2004 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Veteran Men 'A' (Age 50-59)

Place   Rower                       Organization                Age     Final
   1 Cashin,Dick                 1980 Rowing Club                50   6:12.30  
   2 Brinsfield,Jim              Milwaukee RC  WI                50   6:20.30  
   3 McGoldrick,Jim              Unaffiliated                    50   6:26.40  
   4 Spousta,Robert              Potomac Boat Club  DC           54   6:26.80  
   5 Hagamen,Tom                 Deerfield Academy Crew          50   6:29.90  
   6 Kurmakov,Nikolay            Simmons College                 52   6:30.50  
   7 Castellan,James             Fairmount Rowing Association    59   6:30.90  
   8 Hinsby,Tom                  Denmark                         58   6:32.20  
   9 Flanders,Al                 GMS                             52   6:32.50  
  10 Low,Martyn                  Luton Profiles  GB              54   6:32.90  
  11 OToole,Larry                Gentle Giant Rowing             53   6:34.10  
  12 Uttley,Roger                Harrow School RC  GB            54   6:34.30  
  13 Dreissigacker,Peter         Motley Rowing Club  VT          53   6:34.30  
  14 Slocum,Rob                  Norwalk                         54   6:34.70  
  15 Foss,Tore                   Norway                          52   6:35.20  
  16 Wood,Christopher            CRASH-B                         51   6:35.20  
  17 Dreissigacker,Dick          Motley Rowing Club              57   6:38.70  
  18 Hastings,Dennis             Rocky Mountain Rowing Club      53   6:39.50    Lightweight
  19 Spieker,John                Unaffiliated                    50   6:39.60  
  20 Borggaard,Roger             Cambridge Boat Club             58   6:43.00  
  21 Jones,Dan                   Unaffiliated                    59   6:46.00  
  22 Scholle,Oliver              Union Boat Club                 50   6:46.80  
  23 Uhrhammer,Bill              Lake Natoma Rowing Club         50   6:46.80  
  24 Broderick,Vin               The Derryfield School Crew      51   6:48.70  
  25 Ylonen,Taisto               Finland                         50   6:48.90    Lightweight
  26 Mangin,Alain                France                          55   6:49.50    Lightweight
  27 Gluckman,Larry              Bantam Boat Club                57   6:50.20  
  28 Raymond,Peter               Sledgehammer Rowing Club        57   6:50.40  
  29 Wheatley,Tim                Tim's Basement                  54   6:51.10  
  30 Christiansen,Aage           Norway                          52   6:53.20    Lightweight
  31 Knight,Frank                Supercanoa                      58   6:54.50  
  32 Curtis,Richard              Motley Rowing Club              57   6:54.80  
  33 Pisinski,Victor             Unaffiliated                    54   6:56.10  
  34 Ajello,Bob                  Unaffiliated                    56   6:57.50  
  35 Pieper,Chuck                Cambridge Boat Club             57   6:58.00  
  36 Wood,Frank                  Unaffiliated                    51   6:59.10  
  37 Bayko,Rick                  Unaffiliated                    56   6:59.60    Lightweight
  38 Niemiec,David               Unaffiliated                    54   6:59.80  
  39 LePard,Bill                 Unaffiliated                    51   7:02.10  
  40 Abele,Ralph                 Unaffiliated                    55   7:03.60  
  41 Wind,Maury                  Saugatuck Rowing Club           59   7:03.60  
  42 Lakin,Robert                Unaffiliated                    55   7:04.00    Lightweight
  43 Baker,William               Union Boat Club                 52   7:06.50  
  44 Lee,Robert                  Unaffiliated                    59   7:07.10  
  45 Schoch,Fred                 Team Attager                    54   7:07.50  
  46 Inglis,Alan                 Berkshire Sculling Association  51   7:08.50    Lightweight
  47 Davies,Tim                  Saugatuck Rowing Club           57   7:09.30  
  48 Smith,Douglas               Unaffiliated                    53   7:09.70  
  49 Little,Neil                 Old Wrecks IRC  GB              52   7:10.00  
  50 MacKay,John                 Deadweight Rowing Club          56   7:15.60  
  51 OConnell,Joseph             Hudson River Rowing Associatio  52   7:16.10  
  52 Brook,Roy                   Mad Team IRC  GB                52   7:17.40  
  53 Draayer,Hans                Blood Street Sculls             51   7:18.10    Lightweight
  54 Garrity,Brian               Unaffiliated                    50   7:18.20  
  55 Cranston,Harold             Unaffiliated                    56   7:19.70  
  56 Greene,Michael              Hudson River Rowing Associatio  56   7:20.00  
  57 WITTIG,LARRY                Vesper Boat Club                54   7:20.90    Lightweight
  58 Schmuck,Howard              CRASH-B                         55   7:22.20    Lightweight
  59 Hyde,Michael                Community Rowing, Inc.          56   7:23.40  
  60 Evans,Jim                   Unaffiliated                    52   7:23.70  
  61 Crocker,David               Genesee Waterways Center, Inc.  52   7:23.70  
  62 Wilson,Ian                  Super Moose IRC  GB             52   7:24.20  
  63 Murray,Paul                 Gentle Giant Rowing             51   7:28.20    Lightweight
  64 Grassi,James                Unaffiliated                    53   7:29.30  
  65 Emmel,Richard               Riverside Boat Club             50   7:29.40  
  66 Morris,Cooper               University Of Pennsylvania      50   7:30.50  
  67 Hagan,Paul                  Duxbury Bay Maritime School     53   7:30.60  
  68 Miller,David                Unaffiliated                    53   7:31.90  
  69 Chell,Vincent               Passaic River Rowing Associati  55   7:32.50  
  70 SCoba,Mike                  Hudson River Rowing Associatio  50   7:33.80  
  71 Testa,Justin                Sledgehammer Rowing Club        51   7:38.30    Lightweight
  72 Boland,Tom                  Concord Recreation              52   7:39.30  
  73 McEldowney,John             Nereid Boat Club                53   7:39.80  
  74 Bierce,Sandy                Unaffiliated                    56   7:41.30  
  75 Rodday,Willie               Unaffiliated                    55   7:41.50    Lightweight
  76 Dise,John                   Unaffiliated                    54   7:44.00  
  77 Brenon,Dennis               Unaffiliated                    54   7:44.60    Lightweight
  78 KUJAWSKI,ROBERT             Unaffiliated                    56   7:48.80  
  79 Margolis,Charles            Unaffiliated                    57   7:50.60    Lightweight
  80 Dawson,Jeffrey              Community Rowing, Inc.          59   7:52.00  
  81 Kennedy,Alan                Unaffiliated                    56   8:00.20  
  82 Melia,Kevin                 The Fitness Group               56   8:00.70  
  83 Edson,Dan                   Unaffiliated                    57   8:02.30    Lightweight
  84 Powers,Frank                Unaffiliated                    57   8:04.80    Lightweight
  85 Walker,Leroy                Unaffiliated                    53   8:09.70    Lightweight
  86 Lannon,John                 Union Boat Club                 56   8:13.80    Lightweight
  87 Burt,Len                    Unaffiliated                    51   8:13.90  
  88 Millette,Paul               Unaffiliated                    51   8:21.80  

Computer Timing courtesy of Spitler Race Systems

CRASH-B

© Copyright 2004 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships