2008 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships

Results of Event: Lightweight Junior Men

Updated 1700 EST WED 27 FEB 2008

>
Place Rower OrganizationFinal
1 Amico, Allan West Side Rowing Club 06:21.2
2 Lawaetz Bendtsen, Andrej Århus 06:23.2
3 Meyer, Austin Shaker Rowing Association 06:25.4
4 Bax, Nick St. Albans 06:27.4
5 Arriaga, Alberto REMOMEXICO 06:28.2
6 Nase, Tyler La Salle College High School 06:29.2
7 Brooks, A.J. Newport Aquatic Center 06:32.3
8 Larsen, Mathias Odder 06:33.0
9 Rubert, Alex Chaminade High School 06:33.2
10 Nesel, Thomas Shaker Rowing Association 06:33.7
11 Moran, Patrick La Salle College High School 06:35.7
11 Perry, Benjamin Peddie School 06:35.7
13 Lees, Jonathan Crescent Boat Club 06:36.1
14 Van Dyck, Christian Community Rowing Inc. 06:38.8
15 Abramo, Robert La Salle College High School 06:39.4
16 Dern, Alexander New Trier HS Rowing Club 06:40.2
16 Hartig, Lars Henning Concept2 Team Germany 06:40.2
18 Perkins, Alexander Kent School Boat Club 06:41.0
19 Newell, Alex Wayland-Weston Rowing Association 06:41.1
20 Mirabella, Mike Absegami High School 06:41.8
21 Kirrane, Daniel Chaminade High School 06:42.0
22 Wilczynski, Steve West Side Rowing Club 06:42.5
23 Tuffy, Sean Chaminade High School 06:42.9
24 Kabawat, Julian Community Rowing Inc. 06:43.1
24 Mickler, Tom Lower Merion HS 06:43.1
26 Frake, Brian Christian Brothers Academy 06:43.5
27 Hagan, Alexander Greenwich Crew 06:43.8
28 Calderone, Joseph Manhasset High School 06:44.3
29 Healy-Day, Ian Community Rowing Inc. 06:44.7
29 Kendall, Stephen New Trier Rowing Club 06:44.7
29 Proto, Andrew Chaminade High School 06:44.7
32 Vazquez, Brandon St. Ignatius High School 06:45.9
33 Kenney, Patrick West Side Rowing Club 06:46.1
33 Schultze, Erich Narragansett Boat Club 06:46.1
35 Wisnowski, Paul La Salle College High School 06:46.6
36 Ashton, John Swan Creek Rowing Club 06:46.8
37 Bardong, John st john the baptist dhs 06:47.2
37 Caplan, Scott Taylor Allderdice High School 06:47.2
39 Buckman, James Lower Merion HS 06:47.5
40 Gould, Dylan East End Rowing 06:47.6
41 Porter, Derek Conestoga Crew Club 06:48.7
42 Oudheusden, Gregory Greenwich Crew 06:49.2
42 Wainwright, Stephen Tempe Junior Crew 06:49.2
44 Harrington, Brendan Chaminade High School 06:49.6
45 Murphy, Christopher Chaminade High School 06:49.7
46 Buyse, Nicholas Ocean City High School 06:49.9
46 Proteau, Owen New Trier HS Rowing Club 06:49.9
48 Riddell, Gregory Greenwich Crew 06:50.3
49 O'Leary, Matt Noble 06:50.4
50 Petrella, Alex Ocean City High School 06:51.1
51 Malone, Brendan Shaker Rowing Association 06:51.2
51 Van Dyke, Kenneth Clarkstown Crew 06:51.2
53 Miller, Jonathan Chaminade High School 06:51.3
54 Warren, Daniel St. Ignatius High School 06:52.5
55 Stickel, Christopher Ocean City High School 06:53.0
56 Tracey, James Community Rowing Inc. 06:53.3
57 Lee, Alexander Fairmount Rowing Association 06:53.5
58 Burke, Connor Half Hollow Hills Crew Club 06:54.3
59 Smith, Benjamin Our Lady of Lourdes 06:54.6
59 Szendrey, Eric St. Augustine Prep HS 06:54.6
61 Grimshaw, Miles Buckingham Browne 06:54.8
62 Jefferies, Dan North Allegheny High School 06:54.9
62 Rosow, Jonathon Unaffiliated 06:54.9
64 Sloan, V. Philipp West Springfield High School 06:55.5
65 romo, luis Don Bosco Prep. 06:55.7
66 Klein, Casey Lower Merion HS 06:56.0
67 DeFrank, Sam Loyola Academy Rowing Association 06:56.1
68 Massey, Chris Half Hollow Hills Crew Club 06:56.5
69 Ford, Thomas Shrewsbury High School Crew 06:56.6
70 Risman, Tucker Greenwich Crew 06:56.9
71 Chamberas, Evan Poughkeepsie High School 06:57.0
71 Salerno, Dan Mainland High School 06:57.0
73 Coletto, Dylan St. Catharine's Rowing Club 06:57.4
74 Morrison, Thomas New Trier HS Rowing Club 06:58.1
74 Wait, Andrew Essex Rowing Club 06:58.1
76 Ferraro, William St. Paul's School Boat Club 06:58.4
77 Cobos, Stephen Manhasset High School 06:58.8
78 Carmody, Andrew St. Augustine Prep HS 06:59.3
78 Micheli, Arthur Fordham Prep Rowing 06:59.3
80 Richey, Nico St. Augustine Prep HS 06:59.9
81 Cooper, Terence st john the baptist dhs 07:01.6
82 Nelson, James New Trier HS Rowing Club 07:02.0
83 Eccles, Gordon Noble 07:02.1
84 incorvaia, giancarlo Our Lady of Lourdes 07:03.0
85 Portilla, Miguel REMOMEXICO 07:03.3
86 Hayden, Daniel West Side Rowing Club 07:03.8
87 Myslinski, Scott Bromfield School 07:04.3
87 Pluta, Matthew Greenwich Crew 07:04.3
89 Schroeder, Joseph McQuaid Jesuit High School 07:04.8
90 Simon, Travis st john the baptist dhs 07:05.3
91 Byron, Jamie TC Williams High School 07:05.4
92 Bamberger, Ian Navesink River Rowing Club 07:05.9
93 Kytomaa, Lauri Community Rowing Inc. 07:06.3
94 Mansylla, Adrian Fordham Prep Rowing 07:06.4
95 joyce, stephen City Honors High School 07:06.7
96 Curro, Anthony Essex Rowing Club 07:06.8
97 Garrett, Russ Mainland High School 07:06.9
98 Pedersen, Ross Fairport Crew Club 07:07.6
99 Salovaara, Mikko St. Paul's School 07:08.5
100 Rebstock, Travis GMS Rowing Center 07:08.8
101 Hagan, Sam Greenwich Crew 07:09.0
102 Sussman, Andy Greenwich Crew 07:09.8
103 Winn, Charlie Celil Cavusoglu's Ramrod SC 07:10.3
104 Freiberg, Stephen Wayland-Weston Rowing Association 07:10.4
104 Masi, Daniel Community Rowing Inc. 07:10.4
106 Finn, Ian Lowell High School 07:10.5
107 Hack, David Unaffiliated 07:11.0
107 Mills, David Fairport Crew Club 07:11.0
109 Clemente, Robert St. Mary's Prep 07:11.2
110 DiMino, John Unaffiliated 07:11.4
111 Llano, Joshua Belen Jesuit Preparatory School 07:11.8
111 McAdoo, Alex McQuaid Jesuit High School 07:11.8
113 Roumeliotis, Dimitri Greater Lawrence Rowing 07:12.1
114 Kozlow, Mike Chaminade High School 07:12.6
115 Garrison, Sam Albany Rowing Center 07:13.1
116 Masselli, Tenzin Middletown High School 07:14.1
117 Nylen, Ben Unaffiliated 07:14.5
118 Newell, Colin Haddonfield Crew Club 07:15.5
118 Pertusi, Lane Phillips Exeter Academy 07:15.5
120 Rittenhouse, Paul Half Hollow Hills Crew Club 07:16.0
121 Angelo, Nick Half Hollow Hills Crew Club 07:16.2
122 Lewis, Blair Salisbury School 07:16.3
123 Coyne, Parker CRI 07:16.6
124 Schwartz, Benjamin Fayetteville-Manlius High School 07:16.7
125 Finch, Harrison Lowell High School 07:16.9
125 murcek, jon Rowpittsburgh 07:16.9
127 Guilherme, Stephen Half Hollow Hills Crew Club 07:17.2
128 Schuh, Casey Greater Lawrence Rowing 07:17.4
129 Cook, CJ West Side Rowing Club 07:17.9
130 Feldman, Daniel Mainland High School 07:18.2
131 Raux, Brian st john the baptist dhs 07:18.5
132 Dondero, Jesse St. Augustine Prep HS 07:19.2
133 LanFranco, Chris GMS Rowing Center 07:19.3
134 Munro, James McQuaid Jesuit High School 07:19.5
135 Corbett, John Essex Rowing Club 07:19.6
136 Suk, Palmer Langley High School 07:20.4
137 Starr, Daniel Brighton Rowing Club 07:20.7
138 Efron, Nate Fairport Crew Club 07:20.8
139 Silverman, Matthew Montclair High School 07:21.0
140 Goldstien, Patrick Pelham Community Rowing Association 07:21.4
141 DeLong, Brian Fairport Crew Club 07:21.6
142 Mirabella, Bryan Absegami High School 07:21.8
143 Quinn Holloway, Tyler Albany Rowing Center 07:21.9
144 Aftring, Joseph Radnor High School Crew 07:22.6
145 Cowley, Robert West Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Sp 07:22.7
146 Wessel, Arthur Langley High School 07:23.4
147 Glandfield, Lewis Gable Hall School, GBR 07:23.8
148 Arland, Ben Salisbury School 07:24.6
149 Fernandez, Julian Don Bosco Prep. 07:24.7
150 Brown, Maxwell st john the baptist dhs 07:25.4
150 Rea, Ben Fayetteville-Manlius High School 07:25.4
152 Walsh, Joseph st john the baptist dhs 07:26.2
153 Coletto, Rhys St. Catharine's Rowing Club 07:26.3
154 Wright, Christian Fayetteville-Manlius High School 07:26.4
155 Crumpacker, James West Springfield High School 07:26.5
156 Perry, Andrew Unaffiliated 07:27.3
157 D'Arcy, Morgan New Trier HS Rowing Club 07:27.4
158 Baldauf, Michael Hamilton College 07:28.3
159 McGlone, Conor Salisbury School 07:29.0
160 Tse, Jerome Noble 07:29.1
161 Jones, Kyle Xavier High School 07:29.9
162 Conlan, Patrick Unaffiliated 07:30.4
162 Lanfranchi, James Maritime Rowing Club 07:30.4
164 Fleishman, Ezra Northampton Youth and Community Rowing Inc. 07:31.5
165 Matveychuk, Vyacheslav Community Rowing Inc. 07:31.6
166 Heaton, Evan Spackenkill Rowing Club 07:31.8
166 Johnston, Zeb Burnt Hills Rowing Association 07:31.8
168 Cardinal, Stephen Northampton Youth and Community Rowing Inc. 07:32.4
169 Kadioglu, Erdal Half Hollow Hills Crew Club 07:33.1
170 Folwiler, Neil CRI 07:35.4
170 Spina, James Blood Street Sculls 07:35.4
172 Harris, Chaseharris Sarasota Crew 07:35.6
173 Maleh, Adam Unaffiliated 07:36.1
174 Brake, Elliot East Lyme Rowing 07:36.4
175 Hamrick, Hunter Plant High Rowing Association 07:37.1
176 Wilkinson, John Xavier High School 07:38.0
177 Viteri, Matt McQuaid Jesuit High School 07:39.0
178 Ross, Simon Hamp Club 07:39.8
179 Panarelli, Anthony Unaffiliated 07:40.8
180 Barry, Liam Community Rowing Inc. 07:41.7
181 Lanza, Marco Spackenkill Rowing Club 07:43.7
182 Krach, James Manhasset High School 07:44.3
183 Slovin, Mitchell Essex Rowing Club 07:47.5
184 Rignanese, Ethan Spackenkill Rowing Club 07:49.2
185 Gillis, Peter Community Rowing Inc. 07:52.8
186 MacElveen, Joseph Poughkeepsie High School 08:02.9
187 Dowling, Samuel Chase Collegiate School 08:07.0
188 Mullen, Ryan Spackenkill Rowing Club 08:07.7
189 Caderas, Robert Half Hollow Hills Crew Club 08:18.4
190 Kelly Fleming, Liam Northampton Youth and Community Rowing Inc. 08:19.5
191 Raman, Achutha Dover-Sherborn High School 08:29.4
192 McLean, Conner Spackenkill Rowing Club 08:41.4
193 Kish, Matthew Xavier High School 08:46.1
194 Schaffer, Andrew Spackenkill Rowing Club 08:47.9
195 Jones, Bryan Spackenkill Rowing Club 08:48.6
196 Knesal, DJ Burnt Hills Rowing Association 10:05.8

Results generated by ErGO! Indoor Race Management Database

CRASH-B

© Copyright 2008 C.R.A.S.H.-B. Sprints World Indoor Rowing Championships