2005 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Junior Women (Heavyweight)

Place   Rower                       Organization                  Final
   1 ANTOSOVA,JITKA              CZECH REPUBLIC                  6:56.00  
   2 WILSON,ELISE                St Ignatius High School         6:58.00  
   3 FRANZEN,NORA                WSV HONNEF                      7:01.40  
   4 RYALL,REBECCA               TEAM NEW ZEALAND                7:14.00  
   5 McGrath,Caitlin             Norwalk River Rowing Associati  7:15.20  
   6 Burns,Desiree               F.D. Roosevelt High School      7:16.90  
   7 Rodriguez,Rebeca            UPIICSA                         7:18.40  
   8 Kendrick,Anna               Winsor Crew                     7:26.30  
   9 Nash,Caroline               Norwalk River Rowing Associati  7:26.40  
  10 Glandorf,Christine          Community Rowing  Inc.- Youth   7:26.50  
  11 King,Michelle               Blood Street Sculls             7:27.20  
  12 Heinrich,Samantha           Unaffiliated                    7:27.50  
  13 Latersner,Christina         Saugatuck Rowing Club           7:27.80  
  14 Donnelly,Kristen            Mainland Regional High School   7:29.80  
  15 Turner,Abbe                 East Lyme Rowing Association    7:30.30  
  16 CROMWELL,JENNIFER           SAMMAMISH R.C.                  7:30.40  
  17 Nolan,Thersa                Atlantic City High School       7:31.00  
  18 King,MelissaVict            Unaffiliated                    7:31.20  
  19 Burmeister,Jacquline        Saugatuck Rowing Club           7:31.50  
  20 Wrenshall,Sarah             Steel City Rowing Club          7:32.20  
  21 OBrien,Kelly                Miss Porters School Crew        7:32.90  
  22 Hill,Claire                 Norwalk River Rowing Associati  7:33.40  
  23 Clark,Caitlin               Norwalk River Rowing Associati  7:33.90  
  24 Hulit,Vicky                 Greenwich Rowing Club           7:34.20  
  25 Murata,Alexandra            Pine Crest School               7:35.50  
  26 Gardner,Laura               Community Rowing  Inc.- Youth   7:37.00  
  27 Shattuck,Shellane           Lowell High School              7:38.50  
  28 Mullan,Kate                 West Side Rowing Club           7:38.60  
  29 Howard,Lexie                Norwalk River Rowing Associati  7:38.80  
  30 Carter,Monique              Row New York                    7:38.90  
  31 Leary,Dani                  Shrewsbury High School          7:39.00  
  32 Hartman,Marilyn             Syracuse Chargers Rowing Club   7:39.10  
  33 Miners,Hannah               Norwalk River Rowing Associati  7:39.60  
  34 Bechtold,Stephany           Mainland Regional High School   7:39.90  
  35 Paul,Iliana                 Norwalk River Rowing Associati  7:41.20  
  36 Brownson,Kate               Spackenkill High School         7:41.60  
  37 Larson,Rebecca              Community Rowing  Inc.- Youth   7:41.60  
  38 Trevithick,Harlan           Miss Porters School Crew        7:41.70  
  39 Maslanka,Jennifer           Holy Spirit High School         7:42.10  
  40 Rybczyk,Kara                Norwalk River Rowing Associati  7:42.20  
  41 DiCola,Laura                Choate Rosemary Hall            7:42.60  
  42 Murray,Lauren               Saugatauk Rowing Club           7:43.60  
  43 Clark,Jessica               Norwalk River Rowing Associati  7:44.50  
  44 Van Lennep,Eliza            Northfield Mount Hermon School  7:45.00  
  45 Ou,Katherine                Community Rowing  Inc.- Youth   7:45.20  
  46 Maas,Dana                   McLean High School              7:45.70  
  47 Peterson,Courtney           McLean High School              7:46.10  
  48 Lebovitz,Sarah              Choate Rosemary Hall            7:46.40  
  49 Lubin,Sophie                Community Rowing  Inc.- Youth   7:46.50  
  50 Parkhurst,Catherine         St. Pauls School                7:46.70  
  51 ONeill,Kerry                Brighton Rowing Club            7:46.80  
  52 Simmons,Julia               Greenwich Rowing Club           7:47.50  
  53 Mattrisch,Callie            The Milwaukee Rowing Club       7:47.80  
  54 Cronkite,Kelsey             Mercyhurst Preparatory School   7:48.00  
  55 Farber,Arielle              Saugatuck Rowing Club           7:48.20  
  56 Doolittle,Liz               Community Rowing  Inc.- Youth   7:48.20  
  57 Cabiati,Christina           Washington-Lee High School      7:48.80  
  58 Keller,Chelsea              Miss Porters School Crew        7:48.80  
  59 Kohl,Celia                  Norwalk River Rowing Associati  7:49.50  
  60 RAMALEY,CLAIRE              Greenwich Rowing Club           7:49.70  
  61 Chatten,Erin                Shrewsbury High School Crew     7:49.80  
  62 Herbst,Rebecca              Norwalk River Rowing Associati  7:49.90  
  63 Ford,Mary                   McLean High School              7:50.40  
  64 Robinson,Phoebe             Unaffiliated                    7:50.80  
  65 Freeland,Jessica            Saugatuck Rowing Club           7:50.90  
  66 Clifford,Vanessa            Cambridge Rindge & Latin        7:51.80  
  67 Seem,Mary                   Unaffiliated                    7:52.10  
  68 Klever,Allie                Mainland Regional High School   7:53.00  
  69 Traub,Rachel                Greenwich Rowing Club           7:53.60  
  70 Toomey,Michelle             Lowell High School              7:55.20  
  71 Burrell,Heather             Thomas Jefferson High School    7:55.50  
  72 Kursman,Isabella            Lower Merion High School        7:55.90  
  73 Boghossian,Libby            Narragansett Boat Club          7:56.20  
  74 Duus,Katherine              St. Pauls School                7:57.10  
  75 Lazaris,Madeline            Sledgehammer Rowing Club        7:57.40  
  76 Shannon,Haley               Steel City Rowing Club          7:57.50  
  77 Jamison,Kayleigh            McLean High School              7:57.70  
  78 Finan,Ashley                Washington-Lee High School      7:58.10  
  79 Welsh,Stephanie             Langley High School             7:58.80  
  80 Carrol,LAura                Mainland Regional High School   7:58.90  
  81 Russo,Stephanie             St. Anthonys High School        7:59.10  
  82 LaPointe,Lauren             Lowell High School              7:59.10  
  83 Price,Thandiwe              Row New York                    7:59.20  
  84 Wagner,Barbara              Winsor Crew                     7:59.70  
  85 Smith,Emily                 McLean High School              8:00.10  
  86 Tretter,Kelsey              Brighton Rowing Club            8:01.10  
  87 Burke,Kelly                 Mainland Regional High School   8:01.40  
  88 Sheilds,Meryl               Mainland Regional High School   8:01.90  
  89 Grant,Kaitlin               Holy Spirit High School         8:02.60  
  90 Seelig,Kim                  Farmington High School Crew     8:03.60  
  91 Chase,Gillian               Winsor Crew                     8:04.80  
  92 Lane,Katherine              New Canaan High School Crew Cl  8:05.20  
  93 Lloyd,Ashton                Brookline High School           8:07.10  
  94 Street,Reva                 Narragansett Boat Club          8:07.20  
  95 DelRusso,Sara               Friends of Shenendehowa Crew    8:07.90  
  96 Miller,Christina            McLean High School              8:08.00  
  97 Grasing,Kathryn             Our Lady of Mercy Academy (OLM  8:08.60  
  98 Traynor,Kate                Saugatuck Rowing Club           8:08.70  
  99 Nina,Monica                 Row New York                    8:09.10  
 100 Lane,Kaylin                 Montclair High School           8:09.30  
 101 Billington,Jamie            Greenwich Rowing Club           8:09.70  
 102 Oak,Holly                   Clear Fork Rowing Association   8:09.70  
 103 Hagmire,Kate                Atlantic City High School       8:09.80  
 104 Geary,Debra                 West Springfield High School    8:09.80  
 105 Geurkink,Johanna            St. Marks School                8:10.00  
 106 Zapatka,Amber               Lowell High School              8:10.10  
 107 Bakerian,Rachel             Emma Willard School             8:10.80  
 108 Brewster,Ellis              Cape Cod Rowing  Inc.           8:11.00  
 109 Klemic,Sarah                Mainland Regional High School   8:11.40  
 110 Jones,Laura                 Steel City Rowing Club          8:11.60  
 111 Donlan,Nicole               Mainland Regional High School   8:11.80  
 112 Bair,Samantha               Simsbury High School Crew       8:11.80  
 113 Cote,Paige                  Brookline High School           8:11.90  
 114 Greer,Ellen                 St. Pauls School                8:12.90  
 115 Verdine,Vanessa             Unaffiliated                    8:13.00  
 116 Barbiero,Alessandra         McLean High School              8:13.90  
 117 Jacobs,Rochelle             Mainland Regional High School   8:14.00  
 118 Rubin,Meredith              Langley High School             8:14.00  
 119 Ludwig,Caitlin              West Side Rowing Club           8:14.40  
 120 Edelman,Mara                Boston Latin School             8:14.90  
 121 Stern,Pauline               Miss Porters School Crew        8:15.10  
 122 Bubel,Ashley                McLean High School              8:15.90  
 123 Higgins,Marielle            Montclair High School           8:18.00  
 124 Kvasz,Agnes                 Row New York                    8:18.30  
 125 Johnson,Kathryn             Boston Latin School             8:18.30  
 126 Watkins,Catherine           McLean High School              8:18.60  
 127 Healey,Brenda               Langley High School             8:19.10  
 128 Zaremba,Sara                Lower Merion High School        8:19.80  
 129 Moore,Candace               Montclair High School           8:20.10  
 130 Carissimi,Sara              Spackenkill High School         8:20.80  
 131 Pujda,Amanda                Simsbury High School Crew       8:21.00  
 132 Bernstein,Alyssa            Emma Willard School             8:21.40  
 133 Canning,Patricia            G-Row Boston                    8:21.40  
 134 Patroni,Maxine              Atlantic City High School       8:21.70  
 135 Kaplan,Rachel               Saugatuck Rowing Club           8:22.00  
 136 Mink,Alexandra              Our Lady of Mercy Academy (OLM  8:23.10  
 137 Griffin,Kristina            Independence Rowwing Club       8:24.20  
 138 Brown,Kim                   St. Lukes School  New Canaan    8:25.80  
 139 Woodham,Lizzy               Emma Willard School             8:25.90  
 140 Silver,Allison              West Springfield High School    8:28.00  
 141 Lampron,Megan               Boston Latin School             8:30.90  
 142 DeBold,Elizabeth            The Derryfield School Crew      8:31.50  
 143 Peltier,Christina           Shrewsbury High School Crew     8:31.50  
 144 Kelley,Alexandra            berkshire school                8:32.50  
 145 Cajueiro,Amanda             Kearny High School              8:35.80  
 146 Yacoe,Morgan                Montclair High School           8:35.90  
 147 Coyne,Catherine             Boston Latin School             8:36.10  
 148 Lane,Alex                   Boston Latin School             8:36.60  
 149 Campofranco,Victoria        St. Lukes School  New Canaan    8:36.90  
 150 Pinto,Xiomara               Palo Alto Rowing Club           8:39.80  
 151 Curran,Nici                 G-Row Boston                    8:40.50  
 152 Farias,Maria                Boston Latin School             8:41.70  
 153 Newbold,Jane                Boston Latin School             8:44.90  
 154 Zimmerman,Jaime             Montclair High School           8:45.20  
 155 Ambroise,Kasha              G-Row Boston                    8:46.10  
 156 McKinley,Kelly              Shrewsbury High School Crew     8:48.10  
 157 Jankowski,Jaclyn            Shrewsbury High School Crew     8:48.50  
 158 Silva,Eduarda               West Springfield High School    8:48.80  
 159 Johnson,Caroline            Boston Latin School             8:49.60  
 160 Khankhel,Zarmina            Lowell High School              8:49.80  
 161 Bell,Connor                 Winsor Crew                     8:52.70  
 162 Ewashko,Lauren              Emma Willard School             8:53.30  
 163 Spavins,Becky               Washington-Lee High School      8:53.30  
 164 Cavanaugh,Caitlin           Shrewsbury High School Crew     8:54.40  
 165 Ragan,Vicky                 West Springfield High School    8:54.50  
 166 Rahman,Alyesse              G-Row Boston                    8:55.90  
 167 Eldermire,Ashleigh          G-Row Boston                    9:01.80  
 168 Jackson,Kaitlin             Boston Latin School             9:04.50  
 169 Blumberg,Anna               Brookline High School           9:06.20  
 170 Aleman,Micheline            G-Row Boston                    9:14.80  
 171 Tran,Liz                    Boston Latin School             9:20.10  
 172 Cardillo Soliz,Sandra       G-Row Boston                    9:46.30  
 173 Morgan-Johnson,Dominique    G-Row Boston                   10:08.80  

Computer Timing courtesy of Spitler Race Systems

CRASH-B

© Copyright 2005 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships