2005 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Junior Women (Lightweight) (results revised Feb 18, 2005)

Place   Rower                       Organization                  Final
   1 Lynch,Kate                  West Side Rowing Club           7:29.00    Lightweight
   2 KIENITZ,JACQUELINE          RC SCHWEDT                      7:30.50    Lightweight
   3 Conlon,Erin                 Mercer Junior Rowing Club       7:31.70    Lightweight
   4 Heflin,Kathy                Choate Rosemary Hall            7:33.90    Lightweight
   5 Carlson,Shalane             Shawnigan Lake School           7:35.40    Lightweight
   6 HILL,STEPHANIE              Canada                          7:40.60    Lightweight
   7 Winfield,Adrienne           Nottingham High School          7:47.40    Lightweight
   8 Glandorf,Lee                Community Rowing  Inc.- Youth   7:50.10    Lightweight
   9 Solar,Julie                 St. Anthonys High School        7:51.00    Lightweight
  10 SCANLON,CASSIE              Greenwich Rowing Club           7:51.10    Lightweight
  11 Dowling,Kristen             Mainland Regional High School   7:51.20    Lightweight
  12 Dreusike,Mary               St. Anthonys High School        7:51.80    Lightweight
  13 Clinton,Danielle            Friends of Shenendehowa Crew    7:51.90    Lightweight
  14 Lane,Kristin                Yorktown High School            7:53.00    Lightweight
  15 Bennett,Madeleine           Pine Crest School               7:53.40    Lightweight
  16 Musto,Michela               Forest Hills Northern High Sch  7:54.30    Lightweight
  17 Bates,Elizabeth             St. Pauls School                7:54.70    Lightweight
  18 Phillips,Nora               Washington-Lee High School      7:56.50    Lightweight
  19 Wallcoff,Cait               Mainland Regional High School   7:56.70    Lightweight
  20 Burke,Victoria              Saugatuck Rowing Club           7:56.70    Lightweight
  21 Dinion,Nicole               Thomas Jefferson High School    7:56.80    Lightweight
  22 McGrath,Erin                Saugatuck Rowing Club           7:57.90    Lightweight
  23 CAPRIO,ALICIA               Mainland Regional High School   7:58.10    Lightweight
  24 Campisi,Maria               Mainland Regional High School   7:58.90    Lightweight
  25 Richmond,Tae                Mercer Junior Rowing Club       7:59.00    Lightweight
  26 Frost,Stacey                Norwalk River Rowing Associati  8:00.10    Lightweight
  27 Wojcik,Erica                Brookline High School           8:00.30    Lightweight
  28 Getzow,Phoebe               Mercer Junior Rowing Club       8:01.70    Lightweight
  29 Barnett,Liz                 Sagamore Rowing Association     8:02.80    Lightweight
  30 Lohe,Ellen                  Brookline High School           8:04.00    Lightweight
  31 Camara,Kayla                Mainland Regional High School   8:04.70    Lightweight
  32 Koscher,Kellie              Pine Crest School               8:06.50    Lightweight
  33 Greenberg,Sylvie            Community Rowing  Inc.- Youth   8:06.70    Lightweight
  34 McCarthy,Lauren             Team Dynamite                   8:06.70    Lightweight
  35 Schoellkopf,Margot          Community Rowing  Inc.- Youth   8:06.90    Lightweight
  36 Farr,Victoria               Norwalk River Rowing Associati  8:07.50    Lightweight
  37 Trope,Michal                Lower Merion High School        8:09.80    Lightweight
  38 Martin,Casey                Steel City Rowing Club          8:10.10    Lightweight
  39 Sutton,Katey                East Lyme Rowing Association    8:10.30    Lightweight
  40 Effron,Lexie                Norwalk River Rowing Associati  8:10.40    Lightweight
  41 McWatters,Quinn             McLean High School              8:11.00    Lightweight
  42 Razaire,Marie               Montclair High School           8:11.20    Lightweight
  43 Waggaman,Natalie            Miss Porters School Crew        8:12.10    Lightweight
  44 Schueler,Lauren             Shaler Area High School         8:12.80    Lightweight
  45 Garrity,Erin                GMS Rowing Center               8:13.00    Lightweight
  46 Rodgers,Kayla               East Lyme Rowing Association    8:13.10    Lightweight
  47 DiGrazia,Lauren             Simsbury High School Crew       8:13.50    Lightweight
  48 LITTLETON,SARAH             Fairmount Rowing Association    8:13.90    Lightweight
  49 Quijada,Carol               Row New York                    8:14.50    Lightweight
  50 Callen,Emily                Friends of Shenendehowa Crew    8:16.20    Lightweight
  51 Schoenberg,Sarah            Sagamore Rowing Association     8:18.50    Lightweight
  52 Jankolovits,Molly           Montclair High School           8:22.90    Lightweight
  53 Gould,Rebecca               New Canaan High School Crew Cl  8:22.90    Lightweight
  54 Nash,Amy                    Community Rowing  Inc.- Youth   8:24.10    Lightweight
  55 Parlade,Lisa                Unaffiliated                    8:26.00    Lightweight
  56 Archer,Andrea               Saugatuck Rowing Club           8:27.60    Lightweight
  57 Keefe,Sarah                 Simsbury High School Crew       8:27.70    Lightweight
  58 Mandelbaum,Ruth             Lower Merion High School        8:28.00    Lightweight
  59 Riedel,Jaclyn               Shrewsbury High School Crew     8:28.40    Lightweight
  60 Estevao,Anna                Kearny High School              8:29.50    Lightweight
  61 Pence,Taylor                McLean High School              8:29.90    Lightweight
  62 Mulvey,Carolyn              Miss Porters School Crew        8:30.80    Lightweight
  63 Dewitt,Danielle             Big Red Crew Inc.               8:30.90    Lightweight
  64 Tran,Grace                  Langley High School             8:31.00    Lightweight
  65 Antonucci,Nicole            Montclair High School           8:31.30    Lightweight
  66 Cava,Mia                    Lower Merion High School        8:31.40    Lightweight
  67 Sullivan,Kerry              Saugatuck Rowing Club           8:31.60    Lightweight
  68 Hecht,Carolline             McLean High School              8:31.70    Lightweight
  69 Pretak,Allison              F.D. Roosevelt High School      8:31.70    Lightweight
  70 Cartin,Brittany             GMS Rowing Center               8:32.30    Lightweight
  71 Gonsiorowski,Anna           Community Rowing  Inc.- Youth   8:32.50    Lightweight
  72 Olaffsson,Amanda            Brookline High School           8:32.90    Lightweight
  73 Troitino,Alexandra          Friends of Shenendehowa Crew    8:33.00    Lightweight
  74 Kelly,Julia                 Winsor Crew                     8:33.40    Lightweight
  75 Solomon,Rebecca             Lower Merion High School        8:34.80    Lightweight
  76 Zoloth,Emma                 Community Rowing  Inc.- Youth   8:36.00    Lightweight
  77 Hanson,Elizabeth            Boston Latin School             8:36.20    Lightweight
  78 Lesser,Maggie               Lower Merion High School        8:40.60    Lightweight
  79 Goodsell,Kristin            Montclair High School           8:42.00    Lightweight
  80 Horne,Melissa               Norwalk River Rowing Associati  8:42.50    Lightweight
  81 Gottesman,Eve               Montclair High School           8:42.50    Lightweight
  82 Costello,Lauren             Boston Latin School             8:43.30    Lightweight
  83 Roche,Siobhan               Duxbury Bay Maritime School     8:49.00    Lightweight
  84 Alabi-Isama,Jeminatu        G-Row Boston                    8:49.90    Lightweight
  85 Neal,Isabel                 Brookline High School           8:53.30    Lightweight
  86 Berk,Laura                  Norwalk River Rowing Associati  8:55.60    Lightweight
  87 Kastner,Mary                Montclair High School           8:55.70    Lightweight
  88 Zimmerman,Clarissa          Unaffiliated                    8:56.30    Lightweight
  89 Cruz,Isabel                 Shrewsbury High School Crew     8:58.40    Lightweight
  90 McDonald,Katherine          Montclair High School           8:58.90    Lightweight
  91 Colonna,Alex                G-Row Boston                    8:59.70    Lightweight
  92 Buhrer,Amanda               Farmington High School Crew     9:03.90    Lightweight
  93 Gutman,Miriam               Montclair High School           9:04.70    Lightweight
  94 Zieff,Ilana                 Wayland Weston Crew             9:07.60    Lightweight
  95 Gay,Monica                  G-Row Boston                    9:13.70    Lightweight
  96 Wickins,Kaysey              Montclair High School           9:23.30    Lightweight
  97 Tong,Maureen                G-Row Boston                    9:27.50    Lightweight
  98 Zhen Lee,Mei                G-Row Boston                    9:49.10    Lightweight

Computer Timing courtesy of Spitler Race Systems

CRASH-B

© Copyright 2005 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships