2006 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Master Men (30-39, Heavyweight)

Place   Rower                       Organization                  Final
   1 Ayer,Toby                   Unaffiliated                    5:59.50  
   2 Fleming,Nik                 Team GB                         6:00.60  
   3 Sylvest,Peter               KVIK                            6:03.70  
   4 Williams,Stuart             Team GB                         6:06.10  
   5 Kowal,Frederic              Team France                     6:07.80  
   6 Lindemann,Jesper K.         Fredensborg                     6:11.10  
   7 Ringer,Joachim              Unaffiliated                    6:12.90  
   8 Rushton,Chris               Team GB                         6:15.00  
   9 Cunningham,Joe              Castleconnell Boat Club         6:15.50  
  10 Smith,Rob                   Team GB                         6:16.10  
  11 Fleischmann,Bernhard        Fitcom Regensburg               6:16.90  
  12 DeBonis,Dan                 Union Boat Club                 6:17.60  
  13 Pratico,Michael             Unaffiliated                    6:19.60  
  14 Besser,Jeb                  Union Boat Club                 6:20.20  
  15 Scanio,Joseph               Choate Rosemary Hall            6:23.50  
  16 Nix,Todd                    Annapolis Rowing Club           6:23.80  
  17 Keane,Gerry                 Wide Load Boat Club             6:24.60  
  18 Barker,Chris                Team GB                         6:25.00  
  19 Rosenbladt,Oli              Deerfield Academy Crew          6:32.80  
  20 Davies,John                 Team GB                         6:33.50  
  21 Harrigan,Neil               Unaffiliated                    6:34.10  
  22 McKiernan,Steve             Union Boat Club                 6:35.00  
  23 Holovacs,Timothy            Unaffiliated                    6:35.10  
  24 DeMovellan,Pedro            Berkshire Sculling Association  6:35.60  
  25 Lindsay,Craig               Team GB                         6:38.80  
  26 Fernandez,Maximo            Team Mexico                     6:39.30  
  27 Mills,Tom                   Rough and Ready Rowing          6:40.20  
  28 Carey,John                  Franklin County Tech School     6:41.60  
  29 Gittings,Nick               Team GB                         6:42.70  
  30 Matson,John                 Unaffiliated                    6:45.00  
  31 Krause,Peter                Riverfront Recapture Inc.       6:45.70  
  32 Lovell,Trevor               Team GB                         6:47.50  
  33 Ahouse,Dave                 Unaffiliated                    6:48.30  
  34 Gee,Richard                 Team GB                         6:50.40  
  35 Schuetz,Michael             MIT Rowing Club                 6:52.70  
  36 Cowan,Sean                  Six-Second Oyster Oarsmen       6:58.30  
  37 Handin,David                Unaffiliated                    7:04.40  
  38 Langston,Steve              Unaffiliated                    7:06.20  
  39 Faas,Henryk                 MIT Rowing Club                 7:08.70  
  40 Hazelton,Ian                Riverfront Recapture Inc.       7:11.30  
  41 Clark,Andrew                SUB 7 Indoor Rowing Club        7:11.70  
  42 Zgleszewski,Steve           Gentle Giant Rowing Club        7:13.20  
  43 Brunelle,Brian              Pelham Community Rowing Associ  7:15.70  
  44 Blanco,Hugo                 Team Mexico                     7:16.60  
  45 Evans,Ceri                  Team GB                         7:18.00  
  46 Wagner,Mike                 Sagamore Rowing Association     7:19.50  
  47 Rostron,Matthew             Team GB                         7:20.20  
  48 Akana,Christopher           Eliot Boat Club                 7:20.30  
  49 Williams,Shaun              Unaffiliated                    7:22.10  
  50 Hersh,Richard               Unaffiliated                    7:24.80  
  51 Park,Jung Min               Blind Rower                     7:54.10  

Computer Timing courtesy of Spitler Race Systems

CRASH-B

© Copyright 2006 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships