2004 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Master Men

Place   Rower                       Organization                  Final
   1 Benton,Graham               MAD Team IRC  GB                5:51.40  
   2 Larkman,Tony                Bristol Ariel RC  GB            5:57.90  
   3 Fleming,Nik                 Q-Ton Revolution GB             5:58.80  
   4 Scholl,Shawn                Rocky Mt. Rowing Club           6:00.70  
   5 Krause,Oliver               Wolfsburger RC                  6:00.70  
   6 Petterson,Kent              Norway                          6:10.40  
   7 Axelson,Thomas              Norway                          6:12.10  
   8 Neil,Jim                    West Side Rowing Club           6:13.40  
   9 Berger,Wayne                Groton School                   6:15.10  
  10 Hughes,Jim                  Union Boat Club                 6:16.10  
  11 Wilder,Richard              Tideway Scullers Sch.  GB       6:17.10    Lightweight
  12 Vanderschoot,Rudi           Riverside Boat Club             6:18.30  
  13 Schildhauer,Dirk            DHuGRC Hamburg                  6:18.40  
  14 Schaefer,Thomas             Edmonton Rowing Club            6:18.40  
  15 Phelan,Thomas               Supercanoa                      6:20.80  
  16 Scanio,Joseph               Choate Rosemary Hall            6:21.80  
  17 Hassert,Gavin               Canadian National Team          6:22.10    Lightweight
  18 Insje,Andrew                Mad Team IRC  Gb                6:23.50  
  19 McGurrin,Robert             Community Rowing, Inc.          6:23.80  
  20 Todd,Grahame                Coventry GB                     6:24.40  
  21 Nix,Todd                    Annapolis Rowing Club           6:26.30  
  22 Whittaker,Michael           Metropolitan Police GB          6:27.00  
  23 BASS,JON                    Norwalk River Rowing Associati  6:27.90  
  24 Titus Jr.,Leo J.            Titus Brothers R.C.             6:29.30  
  25 Aitken,Gordon               Winchester GB                   6:29.60    Lightweight
  26 Stridde,Martin              RG Hansa Hamburg                6:29.70  
  27 Holovacs,Timothy            Unaffiliated                    6:30.20  
  28 Davies,John                 Mad Team IRC  GB                6:34.40  
  29 Schwab,Peter                New York Athletic Club          6:35.00    Lightweight
  30 Morris,Phil                 Mad Team IRC  Gb                6:36.30  
  31 Brimble,Geoff               Old Wrecks IRC  GB              6:36.40    Lightweight
  32 Levering,Tom                Unaffiliated                    6:37.10  
  33 Spicoli,Jeff                Riverside Boat Club             6:37.40    Lightweight
  34 Patterson,David             Unaffiliated                    6:38.80  
  35 Greene,Will                 University of Rochester         6:40.20  
  36 Bourell,Todd                Unaffiliated                    6:40.30  
  37 Matthews,Andy               RYA  GB                         6:40.60    Lightweight
  38 Cox,Jim                     Marist College Alumni           6:42.90  
  39 Callaghan,Tim               Unaffiliated                    6:43.50  
  40 Dunne,Alex                  Super Moose IRC  GB             6:46.90    Lightweight
  41 Klok,Jack                   Droogroeivereniging NED         6:47.60  
  42 Lemieux,Jon                 Unaffiliated                    6:51.30  
  43 Jones,Mark                  Unaffiliated                    6:52.40  
  44 Cullen,Timothy              Riverside Boat Club             6:52.40  
  45 Ligori,Ciro                 Fianne Gialle                   6:52.40  
  46 Fitzgerald,Matt             Sarum Rowing Club               6:53.70  
  47 Knapp,Frank                 Unaffiliated                    6:54.40  
  48 Robertson,Ian               Cardiff  GB                     6:55.10    Lightweight
  49 Schuetz,Michael             MIT Grad Crew                   6:55.20  
  50 Boush,Michael               University of Massachusetts -   6:55.70  
  51 West,Richard                Norwalk River Rowing Associati  6:56.20  
  52 Valoras,Dean                Unaffiliated                    6:58.30  
  53 Magay,Chris                 University of Massachusetts -   7:00.00  
  54 Gee,Richard                 Super Moose IRC  GB             7:01.20  
  55 Cowan,Sean                  Crew Chloe                      7:01.70  
  56 Lovett,Craig                Duxbury Bay Maritime School     7:01.70  
  57 Hughes,Jeffrey              Unaffiliated                    7:04.70  
  58 Greten,Dave                 Community Rowing, Inc.          7:06.20  
  59 Brown,Tyler                 Milhaus CL&P Rowing             7:07.20  
  60 Fates,Matt                  Sledgehammer Rowing Club        7:08.90    Lightweight
  61 Carmichael,John             Unaffiliated                    7:09.70  
  62 Brunelle,Brian              Unaffiliated                    7:09.80  
  63 Dixon,Joseph                Unaffiliated                    7:12.60  
  64 Bargerhuff,Kirk             CRASH-B                         7:17.90  
  65 Boucher,Michael             Unaffiliated                    7:20.00  
  66 Kerr,Tom                    Unaffiliated                    7:21.20  
  67 Moss,Benjamin               Maritime Rowing Club            7:24.30    Lightweight
  68 Andre,Olivier               Community Rowing Inc            7:34.50  
  69 Hughes,Tim                  C2 New Zealand                  7:35.20  
  70 Musket,Dan                  The Fitness Group               7:59.40  
  71 Alleyne,Adrian              Sledgehammer Rowing Club        8:16.70  
  72 Quince,Steven               Unaffiliated                    9:08.00  

Computer Timing courtesy of Spitler Race Systems

CRASH-B

© Copyright 2004 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships