2006 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Junior Men (Lightweight)

Place   Rower                       Organization                  Final
   1 Stephansen,Henrik           Furesų                          6:15.90    Lightweight
   2 Bruegmann,Noah              Oakland Strokes Inc.            6:28.10    Lightweight
   3 Bretting,Adrian             Mainzer Ruder-Verein            6:28.10    Lightweight
   4 Corcoran,Andrew             Holy Spirit High School         6:29.30    Lightweight
   5 Stene,Niels Henri           Furesų                          6:30.30    Lightweight
   6 Donovan,James               Saugatuck Rowing Club           6:32.80    Lightweight
   7 Fergus,Alex                 New Zealand Rowing              6:34.00    Lightweight
   8 Mangione,Richard            Saint Anthonys Crew             6:34.90    Lightweight
   9 Sirianni,Antonio            West Side Rowing Club           6:36.70    Lightweight
  10 McGovern,Richard            Saint Anthonys Crew             6:37.30    Lightweight
  11 Horvath,Aaron               Potomac BC/Lake Braddock        6:37.50    Lightweight
  12 Prendes,Robin               Miami Rowing and Watersports C  6:37.70    Lightweight
  13 Nunziato,Carl               Marina Aquatic Center Junior R  6:40.10    Lightweight
  14 Morrison,Julian             Pine Crest School               6:41.50    Lightweight
  15 Cotton,Jordan               Saugatuck Rowing Club           6:41.50    Lightweight
  16 Havens,Alexander            Woodbridge High School          6:41.50    Lightweight
  17 Nickel,Daniel               Chaminade High School           6:41.80    Lightweight
  18 Harwood,Louis               St. Johns High School           6:43.10    Lightweight
  19 Lachance,Barrett            Choate Rosemary Hall            6:43.90    Lightweight
  20 Runyon,Scott                Noble & Greenough School        6:44.00    Lightweight
  21 Smith,Matthew               Bonner Rowing Association       6:44.10    Lightweight
  22 Jundanian,Tim               Derryfield Crew                 6:44.60    Lightweight
  23 Douglas,Erik                Thomas Jefferson High School    6:44.80    Lightweight
  24 Buchanan,Jason              West Springfield High School    6:45.00    Lightweight
  25 Williams,Chris              Chaminade High School           6:45.10    Lightweight
  26 Romanow,Zach                Wayland Weston Crew             6:45.50    Lightweight
  27 Savage,Erik                 Pine Crest School               6:46.20    Lightweight
  28 Pino,Ramon                  Gainesville Area Rowing Inc.    6:46.20    Lightweight
  29 Kalmuk,Jim                  West Side Rowing Club           6:46.60    Lightweight
  30 Meyer,Austin                Shaker High School              6:47.50    Lightweight
  31 Murray,Michael              Noble & Greenough School        6:49.80    Lightweight
  32 Gordon,Andrew               Pine Crest School               6:49.80    Lightweight
  33 Kleber,Matt                 Unaffiliated                    6:49.90    Lightweight
  34 Flanagan,Mike               Holy Spirit High School         6:50.00    Lightweight
  35 Finnerty,Craig              Saint Anthonys Crew             6:50.20    Lightweight
  36 Owens,Keith                 The Gunnery                     6:50.50    Lightweight
  37 Sides,John                  St. Pauls School                6:50.70    Lightweight
  38 Cardwell,Marc               Northfield Mount Hermon School  6:50.80    Lightweight
  39 Fernbach,Pat                West Side Rowing Club           6:51.20    Lightweight
  40 LeFevour,Michael            Loyola Academy                  6:51.80    Lightweight
  41 Smith,Aj                    Winchester Thurston School      6:52.50    Lightweight
  42 Lang,Steve                  Mainland Regional High School   6:54.80    Lightweight
  43 Zaorski,Mario               Kearny High School              6:54.90    Lightweight
  44 Esperti,Pj                  Burnt Hills High School         6:55.30    Lightweight
  45 Salovaara,Spencer           St. Pauls School                6:55.40    Lightweight
  46 Lane,Sean                   West Side Rowing Club           6:56.30    Lightweight
  47 Filla,Matthew               Phillips Exeter Academy         6:56.70    Lightweight
  48 Mayerfeld,Chris             New Trier High School Rowing    6:57.00    Lightweight
  49 Heller,Tim                  Loyola Academy                  6:57.10    Lightweight
  50 Hollyday,James              Norwalk River Rowing Associati  6:57.10    Lightweight
  51 Saraidaridis,James          St. Pauls School                6:58.00    Lightweight
  52 Lindamood,Wilbert           Marietta High School            6:58.40    Lightweight
  53 Klein,Christian             Thomas Jefferson High School    6:58.70    Lightweight
  54 Thompson,Jim                West Side Rowing Club           6:58.80    Lightweight
  55 Newell,William              Wayland Weston Crew             6:59.00    Lightweight
  56 Murphy,Christopher          Chaminade High School           6:59.40    Lightweight
  57 Andrews,Benjamin            Don Bosco Prep                  6:59.90    Lightweight
  58 Seidl,Fabian                Pine Crest School               7:00.10    Lightweight
  59 Moore,Timothy               Phillips Exeter Academy         7:00.20    Lightweight
  60 Kenney,Pat                  West Side Rowing Club           7:00.50    Lightweight
  61 Wood,Patrick                West Springfield High School    7:01.10    Lightweight
  62 Wilde,James                 Pine Crest School               7:01.10    Lightweight
  63 Lang,Jeff                   Mainland Regional High School   7:01.20    Lightweight
  64 Fitts,Henry                 Brighton Rowing Club            7:01.20    Lightweight
  65 Leistensnider,James         Unaffiliated                    7:01.20    Lightweight
  66 Statham,Travis              Greenwich Crew                  7:02.10    Lightweight
  67 McHugh,Kyle                 West Side Rowing Club           7:02.70    Lightweight
  68 Bertoli,Peter               Sagamore Rowing Association     7:02.70    Lightweight
  69 Hoffman,Nick                Greenwich Crew                  7:03.40    Lightweight
  70 Moses,Kelly                 Brighton Rowing Club            7:03.40    Lightweight
  71 Nugent,Adam                 West Side Rowing Club           7:03.70    Lightweight
  72 Boutin,Adam                 Pine Crest School               7:03.80    Lightweight
  73 Calogerakis,Eric            Rochester Institute of Technol  7:04.30    Lightweight
  74 DeFelice,Ron                Mainland Regional High School   7:04.60    Lightweight
  75 Micchelli,Matt              Mainland Regional High School   7:05.00    Lightweight
  76 Cheng,Darren                Greenwich Crew                  7:05.10    Lightweight
  77 Moran,Joe                   West Springfield High School    7:05.20    Lightweight
  78 Gundry,Spencer              New Trier High School Rowing    7:05.40    Lightweight
  79 Veeneman,Conor              Wesleyan University             7:05.80    Lightweight
  80 Zebede,Jacob                Pine Crest School               7:06.20    Lightweight
  81 Nalls,Ryan                  Lower Merion High School        7:06.40    Lightweight
  82 Bardong,John                St. John the Baptist High Scho  7:06.60    Lightweight
  83 Keally,Chris                Sledgehammer Rowing Club        7:06.60    Lightweight
  84 Gerety,John                 Mainland Regional High School   7:06.90    Lightweight
  85 Fernandez,Jose              Sagamore Rowing Association     7:07.20    Lightweight
  86 Masters,Will                Mainland Regional High School   7:07.20    Lightweight
  87 Kelly,Griffin               Wayland Weston Crew             7:07.70    Lightweight
  88 Kavanaugh,Ryan              McQuaid Jesuit High School      7:08.00    Lightweight
  89 Heald,Jay                   New Trier High School Rowing    7:08.10    Lightweight
  90 Nickel,Brian                Chaminade High School           7:08.40    Lightweight
  91 Frey,Will                   Lower Merion High School        7:08.70    Lightweight
  92 Appell,Richard              Sagamore Rowing Association     7:08.90    Lightweight
  93 Mills,Dan                   Fairport Crew Club              7:08.90    Lightweight
  94 Prior,Kevin                 St. Johns High School           7:10.30    Lightweight
  95 Lavoie,Joseph               Manchester Central              7:10.70    Lightweight
  96 White,Steve                 Mainland Regional High School   7:11.30    Lightweight
  97 Newell,Alex                 Wayland Weston Crew             7:11.80    Lightweight
  98 Richens,Will                California Yacht Club           7:12.00    Lightweight
  99 Krajewski,Steve             Lower Merion High School        7:12.20    Lightweight
 100 Dowd,Kyle                   Montclair High School           7:12.30    Lightweight
 101 Fallon,Patrick              Saint Anthonys Crew             7:12.40    Lightweight
 102 Riley,James                 Concord Crew Club               7:12.50    Lightweight
 103 Mills,Brendon               Noble & Greenough School        7:12.60    Lightweight
 104 Normand,Justin              Manchester Central              7:12.80    Lightweight
 105 Coulter,Steve               Mainland Regional High School   7:13.20    Lightweight
 106 Hanlin,Pat                  Mainland Regional High School   7:14.20    Lightweight
 107 Persico,Francis             Choate Rosemary Hall            7:14.30    Lightweight
 108 Blum,Brian                  West Side Rowing Club           7:15.60    Lightweight
 109 Young,Peter                 Montclair High School           7:15.80    Lightweight
 110 Delrosario,Daniel           St. Johns High School           7:16.20    Lightweight
 111 Corigliano,David            Xavier High School Crew         7:16.50    Lightweight
 112 Policastro,Chris            Lower Merion High School        7:18.30    Lightweight
 113 Hatopoulos,David            Montclair High School           7:18.80    Lightweight
 114 Reed,Nick                   New Trier High School Rowing    7:19.10    Lightweight
 115 Love,John                   Wayland Weston Crew             7:19.10    Lightweight
 116 Vanacore,Garrett            Concord Crew Club               7:20.30    Lightweight
 117 Kruk,Joseph                 Spackenkill High School         7:21.00    Lightweight
 118 Zaidel,Peter                Xavier High School Crew         7:22.20    Lightweight
 119 Foutzitzis,Thomas           Shrewsbury High School Crew     7:22.50    Lightweight
 120 Ford,Tom                    Shrewsbury High School Crew     7:22.70    Lightweight
 121 O'Neill,Matthew             Brighton Rowing Club            7:23.40    Lightweight
 122 Santos,Andrew               St. John the Baptist High Scho  7:24.00    Lightweight
 123 Reilly,Sean                 Don Bosco Prep                  7:24.50    Lightweight
 124 Schlitzer,Will              RowPro Rowers                   7:24.90    Lightweight
 125 Feinberg,Ethan              Shaker High School              7:24.90    Lightweight
 126 Lippman,Dave                Pittsford Crew                  7:26.90    Lightweight
 127 Davis,Alex                  Brighton Rowing Club            7:27.00    Lightweight
 128 McGivney,Billy              Radnor High School              7:27.00    Lightweight
 129 Schroeder,Joseph            McQuaid Jesuit High School      7:28.00    Lightweight
 130 Thomson,Tim                 St. John the Baptist High Scho  7:28.50    Lightweight
 131 Keffer,Ross                 Oakton Cougar Crew Booster Clu  7:28.90    Lightweight
 132 De Los Angeles,Carlo        Greenwich Crew                  7:29.40    Lightweight
 133 Lyon,Steven                 Burnt Hills High School         7:29.90    Lightweight
 134 Johnson,Andrew              Greenwich Crew                  7:30.50    Lightweight
 135 Rappaport,Matt              Montclair High School           7:30.50    Lightweight
 136 Abbruscato,Anthony          St. John the Baptist High Scho  7:30.70    Lightweight
 137 Pepe,Anton                  Norwalk River Rowing Associati  7:31.70    Lightweight
 138 Kiely,Patrick               Shrewsbury High School Crew     7:32.70    Lightweight
 139 Furey-King,Conor            Montclair High School           7:35.30    Lightweight
 140 McVeigh,Christopher         Unaffiliated                    7:37.30    Lightweight
 141 Clemente,Joseph             Xavier High School Crew         7:37.40    Lightweight
 142 Kohl,Ryan                   Absegami Crew                   7:37.60    Lightweight
 143 Phillips,John               Noble & Greenough School        7:38.20    Lightweight
 144 Cooper,Terrence             St. John the Baptist High Scho  7:40.30    Lightweight
 145 Castano,Brian               Lowell High School              7:40.60    Lightweight
 146 McInerney,Pat               Merrimack River Rowing Associa  7:41.10    Lightweight
 147 Kys,Matt                    Oakton Cougar Crew Booster Clu  7:41.30    Lightweight
 148 Fields,Patrick              Spackenkill High School         7:42.10    Lightweight
 149 Braun,James                 Don Bosco Prep                  7:42.60    Lightweight
 150 Arland,Ben                  Salisbury School                7:43.20    Lightweight
 151 Ryan,Chris                  St. John the Baptist High Scho  7:48.10    Lightweight
 152 Capodora,Anthony            St. John the Baptist High Scho  7:49.10    Lightweight
 153 Gollakota,Vishnu            Lowell High School              7:52.10    Lightweight
 154 Robison,Ian                 Burnt Hills High School         7:52.50    Lightweight
 155 Curtis,Neil                 Unaffiliated                    7:58.70    Lightweight
 156 Dutta,Russell               E.O. Smith High School Crew     7:58.80    Lightweight
 157 Silverman,Matt              Montclair High School           8:02.40    Lightweight
 158 Owens,Tommy                 Rumsey Hall School              8:04.50    Lightweight
 159 Moriarty,Timothy            Farmington High School Crew     8:07.50    Lightweight
 160 Pierce,Jason                Hard Nock's Gym                 8:14.50    Lightweight
 161 Irvin,David                 Unaffiliated                    8:27.50    Lightweight

Computer Timing courtesy of Spitler Race Systems

CRASH-B

© Copyright 2006 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships