2004 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Senior Men

Place   Rower                       Organization                  Final
   1 Niskanen,Antti              Finland                         6:03.00  
   2 Burke,Brian                 Unaffiliated                    6:03.90  
   3 VanTonder,Andreas           Supercanoa                      6:08.40  
   4 Grady,John                  Three Rivers Rowing Associatio  6:09.00  
   5 Connors,Mike                Lookout Rowing Club GA          6:11.30  
   6 Sangster,Andrew             Humberside Fire Brigade  GB     6:12.30  
   7 Baltutis,Roland             Sykes-Australia                 6:15.00  
   8 Tunnicliffe,John            Berkshire Sculling Association  6:19.20  
   9 Arrillaga,Eduardo           Club Espana-Mexico              6:20.70  
  10 Van Der Boom,Emile          Droogroeivereniging  NED        6:22.20  
  11 Meenk,Robert                Pocock Rowing Center WA         6:22.80    Lightweight
  12 Lenoe,Matthew               Quinsigamond Rowing Associatio  6:23.30  
  13 Flack,Paul                  Supercanoa                      6:23.70  
  14 Caviston,Mike               University Of Michigan          6:24.40    Lightweight
  15 Soini,Pekka                 Unaffiliated                    6:25.00  
  16 Anderson,Kevin              Old Wrecks IRC/Royal Navy  GB   6:25.50  
  17 Cotter,John                 Lincoln Sculling Center         6:25.70  
  18 Somerville,Kurt             CRASH-B                         6:26.20  
  19 Marx,Johannes               BSA Academy                     6:28.00  
  20 Goursolle,Thierry           France                          6:28.50  
  21 Churbuck,David              The Union Boat Club             6:28.70  
  22 Richards,Chris              Belmont Hill School             6:28.80  
  23 Iversen,Neils               Denmark                         6:29.00  
  24 Lindberg,John               Groton School                   6:29.30  
  25 Donnelly,Skip               Unaffiliated                    6:29.40  
  26 Herkenroder,Frank           randalls rowers                 6:30.70  
  27 Wilson,John                 Super Moose IRC  GB             6:30.80  
  28 Winton,Paul                 Royal Navy  GB                  6:30.90  
  29 Brown,Roger                 Sledgehammer Rowing Club        6:32.30  
  30 Schnorr,Peter               The Union Boat Club             6:33.30  
  31 Martin,Rick                 Merrimack River Rowing Associa  6:34.70  
  32 Niemenmaa,Reijo             Parkanon Urheilwat  FIN         6:34.70    Lightweight
  33 Reid,Gary                   C2 New Zealand                  6:35.60  
  34 Hammachi,Mustapha           France                          6:38.40    Lightweight
  35 Dombrowski,Jeff             Long Beach Rowing Association   6:39.30  
  36 Pescatore,John              Vesper Boat Club                6:42.10  
  37 Bickford,Geoff              New York University Crew        6:42.50  
  38 Contreras,Yuri              Club Espana-Mexico              6:43.20  
  39 Barnshaw,Bob                Unaffiliated                    6:43.70  
  40 Fugle,Phil                  Dittons Skiff Club  GB          6:44.90  
  41 Delveccio,Dan               Cotuit Rowing Club              6:45.50  
  42 Darling,Andy                Brighton  GB                    6:46.30    Lightweight
  43 Scholtz,William             Navesink River Rowing           6:47.00  
  44 Chamberlain,Neil            Glastonbury  GB                 6:47.60  
  45 Otto,Joachim                Supercanoa                      6:48.10    Lightweight
  46 Dove,Gavin                  Old Pocklingtonians  GB         6:48.20    Lightweight
  47 De Koekkoek,Trevor          Community Rowing, Inc.          6:48.40  
  48 Parizeau,Ernie              Sledgehammer Rowing Club        6:48.50  
  49 Buffum,Jim                  Unaffiliated                    6:50.00  
  50 Brown,Wullie                Lothian Flyers  GB              6:50.10    Lightweight
  51 Wagener,David               Unaffiliated                    6:51.10  
  52 Tracey,John                 Riverside Boat Club             6:52.20    Lightweight
  53 Mundt,Kevin                 Sledgehammer Rowing Club        6:53.70  
  54 Meyer,Stephan               Unaffiliated                    6:54.10  
  55 Lawrence,Jeff               Sykes-Australia                 6:54.80  
  56 Bellomo,Peter               Unaffiliated                    6:55.30  
  57 Young,Robert                Isle Of Man  GB                 6:56.10    Lightweight
  58 Pendergast,Ned              Unaffiliated                    6:57.90    Lightweight
  59 Gilbert,Richard             Unaffiliated                    6:58.40  
  60 Louvet,Thierry              France                          6:59.00  
  61 Brock,John                  CRASH-B                         6:59.10  
  62 Siebert,Keith               Unaffiliated                    7:00.50  
  63 Rhodes,Neil                 Fitness Work Systems  GB        7:01.10    Lightweight
  64 Buckley,Jack                Cohasset Maritime Institute     7:01.80    Lightweight
  65 Dinges,Mark                 Hudson River Rowing Associatio  7:02.30  
  66 Fisch,Michael               Unaffiliated                    7:02.50  
  67 Liebich,Karl                Unaffiliated                    7:03.20  
  68 Krupp,Fred                  Maritime Rowing Club            7:03.90  
  69 Jonas,Andrew                Cambridge Boat Club             7:04.40  
  70 Clayton,Greg                Black Fly Scullers              7:04.60  
  71 McCawley,Chris              Unaffiliated                    7:06.00  
  72 McIntosh,Steve              Unaffiliated                    7:06.90  
  73 Hyndman,Martin              Lea RC  GB                      7:07.50    Lightweight
  74 Wood,Dan                    Unaffiliated                    7:07.60  
  75 Vanvliet,Leendert           Unaffiliated                    7:08.40  
  76 Ventre,Peter                Unaffiliated                    7:09.20    Lightweight
  77 Greenblatt,Hank             Unaffiliated                    7:09.30  
  78 Davis,Bill                  Sledgehammer Rowing Club        7:09.40  
  79 Echols,Wesley               Unaffiliated                    7:09.70  
  80 Heimlicher,Paul             Riverside Boat Club             7:16.00  
  81 Cairo,Robert                Unaffiliated                    7:18.40  
  82 Berry,Bryan                 Unaffiliated                    7:20.60  
  83 Mulvey,Bill                 Hudson River Rowing Associatio  7:24.30  
  84 Scutti,Jim                  Unaffiliated                    7:25.70  
  85 Moore,Marshall              Great Bay Rowing                7:28.20    Lightweight
  86 Loeffen,Peter               New Zealand                     7:28.40    Lightweight
  87 Morris,Philip               Unaffiliated                    7:29.60  
  88 Klever,Rocky                Mainland Regional High School   7:30.80  
  89 Douglas,David               Unaffiliated                    7:32.80  
  90 Maietta,Rich                Unaffiliated                    7:33.30  
  91 Hislop,David                Stranraer  GB                   7:33.70    Lightweight
  92 Floyd,Jim                   Unaffiliated                    7:35.60  
  93 O'Brien,Stephen              Concord Recreation              7:36.40  
  94 Mason,Paul                  East Arm Rowing Club            7:40.60  
  95 Parizeau,Doug               Sledgehammer Rowing Club        7:43.10  
  96 DeGiacomo,Gary              Unaffiliated                    7:53.20  
  97 Nathan,Lew                  CABG Patch-Ups                  7:59.40  
  98 Neville,Ray                 Mid Hudson Rowing Association   8:11.70  
  99 Beaton,Tom                  Sledgehammer Rowing Club        8:23.80  
 100 Loofbourrow,Tod             Sledgehammers                   8:24.80  
 101 Struble,Robert              Unaffiliated                    8:34.10  

Computer Timing courtesy of Spitler Race Systems

CRASH-B

© Copyright 2004 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships