2006 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Junior Women (Heavyweight)

Place   Rower                       Organization                  Final
   1 Franzen,Nora                WSV Honnef                      6:53.90  
   2 Weibel,Chantal              Ruderclub Cham                  6:57.00  
   3 Espana,Camilla              Team Italia                     7:03.00  
   4 Richter,Julia               Rüdersdorfer RV Kalkberge       7:03.50  
   5 Cummings,Brittany           First Colonial High School      7:04.40  
   6 Schiwy,Claudia              Stralsunder Ruderclub           7:07.50  
   7 Ritzel,Taylor               Unaffiliated                    7:08.10  
   8 Burns,Desiree               F.D. Roosevelt High School      7:09.60  
   9 Nash,Caroline               Maritime Rowing Club            7:12.60  
  10 Eiffert,Emily               Pittsford Crew                  7:15.50  
  11 Carter,Monique              Row New York                    7:20.80  
  12 Mead,Meredith               Phillips Exeter Academy         7:21.40  
  13 Bishop,Sonya                Fairmount Rowing Association    7:23.30  
  14 Benson,Ellie                B-CC Crew Boosters Inc.         7:25.60  
  15 Pittman,Briana              North Allegheny High School     7:25.80  
  16 Clark,Caitlin               Maritime Rowing Club            7:25.90  
  17 Kelly,Brittney              North Allegheny High School     7:26.00  
  18 Baylor,Pamela               New Trier High School Rowing    7:27.90  
  19 Mullan,Kate                 West Side Rowing Club           7:27.90  
  20 Eisermann,Natali            Miami Beach Rowing Club         7:30.00  
  21 Hartman,Marilyn             Syracuse Chargers Rowing Club   7:30.70  
  22 Hulit,Vicky                 Greenwich Crew                  7:32.00  
  23 Reichin,Stephanie           Deerfield Academy Crew          7:33.20  
  24 LaPointe,Lauren             Lowell High School              7:33.30  
  25 Frumberg,Emily              Phillips Academy                7:33.40  
  26 Wilde,Alexandra             Holton-Arms School              7:33.80  
  27 Rybczyk,Kara                Maritime Rowing Club            7:34.50  
  28 Carroll,Laura               Mainland Regional High School   7:35.40  
  29 Finn,Katie                  Westside Rowing Club            7:36.40  
  30 Richens,Samantha            Marina Aquatic Center Junior R  7:37.30  
  31 Tank,Kristy                 Unaffiliated                    7:37.70  
  32 Hasbach,Alexandra           Phillips Exeter Academy         7:38.00  
  33 Farber,Arielle              Saugatuck Rowing Club           7:38.10  
  34 Schmidt,Carly               Unaffiliated                    7:38.60  
  35 Hasley,Becca                Steel City Rowing Club          7:38.60  
  36 Fogg,Katie                  Burnt Hills High School         7:38.60  
  37 Alex,Brittany               St. Anthonys High School        7:38.60  
  38 Crawford,Erin               Tempe Junior Crew               7:39.80  
  39 Crosby,Emily                Navesink River Rowing           7:39.80  
  40 Maddamma,Suzanne            Steel City Rowing Club          7:40.40  
  41 Pialtos,Ariana              Shrewsbury High School Crew     7:40.50  
  42 Smith,Julia                 West Side Rowing Club           7:40.50  
  43 Reicherter,Rebecca          Lower Merion High School        7:40.90  
  44 Huebscher,Sarah             Buckingham Browne & Nichols     7:41.50  
  45 Colgan,Kelsey               Fairmount Rowing Association    7:41.50  
  46 Murray,Lauren               Maritime Rowing Club            7:41.50  
  47 Oberg,Malen                 Fairmount Rowing Association    7:42.00  
  48 Mcgovern,Andera             Fairmount Rowing Association    7:42.40  
  49 Haulicek,Victoria           Saugatuck Rowing Club           7:42.90  
  50 Horne,Ec                    Unaffiliated                    7:43.30  
  51 Russo,Stephanie             St. Anthonys High School        7:43.90  
  52 Kohl,Celia                  Maritime Rowing Club            7:44.00  
  53 Ludwig,Caitlin              Unaffiliated                    7:44.20  
  54 Trevithick,Harlan           Miss Porters School Crew        7:44.50  
  55 Zhang,Alexia                Choate Rosemary Hall            7:45.30  
  56 Thumhart,Rebekka            Absegami Crew                   7:45.50  
  57 Buckley,Christina           St. Anthonys High School        7:45.60  
  58 Roethel,Megan               Sagamore Rowing Association     7:45.70  
  59 Keogh,Nicolle               Maritime Rowing Club            7:46.40  
  60 Bailey,Sasha                West Side Rowing Club           7:47.10  
  61 Smith,Erica                 Maritime Rowing Club            7:47.90  
  62 Nwoke,Francisca             Row New York                    7:48.70  
  63 Duffy,Kacey                 Egg Harbor Township High Schoo  7:48.90  
  64 Ritchie,Julia               Phillips Exeter Academy         7:49.10  
  65 Woodman,Leah                Winnipesaukee Rowing Club       7:50.50  
  66 Coburn,Marietta             Maritime Rowing Club            7:50.50  
  67 Bohren,Chantal              New Trier High School Rowing    7:50.90  
  68 Chatten,Erin                Shrewsbury High School Crew     7:51.60  
  69 Donald,Rebecca              Northfield Mount Herman School  7:51.60  
  70 Michel,Carol Ann            Hun School                      7:51.80  
  71 Morris,Charlotte            Maritime Rowing Club            7:52.00  
  72 Hudome,Kelsey               Country Day School of the Sacr  7:52.10  
  73 Bentz,Genevieve             Stonington Rowing Club          7:52.60  
  74 Chase,Gillian               Winsor Crew                     7:52.90  
  75 Yard,Kailyn                 Litchfield Hills Rowing Club    7:53.30  
  76 Myers,Abigail               Phillips Exeter Academy         7:53.50  
  77 Lowry,Kathryn               Navesink River Rowing           7:53.50  
  78 Weber,Kim                   Norwalk River Rowing Associati  7:54.90  
  79 Donald,Elizabeth            Northfield Mount Herman School  7:55.20  
  80 Matejka,Stephanie           Miss Porters School Crew        7:55.30  
  81 Horan,Kimberly              Our Lady of Mercy Academy (OLM  7:55.40  
  82 Steelman,Lauryn             Atlantic City High School       7:56.10  
  83 Nelson,Maddin               Miss Porters School Crew        7:56.30  
  84 Fields,Christina            Spackenkill High School         7:56.40  
  85 Hurley,Megan                Half Hollow Hills Crew          7:56.60  
  86 Cohen,Alison                Bromfield Rowing                7:56.60  
  87 Horne,Melissa               Maritime Rowing Club            7:58.30  
  88 Holland,Mary                G-Row Boston                    7:59.50  
  89 Nina,Monica                 Row New York                    8:00.00  
  90 Tyler,Lauren                New Trier High School Rowing    8:00.40  
  91 Costantini,Maria            Oakcrest High School            8:01.10  
  92 Schumacher,Jennifer         Shrewsbury High School Crew     8:01.10  
  93 DuPlessis,Bridget           St. John the Baptist High Scho  8:01.20  
  94 Wilf,Rachel                 Greenwich Crew                  8:01.20  
  95 Aronson,Chloe               Maritime Rowing Club            8:01.70  
  96 Brownson,Kate               Spackenkill High School         8:01.80  
  97 Biddle,Liz                  B-CC Crew Boosters Inc.         8:01.90  
  98 Lucy,Catie                  Phillips Exeter Academy         8:02.70  
  99 Hooper,Annie                Miss Porters School Crew        8:02.90  
 100 Palmer,Yanique              Row New York                    8:03.10  
 101 Marks-Hamilton,Lanham       Unaffiliated                    8:03.20  
 102 Maleh,Nicole                Unaffiliated                    8:03.30  
 103 Keller,Courtney             Rumsey Hall School              8:03.50  
 104 Regan,Elizabeth             St. Anthonys High School        8:03.60  
 105 O'Day,Jordan                New Trier High School Rowing    8:04.00  
 106 Higgins,Marielle            Montclair High School           8:04.10  
 107 Schrieber,Melissa           West Side Rowing Club           8:04.80  
 108 Cabiati,Christina           Washington-Lee High School      8:05.50  
 109 OBrien,Katie                St. Anthonys High School        8:06.30  
 110 Munson,Libby                New Trier High School Rowing    8:06.30  
 111 Seelig,Kimberly             Farmington High School Crew     8:07.00  
 112 Brand,Sarah                 Our Lady of Mercy Academy (OLM  8:07.20  
 113 Toomey,Michelle             Lowell High School              8:07.20  
 114 Everett,Camille             Row New York                    8:07.50  
 115 Kleitsch,Jennifer           St. Anthony Crew                8:08.30  
 116 Keach,Meg                   Concord Crew Club               8:08.40  
 117 Fiske,Sarah                 Narragansett Boat Club          8:08.40  
 118 D'Arcy,Cara                 Pelham Community Rowing Assoc   8:09.00  
 119 Ferrer,Susannah             Maritime Rowing Club            8:09.80  
 120 Sylvester,Jenny             Spackenkill High School         8:10.20  
 121 Scheu,Kirsten               The Taft School                 8:10.40  
 122 Parajon,Kyleen              Our Lady of Lourdes High Schoo  8:10.50  
 123 Traynor,Kate                Saugatuck Rowing Club           8:10.60  
 124 Rodger,Andi                 Miss Porters School Crew        8:11.30  
 125 Farrell,Alexandra           Manchester Central              8:12.90  
 126 Thompson,Kajsa              Lower Merion High School        8:13.00  
 127 Wheeler,Kate                Unaffiliated                    8:13.30  
 128 Glennie,Hayley              Pine Crest School               8:13.70  
 129 Fradkin,Alex                Emma Willard School             8:14.00  
 130 DelRusso,Sara               Friends of Shenendehowa Crew I  8:14.60  
 131 ODonnell,Shauna             Navesink River Rowing           8:14.70  
 132 Koyama,Yuumi                Emma Willard School             8:15.10  
 133 Scalera,Stephanie           Half Hollow Hills Crew          8:15.50  
 134 Angelo,Alex                 West Side Rowing Club           8:16.00  
 135 Bosies,Olivia               Manchester Central              8:16.00  
 136 Smith,Brooke                Simsbury High School Crew       8:16.20  
 137 Warlan,Madeline             St. Anthonys High School        8:16.50  
 138 Lin,Michi                   Miss Porters School Crew        8:16.70  
 139 Cavanaugh,Caitlin           Shrewsbury High School Crew     8:16.80  
 140 McCreary,Melea              West Springfield High School    8:16.90  
 141 Stigliano,Angela            Unaffiliated                    8:17.50  
 142 Size,Caitlin                Westside Rowing Club            8:18.40  
 143 Dennett,Kathryn             Emma Willard School             8:18.80  
 144 Herman,Beth                 Half Hollow Hills Crew          8:19.60  
 145 Macleish,Alex               Buckingham Browne & Nichols     8:19.70  
 146 Silver,Allison              West Springfield High School    8:20.30  
 147 Chlds,Elizabeth             G-Row Boston                    8:20.40  
 148 Perry,Jackie                Community Rowing Inc.           8:20.50  
 149 Sher,Julianna               New Trier High School Rowing    8:20.60  
 150 Woodham,Lizzy               Emma Willard School             8:21.30  
 151 Goldrick,Christine          Greenwich Crew                  8:22.40  
 152 Offomah,Chi-Chi             Emma Willard School             8:22.70  
 153 Har,Liz                     Greenwich Crew                  8:23.80  
 154 Kulathila,Rithika           Shrewsbury High School Crew     8:23.90  
 155 Loo,Garbo                   Emma Willard School             8:24.50  
 156 Sacco,Brianna               Shrewsbury High School Crew     8:24.80  
 157 Trnka,Kayla                 GMS Rowing Center               8:26.20  
 158 Rabil,Caroline              West Springfield High School    8:27.40  
 159 Smith,Kaley                 Manchester Central              8:27.90  
 160 Jordan,Taylor               Pine Crest School               8:28.00  
 161 Ambroise,Kasha              G-Row Boston                    8:29.90  
 162 Ferris,Katherine            Simsbury High School Crew       8:30.10  
 163 Sherrill,Carlin             West Springfield High School    8:32.50  
 164 Quigley,Aleah               Pine Crest School               8:33.10  
 165 Holland,Carolyn             Shrewsbury High School Crew     8:33.30  
 166 Carissimi,Sara              Spackenkill High School         8:34.10  
 167 Knies,Kelsey                Maritime Rowing Club            8:35.90  
 168 Rand,Katie                  Narragansett Boat Club          8:36.00  
 169 Martinko,Melissa            Spackenkill High School         8:36.20  
 170 Mays,Nawal                  Emma Willard School             8:36.60  
 171 Boyd,Kerry                  Burnt Hills High School         8:38.10  
 172 Jankowski,Jaclyn            Shrewsbury High School Crew     8:38.30  
 173 Wright,Ashley               Manchester Central              8:40.50  
 174 Maddrey,Hannah              Montclair High School           8:41.30  
 175 Speer,Margaret              Emma Willard School             8:41.30  
 176 Kellogg,Shannon             Spackenkill High School         8:41.60  
 177 Georgiadis,Christina        Our Lady of Mercy Academy (OLM  8:41.80  
 178 Conn,Sarah                  Lookout Rowing Club             8:42.10  
 179 Klint,Alissa                G-Row Boston                    8:42.50  
 180 Skevington,Jen              Emma Willard School             8:43.10  
 181 Zimmerman,Jaime             Montclair High School           8:44.10  
 182 Petrie,Natasha              Emma Willard                    8:44.20  
 183 Logel,Lisa                  Winnipesaukee Rowing Club       8:44.50  
 184 Thompson,Jennifer           Spackenkill High School         8:45.20  
 185 Johnson,Mallory             Shrewsbury High School          8:47.70  
 186 Martin,Paula                Shrewsbury High School          8:48.20  
 187 Buongiorno,Leigha           Norwalk River Rowing Associati  8:48.90  
 188 Gesslin,Madeline            Montclair High School           8:52.10  
 189 Zieff,Ilana                 Wayland Weston Crew             8:52.40  
 190 Blais,Kelly                 Unaffiliated                    8:53.40  
 191 Geary,Kay                   Lowell High School              8:57.60  
 192 Silk,Mary                   Lowell High School              8:59.10  
 193 Marotta,Gabriella           Spackenkill High School         9:00.30  
 194 Rattiff,Emily               Montclair High School           9:03.30  
 195 Jaquez,Letty                Lowell High School              9:10.80  
 196 Mohan,Liz                   Lowell High School             10:02.70  

Computer Timing courtesy of Spitler Race Systems

CRASH-B

© Copyright 2006 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships