 133 McNeill,Taylor              Putney Rowing Club              8:08.00  
 134 Freeland,Jessica            Saugatuck Rowing Club           8:08.40  
 135 Barry,Morgan                Greenwich Rowing Club           8:08.40    Lightweight
 136 Krane,Jessica               Norwalk River Rowing Associati  8:08.60  
 137 Mahan,Erica                 East Lyme HS                    8:08.60  
 138 Lindberg,Emily              Norwalk River Rowing Associati  8:08.60    Lightweight
 139 Bierce,Jennifer             Choate Rosemary Hall            8:10.10  
 140 Phelan,Laura                Brooks School Crew              8:10.30  
 141 Frost,Stacey                Norwalk River Rowing Associati  8:10.80    Lightweight
 142 Hunsberger,Heidi            Norwalk River Rowing Associati  8:10.90    Lightweight
 143 Demilio,Toni                Our Lady of Lourdes High Schoo  8:11.70  
 144 Aregbesola,Charlotte        Our Lady of Lourdes High Schoo  8:12.90  
 145 Bush,Megan                  West Springfield High School    8:13.20  
 146 Kirschner,Erika             St Lukes Crew                   8:13.20  
 147 Off,Cami                    Mainland Regional High School   8:13.30    Lightweight
 148 Costas,Jacquelyn            Convent of the Sacred Heart     8:13.70  
 149 Tretter,Kelsey              Brighton Rowing Club            8:13.70  
 150 Miller,Christina            McLean High School              8:13.80  
 151 Fields,Christina            Spackenkill High School         8:14.50  
 152 Schollenberger,Julie        Mainland Regional High School   8:15.00  
 153 McGrath,Erin                Saugatuck Rowing Club           8:15.50    Lightweight
 154 Street,Reva                 Narragansett Boat Club          8:15.60  
 155 Schnidman,Allison           Norwalk River Rowing Associati  8:15.70  
 156 Lane,Katherine              New Canaan High School          8:15.70  
 157 Dreusike,Mary               Our Lady of Mercy Academy (OLM  8:16.90    Lightweight
 158 Ayan,Lauren                 Our Lady of Mercy Academy (OLM  8:17.60  
 159 Cole,Allison                Norwalk River Rowing Associati  8:17.70  
 160 Danford,Jane                New Canaan High School          8:17.80    Lightweight
 161 Jankolovits,Molly           Nereid Boat Club                8:18.50    Lightweight
 162 Fendler,Ashley              Emma Willard School             8:18.80  
 163 Duffy,Reine                 Nereid Boat Club                8:19.10    Lightweight
 164 Rousseau,Caitlin            St. John the Baptist DHS Crew   8:19.40  
 165 Connolly,Jane               St Lukes School                 8:20.30    Lightweight
 166 Colletti,Kimberly           The Gunnery                     8:21.50    Lightweight
 167 Greiner,Jill                Saugatuck Rowing Club           8:21.90    Lightweight
 168 Bernstein,Alyssa            Emma Willard School             8:22.00  
 169 McWatters,Quinn             McLean High School              8:22.10    Lightweight
 170 OConnor,Mary                Convent of the Sacred Heart     8:22.10  
 171 Zeh,Kelly                   Shaker Rowing Association       8:22.20  
 172 Street,Morgan               Narragansett Boat Club          8:22.50  
 173 Waggaman,Natalie            Miss Porters School Crew        8:22.50    Lightweight
 174 Drosier,Veronica            G-Row Boston                    8:23.30  
 175 Cardona,Melissa             Row New York                    8:23.50  
 176 Jacobson,Molly              Bromfield Rowing                8:23.70  
 177 Tanenbaum,Jenna             Northwestern Collegiate Academ  8:24.20    Lightweight
 178 Estevao,Anna                Kearny High School              8:24.50    Lightweight
 179 Sullivan,Diane              Mainland Regional High School   8:24.80    Lightweight
 180 Kelly,Julia                 Winsor Crew                     8:25.20    Lightweight
 181 Garrity,Erin                GMS Rowing Center               8:26.00    Lightweight
 182 Gullo,Christina             Convent of the Sacred Heart     8:27.80  
 183 Perez,Simone                McLean High School              8:28.90    Lightweight
 184 ODonnell,Kate               Winsor Crew                     8:29.80  
 185 Canning,Patricia            G-Row Boston                    8:30.60  
 186 Cavanaugh,Elizabeth         St. Marks School                8:31.40  
 187 Lebeaux,Kate                Shrewsbury High School Crew     8:31.90  
 188 Rohmer,Ashton               Miss Porters School Crew        8:32.20  
 189 Nina,Monica                 Row New York                    8:32.30  
 190 Dolon,Casey                 New Canaan                      8:32.80  
 191 Mason-Brown,Farrell         Sledgehammer Rowing Club        8:33.60    Lightweight
 192 Archer,Andrea               Saugatuck Rowing Club           8:34.20    Lightweight
 193 Rohrmann,Camilla            Miss Porters School Crew        8:34.70  
 194 Kershaw,Lauren              Our Lady Of Lourdes             8:35.40    Lightweight
 195 Costigan,Kathleen           Our Lady of Lourdes High Schoo  8:35.50    Lightweight
 196 Potter,Kara                 Narragansett Boat Club          8:36.30    Lightweight
 197 Roberts,Jessica             Barnstable Rowing               8:37.00    Lightweight
 198 Brodie,Erin                 Our Lady of Lourdes High Schoo  8:37.10  
 199 Gonzalez,Laura              St. John the Baptist DHS Crew   8:37.90    Lightweight
 200 Divincenzo,Romina           Row New York                    8:38.10  
 201 Thompson,Jennifer           Spackenkill High School         8:38.50  
 202 Franchino,Nicole            Kearny High School              8:39.40    Lightweight
 203 Shaffer,Kim                 Our Lady of Lourdes High Schoo  8:40.10  
 204 Blaney,Cara                 McLean High School              8:40.60    Lightweight
 205 Kellogg,Shannon             Spackenkill High School         8:40.70  
 206 Alabi-Isama,Jeminatu        G-Row Boston                    8:41.20    Lightweight
 207 Hasselbring,Patricia        St. John the Baptist DHS Crew   8:42.30    Lightweight
 208 Cruise,Kelsey               Bromfield Rowing                8:45.50  
 209 Bouchier,Alicia             G-Row Boston                    8:47.00  
 210 Margeson,Kaitlyn            St. John the Baptist DHS Crew   8:48.10    Lightweight
 211 Ambroise,Kasha              G-Row Boston                    8:48.50  
 212 Campofranco,Victoria        St Lukes School                 8:49.20  
 213 Sinnott,Julia               Groton School                   8:49.30    Lightweight
 214 Comeau,Kristin              Shrewsbury High School Crew     8:50.10    Lightweight
 215 Gallagher,Kelly             Our Lady of Mercy Academy (OLM  8:50.40    Lightweight
 216 Stader,Jackie               West Springfield High School    8:51.20  
 217 Cauchi,Bianca               Our Lady of Lourdes High Schoo  8:52.80  
 218 Roche,Siobhan               DBMS                            8:53.30  
 219 Morand,Andrea               Shrewsbury High School Crew     8:57.70  
 220 Neldon,Jane                 McLean High School              8:57.80    Lightweight
 221 Douyon,Nancy                G-Row Boston                    8:58.00  
 222 Nicole,Fischetti            Our Lady of Lourdes High Schoo  8:59.50    Lightweight
 223 Erardi,Katherine            St. Lukes School                9:02.20  
 224 Curran,Nici                 G-Row Boston                    9:02.90  
 225 Au,Sasha                    G-Row Boston                    9:09.60    Lightweight
 226 Brown,Kimberly              St Lukes High School            9:10.90  
 227 Colonna,Alex                G-Row Boston                    9:12.70    Lightweight
 228 McCallie,Leilani            G-Row Boston                    9:14.20  
 229 Speidel,Nicole              The Derryfield School Crew      9:29.90    Lightweight

Computer Timing courtesy of Spitler Race Systems

CRASH-B

© Copyright 2004 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships